Jeseň je ideálna na stavbu bazéna

5.9.2007 | Zdeněk Lodyha | Bazény | Komentárov 5 |

Rozhodujete sa pre bazén? Alebo už ste rozhodnutí? A neviete, ako ďalej postupovať? Poradíme vám prvé kroky pri stavbe vášho rodinného bazéna.

Jeseň je ideálna na stavbu bazéna - foto, Hyperbyvanie.sk

Kam s ním


Pre bazén je dôležité zvoliť miesto najslnečnejšie; to umožní pri použití solárnej fólie ohrev vody až o 4 stupne Celzia naviac. Miesto by malo byť chránené pred padajúcim lístím, ktoré vo vode hnije, a preto vyberáme miesto pokiaľ je to možné, čo najďalej od listnatých stromov. V mieste budúceho bazéna by nemal byť navozený, alebo prirodzený svah. Je estetické umiestniť bazén do rovnakej roviny, ako je okolná dlažba a nevytvárať na záhrade sarkofágy. V prípade, že sme nútení z akéhokoľvek dôvodu bazén len čiastočne zapustiť do terénu, je výhodné okolo neho vytvoriť čo najširší priestor v rovnakej rovine, ako je horná hrana bazéna a výškový rozdiel medzi okolím a bazénom zjemniť napríklad umelým svahom.

Kopeme jamu


Už pri samotných výkopových prácach je veľký rozdiel, či kopeme v piesočnom podloží alebo v íle. Cena sa tak môže zdvojnásobiť. Pokiaľ budujeme bazén v svahu, je dobré nechať si poradiť od odborníka na statiku. Pri výkope pre bazén (montážnej jamy) je nutné dbať na správnu konečnú výšku betónovej dosky, aby vyšla s terénom tak, ako potrebujeme. Zároveň je nevyhnutné zachovať vodorovné umiestenie dosky. Betónová doska by mala mať hrúbku minimálne 150 mm a mala by byť vystužená oceľovou armatúrou ( KARI sieť 15 x 15 cm, drôt priemer 6 mm ).

Podklad


Je vhodné urobiť podsyp dosky štrkom. Veľkým strašiakom je spodná voda, ktorá v niektorých oblastiach dosahuje výšku nad dnom bazéna. Tu potom nielen odoberá drahocenné teplo z bazéna, ale môže znemožniť vypustenie bazéna bez následného poškodenia. Pokiaľ táto situácia len trocha hrozí, je nevyhnutné vytvoriť pod bazénom drenáž a tú zaústiť do odvodu s čerpadlom. Tým môže byť napríklad zvislá trubka s priemerom 300 mm, do ktorej je voda zvedená drenážnou hadicou po obvode výkopu a odkiaľ je voda podľa potreby v priebehu realizácie odčerpávaná. Do miest s výskytom spodnej vody nie je vhodné inštalovať celoplastové bezény.

Nie je typ jako typ


Stavba bazéna závisí aj od vybraného typu. Betónové bazény a bazény so skeletem tvoreným strateným bednením sú veľmi vznešené a esteticky dokonalé, konštrukcia umožňuje variabilným spôsobom riešiť vstup do bazéna. Vlastný skelet sa dá vytvoriť ako betónovaním do vopred pripraveného bednenia, tak aj s výhodou sa dá využiť strateného bednenie z betónových prefabrikátov, či polystyrénových tvaroviek, ktoré sú súčasne tepelnou izoláciou bazéna. Vnútorný povrch môže byť upravený niekoľkými spôsobmi. Napríklad je to keramický obklad, pričom izoláciu proti bazénovej vode v tomto prípade zaisťuje špeciálna hydroizolačná stierka odolná stálemu tlakovému zaťaženiu, ktorá sa nanáša priamo na betónový povrch.

Jeseň je ideálna na stavbu bazéna - foto, Hyperbyvanie.sk

Fólia ako izolácia


Ďalšou možnosťou povrchu je mozaika, ktorá má izoláciu proti bazénovej vode vykonanú podobným spôsobom, ako pri keramickom obklade. Moderné technológie ponúkajú aj riešenie vnútorného povrchu bazéna pomocou fólie zvarovanej na mieste alebo vysokofrekvenčne zvarenej vo výrobnom závode a zavesenej do skeletu bazéna. Táto fólia plní zároveň funkciu izolácie proti bazénovej vode. Medzi betónom a fóliou je vložená geotextília nalepená na betónový povrch.

Text: Zdeněk Lodyha

Foto: Desjoyaux, archiv autora

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 33

Diskusia

i.harbist: daj bazen...< Odpovedať

Ivona: ako lahko sa otvori...< Odpovedať

Vlado: bazen zaujimave, ale to...< Odpovedať

Marcel: prilis slozite, jednoducho...< Odpovedať

Oci: Ja mam bazen z umele hmoty< Odpovedať

počet príspevkov: 5

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »