Koniec vodných radovánok alebo zazimovanie vonkajšieho bazénu

18.11.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Bazény | Komentárov 0 |

Vlastníci záhradného bazéna to poznajú: k jesenným starostiam neoddeliteľne patrí aj povinnosť vonkajšiu kúpaciu nádrž správne zazimovať a to ešte pred príchodom prvých mrazíkov.

Koniec vodných radovánok alebo zazimovanie vonkajšieho bazénu - foto, Hyperbyvanie.sk

Dobre realizovaná odstávka je zárukou dlhej životnosti vonkajšieho bazénu. Každý typ je inak náročný a vyžaduje odlišný prístup. Kým nadzemné bazéniky stačí vypustiť a schovať, zapustené bazény potrebujú trochu viac. Hlavným vodidlom pre zazimovanie nie je počasie, ako by sme sa mohli oprávnene domnievať, ale teplota vody v bazéne. Ten vhodný okamih nastáva vo chvíli, keď sa ustáli na cca 12 ° C. Ak by totiž bola teplejšia, došlo by k rýchlejšiemu množeniu rias a baktérií.

Koniec vodných radovánok alebo zazimovanie vonkajšieho bazénu, fotka

Pred zimným obdobím je dôležité vypustiť bazén tak, aby vzniknutý ľad plávajúci na hladine nemohol rozbiť skimmer, trysky, protiprúd, svetlá a ďalšie diely usadené v bazéne. Jeho tlak by tiež mohol poškodiť bazénové steny. U zapustených bazénov možno veľkú časť vody ponechať v bazéne po celú zimu, tlaky zamrznutej zeminy a ľadu v bazéne sa totiž vzájomne kompenzujú, bez toho aby došlo k popraskaniu alebo zrúteniu stien. Zvyšnú vodu je nutné ošetriť špeciálnymi pomaly rozpustnými zazimovacími prostriedkami, ktorých úlohou je zamedziť vzniku rias. Avšak u krehkejších plastových bazénov a nádrží s keramickými obkladmi je lepšie všetku vodu vypustiť, rovnako dôležité je aj odvodniť všetky rozvody, ktoré by mohla zamrznutá voda roztrhať. Podstatnou súčasťou zazimovania bazénu je jeho zakrytie: plachta zabráni napadaniu nečistôt do prázdnej nádrže alebo do zvyšnej vody, v ktorej spomalí množenie baktérií a rias. Na jar potom bude podstatne ľahšie uviesť bazén späť do prevádzky, uchovanú vodu možno dokonca použiť na ďalšiu sezónu.

Zazimovanie krok za krokom

- Najskôr dobre povysávajte dno a steny bazénu. Pieskové filtre je potrebné dôkladne preprať.

- Druhým krokom je upustenie vody. U fóliových bazénov (s tzv. linerom) sa upúšťa len cca 2 / 3 objemu, aby sa zachoval dostatočný tlak nutný na vypnutie fólie. U plastových bazénov a nádrží s keramickým obkladom je lepšie vypustiť všetku vodu. U stabilných filtrácií upúšťame minimálne 20 cm pod najnižšie uložené odtoky, trysky alebo ústia protiprúdu. Počas zimy nesmie hladina dosiahnuť ich úroveň. Pri dlhodobých dažďoch alebo silnom tavení je lepšie hladinu občas skontrolovať a eventuálne znova odpustiť. V technológii a v potrubí nesmie nikde zostať voda, všetky vnútorné rozvody je preto potrebné prefúknuť tlakom vzduchu. U filtrácií, umiestnených nad hladinou vody je nutné vysať vodu zo skimmera, tvoria sa tam totiž vrecká, kde zostáva voda (zvládne to malé čerpadlo na vŕtačku). Najľahšie sa zazimujú mobilné filtračné jednotky, ktoré možno jednoducho kompletne odmontovať a uschovať na vhodnom mieste.

Koniec vodných radovánok alebo zazimovanie vonkajšieho bazénu, fotka

- Do trysiek namontujte zátky a do skimmeru dajte zimný dilatačný plavák.

- Vodu je potrebné vypustiť aj z čerpadla, odborníci odporúčajú čerpadlo vybrať z bazénovej šachty a uložiť do sucha, kde elektrické časti zariadenia neohrozuje korózia.

- Otvorte a odskrutkujte všetky ventily, aby v nich nezostala ani kvapka vody. Ventily vždy nechajte v polohe OPEN. Voda nesmie byť ani v UV lampe, solonizačních jednotkách, chloratore atď. Všetky elektronické súčasti treba cez zimu uchovávať v suchom a teplom prostredí.

- Do zvyšnej vody (s ph v rozmedzí 7-7,2) aplikujte zazimovací roztok (zmes kvartérnych amóniových solí), ktorý je určený ku konzervácii vody v zimnom období. Aktívna látka sa veľmi pomaly uvoľňuje. Zabraňuje tvorbe rias. Sprevádzkovanie bazéna na jar je potom menej náročné.

- Nezabudnite vypnúť centrálny vypínač. V oblastiach, kde mrazy častejšie klesajú pod - 15 ° C, je bezpečnejší motor a čerpadlo odpojiť a uskladniť ich na teplom suchom mieste.

- Na hladinu je možné uhlopriečne položiť špeciálne plaváky, ktoré zamedzia rozpínaniu ľadu a následnému poškodeniu stien bazéna. Rovnakú službu však môžu urobiť prázdne plastové PET fľaše alebo menšie kanistre, ktoré ale potrebujú zaťažiť, aby boli zo 70% ponorené. Odporúča sa nasypať do nich piesok, upevniť medzi sebou povrázkami a celok priviazať naprieč bazénom ..

- Akýkoľvek navíjací systém zakrytia (plachtu, roletu) je lepšie na zimu odmontovať a uschovať, alebo ju aspoň zakryť. Rozhodne so zariadením počas zimy nemanipulujte. Pre zimné zakrytie sa rozhodne nehodí lamelová roleta: do vnútra lamiel totiž môže vniknúť voda, zamrznúť a potrhať ju.

- Cez bazén natiahnite zimnú plachtu z hustej sieťoviny, ktorá počas odstávky zabráni znečisteniu bazéna, ale zároveň prepúšťa dažďovú vodu, takže ju vzniknuté kaluže nemôžu potrhať. Nepriehľadná plachta navyše bráni prenikaniu svetla, ktoré podporuje tvorbu rias a mikróbov. Ideálnym riešením je tzv. univerzálna plachta, ktorú možno používať v zime aj počas kúpacej sezóny.

- Ak si nie ste istí svojimi zazimovacími schopnosťami - špeciálne to platí pre začiatočníkov - radšej si pozvite odborníka. Nie na každý bazén je možné uplatniť univerzálny zazimovací postup. Odborný zásah vyžadujú obzvlášť stabilné filtrácie s rôznymi opčnými prostriedkami.
 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Mountfield, DesjoyauxDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Koniec vodných radovánok alebo zazimovanie vonkajšieho bazénu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »