Urobte si radosť...

30.11.2009 | Jiří Kovář | Bazény | Komentárov 1 |

Zima má v sebe určitý paradox. Letné horúčavy sú preč a akoby sa zdalo, že bazénová téma je akosi "pasé". Ale pritom opak je pravdou.

Urobte si radosť...  - foto, Hyperbyvanie.sk

Práve na jeseň je najlepší čas na realizáciu bazénového projektu a ak ste sa nerozhúpal ešte k stavbe samotnej, potom vedzte, že máte najvyšší čas. Pravdou síce je, že objednávku môžete urobiť aj v zimných mesiacoch a stavbu realizovať na jar, ale odborníci odporúčajú postaviť bazén na jeseň a nechať ho takzvane "vymrznúť" rovnako, ako ktorúkoľvek hrubú stavbu.

Ako dlho trvá stavba bazéna

 

Vďaka moderným technológiám je stavba bazéna pomerne rýchla. Partia murárov dokáže pomocou techniky strateného debnenia realizovať hrubú stavbu vášho bazéna počas jedného týždňa. Stačí, aby bol hotový základný výkop. Potom murári zostavia konštrukciu akéhokoľvek rozmeru a tvaru. Nakoniec ju vyplnia oceľovou výstužou a tekutým betónom.

Rozum a tvar

 

Začiatok nášho bazénového snívania by sme mali venovať tvaru bazéna. Ideálny tvar pre využitie plochy je obdĺžnik. Ostatné tvary sú podriadené skôr dizajnovej požiadavke a ich zakrytie hladiny alebo zastrešenie sa predraží. U veľmi obľúbeného oválu voľte o pol metra väčší bazén, ako pri obdĺžniku. Tým čiastočne nahradíte zaoblené chýbajúce rohy. Kruhový bazén je nevýhodný najmä z dôvodu veľkého objemu vody pri požiadavke na plavecké využitie. Kruh s priemerom šesť metrov má rovnako vody ako obdĺžnik 8 x 3,5 metra, ktorého využitie je podstatne zaujímavejšie.

Poraďte sa s technikom

 

Dajme tomu, že máte predstavu o svojom záhradnom bazéne už dokonale premyslenú. Napriek tomu je lepšie ju pred realizáciou konzultovať s technikom odbornej firmy. Bazenári sú vďaka realizáciám stoviek projektov zvyknutí naprávať mylné predstavy zákazníkov pomerne často. Prvý problém je predstava o veľkosti bazéna. Z hľadiska financií platí, že malý bazén je skutočne lacnejší ako bazén veľký. Ak chcete rehabilitačné Tunk na osvieženie a jedno až dve tempa, potom vám bude stačiť bazénik o dĺžke piatich metrov. Podľa skúseností firiem na slovenskom trhu si domáci zákazník najviac objednáva rodinný záhradný bazén s rozmermi 6 x 3 metre. Takýto bazén vám poskytne pár temp naviac a pomer ceny a úžitok je pre zákazníka najzaujímavejší. Ak má početnejšiu rodinu a môže si finančne dovoliť vyberať bazén podľa predpokladaného počtu osôb kúpajúcich sa v ňom, potom možno zvoliť aj variant 7,5 x 3,5 metra. Väčšie bazény s dĺžkou 8 až 10 metrov nám z kategórie rodinných bazénov trochu vyčnieva. Takéto projekty sa hodia pre milovníkov bazénových párty a záhradných večierkov. Je pravda, že takýto bazén je lepší na plávanie, ale z hľadiska obstarávacích a hlavne prevádzkových nákladov je otázka jeho využitie. Bazény majú jedno pravidlo, ktoré hovorí, že spotreba energie a chémie je úmerná násobku objemu vody v bazéne.

Bojíme sa o malé deti

 

Keď si kupujeme bazén, potom nám rodičovská úzkosť velí eliminovať možné riziká a postaviť taký typ osviežovadla, v ktorom by nášmu capartovi nehrozilo utopenie. Preto máme tendenciu znižovať hĺbku bazéna. Avšak odborníci upozorňujú, že dieťaťu neschopnému plávať môže byť osudný aj pád do necelý meter hlbokého bazéna. Preto znižovať z týchto dôvodov hĺbku nového bazéna na 1 alebo 1,2 m nič nerieši. Radšej zvoľte odporúčanú hĺbku 1,5 metra a čo najrýchlejšie naučte svoje deti plávať. Dokiaľ to nedokážu, inštalujte okolo bazénu plôtik alebo zastrešenie.

Kam s ním

 

Ak vyberáme to pravé miesto pre náš bazén na záhrade mali by sme brať ohľad na orientáciu svetových strán. Dôležité je tiež oslnenie, musíme dať pozor aby nám miesto, kde bude bazén, nevrhalo tieň. Čo najslnečnejšia lokalita nám umožní použitie solárnych fólií pre ohrev vody až o 4 stupne Celzia. Problém ale môže byť vysoký strom alebo štít domu. Ohľadom stromov platí, že biotopy bazéna by mali byť chránené pred padajúcim lístím, ktoré vo vode hnijú a preto radšej vyberáme miesto pokiaľ možnú stranou od listnatých stromov. Bazén by nám tiež nemal pretínať komunikačnú trasu od domu, mal by byť napojený na terasu domu, kde by sme mali mať v ideálnom prípade aj oddychovú plochu. Z hľadiska územného plánovania musíme mať vymyslené umiestnenie filtračného systému a napojenie zdrojov vykurovania bazénovej vody. Odborníci odporúčajú zvoliť pre umiestnenie technologického zázemia bazénu dom alebo aspoň záhradný domček. V prípade, že ide o svahovitý pozemok, možno strojovňu vybudovať vo svahu pod bazénom. V prípade, že sme nútení z akéhokoľvek dôvodu bazén len čiastočne zapustiť do terénu, je výhodné okolo neho vytvoriť čo najširší priestor v rovnakej rovine ako je horná hrana bazéna a výškový rozdiel medzi okolím a bazénom zjemniť potrebným umelým svahom. V tomto prípade nás ale neminú konzultácie so statikom, ktorý navrhne vhodné opatrenia, napríklad vybudovať dodatočné oporné múry, aby nám bazén po svahu nekĺzal.


Urobte si radosť...  - foto, Hyperbyvanie.sk

Začíname s výkopom

 

Veľmi dôležité je zameranie bazéna voči existujúcim objektom, najmä s rovnobežnými stranami obytného domu. Aj výškové zameranie bazéna a určenie hornej úrovne dlažby okolo neho vzhľadom na možnosť odvodnenia jeho okolia, je pre budúcnosť nášho osviežovadla kľúčové. Zemné práce vykonávame spravidla strojovo s ručným dokopaním do predpísaných profilov. Po celom obvode bazéna by sme mali výkop rozšíriť minimálne o 60 cm. Ide o montážny priestor. V mieste budúceho bazéna by nemala byť hmotnosť, ale zarastený terén. Je estetické umiestniť bazén do rovnakej roviny ako je okolitá dlažba a nevytvárať na záhrade sarkofágy.

Nie je typ ako typ

 

Stavba bazéna tiež závisí od zvoleného typu. Betónové bazény a bazény so skeletom tvoreným strateným debnením sú veľmi vznešené a esteticky dokonalé, konštrukcia umožňuje variabilným spôsobom riešiť vstup do bazéna. Vlastný skelet je možné vytvoriť betónovaním do vopred pripraveného debnenia, tak aj s výhodou možno využiť strateného debnenia z betónových prefabrikátov alebo polystyrénových tvaroviek, ktoré sú súčasne tepelnou izoláciou bazéna. Vnútorný povrch môže byť upravený niekoľkými spôsobmi. Napríklad je to keramický obklad, pričom izoláciu proti bazénovej vode v tomto prípade zaisťuje špeciálna hydroizolačná stierka odolná stálemu tlakovému zaťaženiu, ktorá sa nanáša priamo na betónový povrch. Ďalšou možnosťou povrchu je mozaika, ktorá má izoláciu proti bazénovej vode a ju transponovali podobným spôsobom ako keramický obklad. Moderná technológia ponúka aj riešenie vnútorného povrchu bazéna pomocou fólie zváranej na mieste alebo vysokofrekvenčne zvarenie vo výrobnom závode a zavesenie do skeletu bazéna. Táto fólia plní zároveň funkciu izolácie proti bazénovej vode. Medzi betónom a fóliou je vložená geotextília nalepená na betónový povrch.  

Trvanlivosť z betónu

 

Betónový bazén má zo všetkých typov bazénov najdlhšiu životnosť, je odolný voči mechanickému namáhaniu. Má takmer neobmedzenú variabilitu tvaru a zo všetkých typov bazénov je tu najširší výber farebných odtieňov, čo ponúka možnosť dokonalého zladenia bazéna s okolitým interiérom. Na druhej strane je tu dlhší čas stavby, väčšia prácnosť a zo všetkých typov bazénov relatívne najdrahšia. Z toho hľadiska najlacnejšou alternatívou sú celoplastové zvárané bazény. Základným materiálom pre výrobu skeletu bazéna sú dosky a pásy z polypropylénu hladkého povrchu, farby BLEDOMODREJ. Plastová vaňa umiestnená na vopred pripravenú betónovú dosku musí byť obetonovaná prípadne tepelne izolovaná čo sa vykonáva súčasne s napúšťaním bazéna. Výhodou týchto bazénov je ich rýchla a jednoduchá montáž, pritom finančne ide o najmenej nákladný typ. Ale aj toto riešenie ponúka veľkú variabilitu tvarov, takže si môžeme zvoliť ľubovoľný tvar bazénov a to aj s integrovaným schodiskom.

Urobte si radosť...  - foto, Hyperbyvanie.sk

Opraviteľná fólia

 

Fóliové montované bazény majú obvodový plášť bazéna vymodelovaný oceľovým plechom opatreným viacvrstvovým antikoróznym náterom, prípadne plastovými prefabrikátmi. Do tohto plášťa, postaveného na pripravenú betónovú dosku je zavesený vinylový liner hrúbky 0,6 (0,8) mm. Aj tento typ má rýchlu a jednoduchú montáž a je menej nákladný ako betónové bazény. Nespornou výhodou týchto bazénov je aj ich ľahká možnosť opravy pri poškodení. Na druhej strane nie sú príliš variabilné, musíte si vybrať iba z typov dodávaných výrobcom. Tiež sú menej odolné proti mechanickému namáhaniu a v prípade oceľového plášťa môže hroziť korózia.

Jednoduchý laminát

 

Posledným typom bazénov sú laminátové bazény. Ich konštrukciu tvorí laminátová vaňa, ktorá sa už hotová dováža na stavbu. Tento typ bazéna nie je preto možné zhotoviť na mieste. Laminátová vaňa je uložená na vopred pripravenú armovanú betónovú dosku o sile 15 cm, potom zafixovanie suchou alebo polosuchou betónovou zmesou, zasypanej do medzery medzi bazénom a výkopom. Tento bazén je opäť vhodnejší na záhradu ako do interiéru. Montáž laminátového bazénu je jednoduchá a jeho výhodou je, že je z jedného kusa materiálu vysokej pevnosti. Na druhej strane je tento bazén ťažko opraviteľný pri nejakom poškodení, môžete si vybrať len z typov dodávaných výrobcom a len z jedného farebného odtieňa.

Zastrešenie skoro nutnosť

Hlavnou otázkou pre budúceho užívateľa bazéna je, či klimatické podmienky daného prostredia sľubujú predpoklad jeho dlhodobého užívania v každom roku. Keďže je však podnebie v Českej republike veľmi premenlivé, nechá sa ním nejeden zákazník odhovoriť a upustí od svojho zámeru - realizácií bazéna. Ale prečo si kaziť príjemnú predstavu o plávaní v bazéne nepriaznivým počasím, keď ho možno veľmi efektným a zároveň vysoko kvalitným spôsobom zastrešiť. Riešením sú rôzne druhy zastrešenia. Jedným z variantov sú kovové konštrukcie s výplňou polykarbonátom. Ďalšie možnosti sú zimné záhrady, čo je najčastejší trend pre veľké zapustené bazény. Dnes už sú výrobcovia zimných záhrad tak dômyselní, že vďaka kvalitným a premysleným konštrukčným systémom možno zo zimnej záhrady vytvoriť útulnú letnú záhradu jasnú slnkom.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 7

Diskusia

Ivanka: Ahoj, manžel nechal...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »