STAVIAME BAZÉN

10.12.2009 | Jirí Kropylák | Bazény | Komentárov 0 |

Na stavbu bazéna si vždy vyberáme zavedenú firmu, od ktorej si necháme predložiť už realizované projekty. Pri predložení kalkulácie nášho bazéna by firma nemala zabudnúť zahrnutie dôležitých a finančne náročných prvkov ako je napríklad filtračné zariadenie. Pri stavbe bazéna kladieme dôraz na kvalitné materiály, ale aj bezpečnosť nielen pre naše deti.

Na projekte záleží  

V projekte musí materiál stien vynikať vysokým tepelným odporom, aby nedochádzalo k úniku tepla nahromadeného vo vode do okolitej zeminy. Vnútorný povrch je potom vybrúsený a vystierkovaný špeciálnou hmotou. Potom sú steny a dno bazéna potiahnuté podkladovou geotextíliou, ktorá vyrovnáva drobné nerovnosti dna a stien. Finálne viditeľný povrch bazéna je tvorený fóliou. Tá môže byť ťažká alebo ľahká. Ťažká je vytvorená dvoma na seba zvarenými pásmi, medzi ktorými je zalisovaná polyesterová textilná vložka. Tým vzniká 1,5 mm silný, textilnou vložkou zosilnený pás mimoriadnej pevnosti a veľkej rozmerovej stálosti. Pripravená bazénová vaňa (ako novo postavená tak aj starý betónový bazén) sa celoplošne vylepí špeciálnou netkanou geotextíliou, ktorá tvorí mechanickú a biologickú separáciu vnútornej fóliovej vložky. Tá sa privarí ku kotviacim prvkom, fixovaným v niektorých miestach nádrže spôsobom daným typom, tvarom a materiálom nádrže. Na schody sa používajú protiskĺzové nášlapy NGP v kontrastnom sfarbení. V prípade ľahkej fólie, je bazén postavený zo špeciálnych polystyrénových tvárnic a po hornom obvode je plastový zámok na uchytenie fólie. Tá je charakterizovaná svojou pružnosťou, farebnou stálosťou a protibakteriálnou vrstvou s UV stabilizátorom. Dosahuje pritom hrúbky 0,75 - 0,85 mm.  

Filtrácia bez problémov  

Čistota vody záleží nielen na každodennej mechanickej a chemickej ochrane, prvoradý je výber kvalitnej filtrácie. Na našom trhu sa vyskytuje niekoľko technológií a filtračných metód. Medzi ľuďmi prežíva mýtus, že čím viac je v bazéne filtračných otvorov, tým je zaistená efektívnejšia cirkulácia vody. Práve rozvody vnútri aj zvonka bazénovej konštrukcie sú najčastejším zdrojom porúch a vyžadujú pomerne častú údržbu. Skimery, trysky, výpust, svetlo, protiprúd, to všetko sú otvory v bazénovom skelete, ktoré môžu byť zdrojom nemalých únikov vody. Z tohto hľadiska sa ako ideálne javí použitie bezpotrubnej filtračnej jednotky, ktoré môžu byť napríklad ukryté v mobilných prístupových schodíkoch alebo románskom schodisku. Filtračné jednotky sa vyrábajú v širokom sortimente podľa výkonu a vybavenia. Jednotka je vždy vybavená svetlom a môže byť doplnená o protiprúd, výrivku a samozrejme aj o rôzne formy ohrevu. Ich ďalšou výhodou je možnosť uschovania celého zariadenia počas zimnej odstávky bazénu.  

Dôležité zabezpečenia  

Možností, ako zabezpečiť bazén je pomerne veľa. Asi najjednoduchším variantom je bezpečnostné zábradlie. Nemusí sa zastrkovať a dávať dole, nie je nijako závratne drahé a na svojom mieste môže zostať aj v zime. Má ale jeden zásadný problém - dá sa pomerne ľahko prekonať. O niečo zložitejšie, ale aj výrazne účinnejšie, sú krycie plachty alebo rolety. Krycie plachty navyše patria do základného vybavenia snáď každého bazéna, takže ju má každý k dispozícii. V oboch prípadoch je však potrebné ochranný prvok aktivovať, teda zakryť bazén. Iste, je to práca navyše, ale vyplatí sa. Minimálne v okamihu, keď niekto náhodne do bazéna spadne. Ďalším možným riešením, ako bazén zabezpečiť, je jeho zastrešenie. To je prínosné aj predĺžením doby, po ktorú je možné vonkajší bazén využívať. Nie je ale zadarmo a je na každom, či sa rozhodne túto investíciu realizovať. Pomerne drahou formou ochrany je takzvaný AquaSenzor. Na rozdiel od vyššie uvedených mechanických ochranných prostriedkov ide o moderný elektronický detektor pádu, ktorý je prepojený so sirénou.text: Jirí Kropylák

foto: DESJOYAUX 

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 5

Diskusia

Článok STAVIAME BAZÉN zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »