Rozhodujeme sa pre bazén

19.7.2007 | Jan Smidak | Bazény | Komentárov 0 |

Bazény zažívajú svoju zlatú éru. Vidieť ich už pomaly pri každom druhom dome. Ak sa však pre vlastný bazén rozhodujete len teraz, mali by ste zvážiť celý rad dôležitých vecí – veľkosť, umiestnenie a prípadné zastrešenie.

Prepad a zberač

Bazény môžeme rozdeliť podľa systému regulácie vodnej hladiny na tie, ktoré využívajú prepadový systém a tie, ktoré majú takzvaný skimmerový prelivový systém. Prepadový systém je finančne náročnejší a má aj svoje požiadavky na technologické zázemie. Jeho princíp spočíva v tom, že voda je v rovnakej úrovni s okrajom a prelieva sa cez okraj (alebo prelivovú či prelivnú hranu) do zberných, prelivových kanálikov, ktoré sú najčastejšie osadené plastovým, alebo nerezovým roštom. Z týchto kanálikov potom voda putuje do prepadovej nádrže umiestnenej väčšinou o niečo nižšie pod úrovňou bazéna, kde sa voda zhromažďuje.

Koľko osôb pojme

Čerpadlo túto vodu z nádrže vracia cez filter späť do bazéna, najčastejšie tryskami umiestenými na dne. Nevznikne tak problém, pokiaľ do bazéna vojde viac ľudí. V prepadovej nádrži je pre takto vytlačenú vodu dostatočný rezervný priestor. Ale aj tak s tým súvisí veľkosť nádrže, ktorá je závislá na veľkosti bazéna, predpokladanej prevádzke a počte osôb. Väčšinou dosahuje 10 percent objemu bazéna. Z toho tvorí 1/3 rezervu pre pranie filtra. Ďalšia tretina je určená na vlnenie, prípadne zvýšenie hladiny po vstupe viacerých osôb do bazéna a zvyšok tvorí havarijná rezerva.

Malý príliv

Skimmerový systém je finančne, rozmerovo a technologicky menej náročný a preto sa asi používa najviac. Jeho princíp spočíva v tom, že hladina vody v bazéne je asi 10 - 15 cm pod okrajom bazéna. Pokiaľ voda v bazéne stúpne, je potrebné v dôsledku príchodu plavcov alebo prílišného dopúšťania vody dávať pozor, lebo vznikne problém. Skimmer, alebo "zberač, lapač" je potrubie s plavákom a so sitkom pre zber nečistôt napojené na vysávač. Pri vzostupe hladiny začne automaticky nasávať vodu priamo do filtra a odtiaľ potom putuje späť tryskami do bazéna. V skimmeri býva rezerva zhruba 8 centimertov, pokiaľ voda klesne pod túto úroveň, skimmer sa vypne. Pretože odsávanie vody je pomalšie ako prepad, tento systém sa nemá používať vo verejných bazénoch.

Voda zostáva aj niekoľko rokov

V bazéne zostáva voda celoročne a ošetruje sa špeciálnymi prostriedkami. Dobre chemicky ošetrovaná voda vydrží v bazéne aj niekoľko rokov. Bazén sa vypúšťa len výnimočne, napríklad v dôvodu nadmerného znečistenia, a aj to len na nevyhnutnú dobu. Vodné podmienky v žiadnom bazéne nie sú rovnaké. Vodný zdroj, umiestnenie bazéna a frekvencia používania, to všetko môže mať vplyv na vodnú rovnováhu.

Strážte vodu


Nerovnováha vo vode môže poškodiť zariadenie, najmä vykurovacie teleso, robí vodu nepríjemnou pre užívateľov a znižuje efektivitu dezinfekčných prostriedkov. Aby bola voda v rovnováhe, musí byť celková alkalita, pH a vápenná tvrdosť v správnom rozmedzí. Poškodenie zariadenia spôsobené nesprávnou vodnou chemikáliou nie je zahrnuté v záruke. Zjednodušene, pH je meradlo, ktoré nám hovorí, či je voda zásaditá, neutrálna, alebo kyslá. Voda v bazéne má byť mierne zásaditá 7,2 - 7,6; 7,8 keď funguje ozonátor. Nízke pH pod 7,2 vedie ku korózii bazéna a dráždi kúpajúcich sa. Sanitačné prostriedky sa rýchlejšie rozpadajú. Nízke pH môže byť korigované pridaním prípravku na zvýšenie pH.

text: Zdeněk Polák

foto: USSPA,Desjoyaux, SoftTUB, archív

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 9

Diskusia

Článok Rozhodujeme sa pre bazén zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »