Budete si želať aj bublinky?

19.7.2007 | Jan Smidak | Bazény | Komentárov 0 |

Novinkou na našich záhradách sa stávajú masážne bazény. Príliš si v nich síce nezaplávate, ale za to v nich môžete relaxovať po celý rok. A aj vaša návšteva ho určite ocení.

V zajatí hydromasáže


Špecifickou súčasťou rodiny vodných bazénov sú vírivé a hydromasážne bazény. Tie slúžia k hydroterapeutickým účelom a relaxácii. Používanie masážneho vírivého bazéna, ináč povedané aj whirlpoolu, hot tubu, či spa, vďaka aktívnej masáži za tepla uľavuje od bolestí pohybového aparátu a spúšťa mechanizmy ozdravných procesov v tele, tj. ducha, tela a mysle. Dôkladné kúpanie v horúcej vode v kombinácii s vodnou a vzduchovou masážou vytváranou vaňou, môže zapríčiniť roztiahnutie krvných ciev, zlepšenie krvného obehu a vyplavenie toxínov z tela.

Pomáha a uľavuje od bolesti


Vztlak vody zníži hmotnosť tela až o 90 %, odstráni napätie z presilených svalov a kĺbov. To má za následok zlepšenie mobility a pomáha odľahčiť niektoré zo symptómov reumatizmu a artritídy. Ďalšou výhodou je odstránenie stresových hormónov, čo má za následok zbavenie sa stresu a dosiahnutie stavu kľudu a relaxácie. Hydroterapia stimuluje endorfíny a zvyšuje produkciu bielych krvných doštičiek a tým zlepší celkové zdravie.

Veľkosť a ohrev


Objem vírivých bazénov je rádovo 500 – 2 500 l. Z dôvodov veľkej spotreby vody pri užívaní, sa voda nevypúšťa a bazén zostáva trvale napustený. Základné vybavenie týchto bazénov obsahuje filtračné zariadenie s obehovým čerpadlom. Zároveň musí byť voda vyhrievaná, a to buď elektrickým ohrevom (cca 3 - 11 kW) alebo tepelným výmenníkom z vykurovacieho systému kotla.

Bublinky na čerstvom vzduchu


Vírivky sú väčšinou určené pre vnútorné použitie, ale existujú aj také, ktoré sa dajú prevádzkovať vonku. Tieto bazény sa dajú podľa potreby zapustiť do zeme, alebo voľne postaviť na povrch. Sú spravidla obložené dreveným obkladom. Masážny systém je zhodný s vírivými vaňami. Pri hydromasáži sa dajú voliť rôzne druhy trysiek, s rôznym spôsobom masáže (rotačná, pulzujíca alebo priama). Bazény môžu byť ďalej vybavené podvodným svetlom 12 V, dávkovacím systémom pre dezinfekciu, ozonizátorom, atď.

Izolácia ušetrí peniaze


Pre tepelnú izoláciu – a tým aj lacnejšiu prevádzku – sa používa vrchná krycia doska z polystyrénu, prípadne z iných materiálov. Masážny efekt nastane po stlačení ovládača, kedy sa prepne pomalý chod filtračného čerpadla na rýchly chod a tým je dosiahnutý potrebný tlak v tryskách. Niektoré bazény majú namiesto dvojrýchlostného čerpadla externé boost čerpadlo na vlastnú hydromasáž. Ďalej je tu možnosť zvoliť perličkovú masáž, osvetlenie, zakrytie, dezinfekčný systém, automatiku a ďalšie funkcie.

Drevené vírivky


Sú vírivky, ktoré majú obsiahnutú kompletnú technológiu pod vírivkou na konštrukcii. Zvonku je vírivka obložená dreveným obkladom (borovice, céder a pod.). Pre použitie v exteriéri je naviac obloženie naimpregnované a ošetrené tak, aby bez problémov prečkalo mrazy. Plocha, na ktoré bude taký vírivý bazén umiestnený, musí byť bezpodmienečne vodorovná, hladká, rovná a presahujúca okraje bazéna tak, aby váha celého zariadenia vrátane vody a kúpajúcich sa bola rovnomerne rozložená po celej ploche podkladu. Betónový fundament by mal dosahovať najmenej 12 cm hrúbky. Ako podklad sa dá použiť aj fundament vyrobený z dreva (impregnovaného a ošetreného).

Zakrytie je nevyhnutnosť


Správny hydromasážny bazén má byť vybavený termokrytom. Izolačné prednosti takého zariadenia ocenia všetci, ktorí majú skúsenosti s vodnými plochami vo vnútri domu. Nenastáva problém s vlhkosťou, ktorú zadržuje práve termokryt, nie je teda potrebné vybavovať miestnosť náročnou klimatizáciou. Tým, ktorí sa rozhodnú pre vonkajšie umiestnenie, odpadajú ďalšie náklady na zastrešenie a môžu si dopriať neopakovateľné zážitky z vonkajšieho kúpeľa aj pri okolnej teplote hlboko pod bodom mrazu pri minimálnej energetickej náročnosti. Pomerne šikovný nápad je znížiť prevádzkové náklady bazénu pomocou solárnych kolektorov. Panely kolektorov sú vyrobené zo špeciálne upraveného polyméru tak, že sú odolné voči slnečnému žiareniu, mrazu, oxidácii a bazénovej chémii. Ohrev vody za pomoci slnečnej energie je ekonomický a ekologický. Doporučená plocha kolektorov je 50 - 70 % plochy bazénu a je možné využívať ju viac, ako 60 % dní v roku. Kolektory firmy ponúkajú v prevedení ako pre nadzemné, tak pre zapustené bazény.

Záverom


Takže kde je tá hľadaná pravda o bazénoch? Podobne ako pri určovaní podoby rodinného domu ušitého na mieru našim potrebám, záleží predovšetkým na našich vlastných preferenciách. Navštívme pred vlastnou kúpou niekoľko predajcov záhradných bazénov, urobme si prehľad o možnostiach a riešeniach, opýtajme sa na názor záhradného architekta a vypočujme si požiadavky všetkých členov rodiny. Až potom si s rozhodnutím a presnou predstavou, vyberme optimálne riešenie.text: Zdeněk Polák

foto: USSPA,Desjoyaux, SoftTUB, archív

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 8

Diskusia

Článok Budete si želať aj bublinky? zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »