Aróma sauny

24.11.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Bazény | Komentárov 0 |

Novým fenoménom v saunovaní je aromasauna. Pracuje s pozitívnym vplyvom čuchových vnemov na psychiku človeka. Pokiaľ ide o technickú stránku aromasauny, jej žiaducu funkciu zabezpečuje pridanie automatickej dávkovacej pumpy esencií, čo je zariadenie, ktoré zabezpečuje zmiešanie vody s vonným koncentrátom.

Aróma sauny - foto, Hyperbyvanie.sk

Tepelný šok a následné prevoňanie potiarne pôsobí pumpa pomocou nerezovej trysky (spŕšky) umiestnenej nad lávovými kameňmi topidla, intenzitu vône a časové intervaly možné regulovať. Na jednom z posledných veľtrhov For arch v Brne mohli návštevníci vidieť aj takzvanú bylinnú saunu, ktorá využíva nové typy kameňov so vstavanou miskou na vonné esencie. Medzi účinky tohto kúpeľa patria zvýšenie relaxačných účinkov a lepšia podpora liečby ochorenia priedušiek.

Čo liečia vône:

 

Borovica: dezinfikuje, čistí vzduch, uvoľňuje pri nádche a prechladnutí
Citrón: zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest, znižuje tlak krvi, pomáha pri bolestiach hlavy, urýchľuje metabolizmus, čistí pleť
Eukalyptus: znižuje horúčku, podporuje imunitu, má protivírusové účinky, urýchľuje hojenie, zmenšuje problémy pri bronchitíde, sennej nádche a zápaloch čelných dutín
Harmanček: uvoľňuje, upokojuje, podporuje krvotvorbu (zvyšuje percento červených krviniek, takže podporuje obranyschopnosť organizmu)
Mäta pieporná: zaberá na žalúdočné ťažkosti, povzbudzuje činnosť mozgu
Medovka: pôsobí ako antidepresívum, znižuje horúčku, zlepšuje zažívanie
Smrek: posilňuje nervy, podporuje krvný obeh, pomáha pri chrípke a prechladnutiu a má protizápalové účinky

 

Farby v saune

 

Nejde o farebné riešenie drevných súčastí sauny, ale o farebné osvetlenie, ktoré podporuje účinok relaxácie sauny prostredníctvom intímneho farebného vnemu korešpondujúceho s duchovným rozpoložením.

Akú farbu vybrať

 

Zelená je optimistická, upokojujúca farba prírody, farba rastu a nádeje.
Červená je pre ľudí dynamická, energická, veselá, nenamýšľajúca si žiaden problém.
Modrá bude pravdepodobne vyhovovať snílkom, romantikom, možno nás trochu upokojí a vnútorne ochladí.
Žltá je farbou slnka, teplo jeho lúčov hladí po celom tele, jeho energia dodáva silu a vyháňa z duše starosti.

 

Tri dobré rady:

 

1 / Dĺžka pobytu v saune je individuálnou záležitosťou, mala by sa riadiť hlavne subjektívnymi pocitmi. Keď človeka začínajú páliť ušnice uší, špička nosa, lícne kosti, bradavky, končeky prstov, alebo sa zhoršuje dýchanie, je najvhodnejší čas na odchod zo sauny alebo na premiestnenie na nižšiu lavicu. Teoreticky by mal človek vydržať v teple okolo 15-20 min. Až potom sa totiž teplota telesného jadra zvýši asi o 1,5 - 2 ° C a začína proces ničenia choroboplodných zárodkov a vírusov.
2 / Najlepšia situácia je v ľahu, prípadne posediačky s chodidlami na rovnakej lavici (asi v rovnakej výške ako sedíme). Pri sedení ako na bežnej stoličke je totiž rozdiel teplôt medzi chodidlami a hlavou saunujúceho sa človeka príliš veľký a pre ľudský organizmus neprirodzený, jeho dôsledkom môžu byť závraty alebo bolesť hlavy.
3 / Do ochladzovania sa ponorte zvoľna, aby nedošlo k prudkému zvýšeniu krvného tlaku. Toto odporúčanie sa netýka len starších osôb, ale aj niektorých športovcov. Skokový nárast tlaku totiž môže spôsobiť pretrhnutie narušenej alebo inak oslabenej cievnej steny s následkom nebezpečného výronu krvi.

Kedy sa najlepšie saunovať

· Predvečerom, alebo približne dve hodiny po večeri pred spaním
· Ako predhriatie pred masážou
· Pri prevencii vírusových ochorení a chorôb z prechladnutia
· Po dohovore s lekárom u pretrénovaných alebo prepracovaných osôb
· Ak saunujete sa pred obedom alebo počas dňa, je dobré si 2-3 hod. zdriemnuť alebo aspoň odpočinúť

Kedy je saunovanie nevhodné alebo zakázané

 

· Po nadmernej vyčerpávajúcej telesnej alebo duševnej námahe
· Po výdatnom jedle alebo nalačno
· Po zápase športovcov, ktorí sa navzájom kontaktujú (box, karate, judo, futbal, hokej apod.) - saunovať sa je možné až po 24 hodinách
· Pri virózach alebo zápalových ochoreniach
· U žien v období menštruácie alebo v tehotenstve

Aróma sauny - foto, Hyperbyvanie.sk

Než sa rozhodnete

 

Saunu možno vybudovať v podstate v akomkoľvek priestore domu - na záhrade, v pivnici, v suteréne, v podkroví alebo priamo v kúpeľni. Väčšina výrobcov je totiž okrem štandardných a typových výrobkov schopná dodať saunu vyrobenú na zákazku, prispôsobenú konkrétnym možnostiam. Než začnete s budovaním sauny, mali by ste si ujasniť, aký veľký priestor máte k dispozícii, koľko osôb naraz bude saunu využívať (pre jednu osobu je potrebné počítať približne s dvoma štvorcovými metrami, pre rodinu s 3 až 4 členmi by mala mať sauna plochu asi 7 metrov štvorcových). Výška sauny sa pohybuje okolo dva a pol metra, horné lavice (ak tam nejaké budú) by mali byť od stropu vzdialené približne meter, aby sa na nich dalo pohodlne sedieť. Celá sauna s kompletným zariadením by mala odolávať teplotám okolo 130 st. Celzia. Overte si tiež požiadavky, ktoré kladie konkrétna firma na stavebnú pripravenosť. Na stavbu sauny je väčšinou potrebné odvetrávaný priestor, rovná podlaha s dlažbou, samostatne istený prívod elektrickej energie vedúci na miesto silovej časti ovládacej skrinky. Na dlhodobú saunu je potrebné počítať s asi päťcentimetrovou medzerou medzi stenou sauny a stenou miestnosti, pri vstavaných saunách je potrebné tiež pripraviť pod pecou otvor pre vnikaniu vzduchu (asi 50 cm2) a pod stropom otvor pre odsávanie vzduchu (cca 100 cm2). Dodávateľa sa spýtajte aj na dĺžku a podmienky záruky, niektorí výrobcovia ju predlžujú nad rámec zákonných 24 mesiacov.   

Čím kúriť

 

Doby, kedy sa v saunách kúrilo len drevom alebo uhlím, sú preč a v súčasnosti sa ako najčastejšie zdroje tepla využívajú plyn a elektrický prúd. Tieto zdroje tepla dokážu ľahko a rýchlo roztopiť miestnosť sauny a dobre sa regulujú. S vykurovaním súvisí aj regulácia, ktorá môže mať rôznu úroveň. Špičkou v tejto oblasti sú systémy, ktoré okrem nastavenia a udržania požadovanej teploty dovedú okamžite odčítať aktuálnu teplotu v saune, predvoliť zapnutie sauny dopredu až v týždennom intervale. Tieto múdre zariadenia vedia tiež postupne spínať po jednotlivých fázach, čo umožňuje odpojiť vykurovacie tyče na najmenší nutný výkon, čo predstavuje významnú úsporu energie. S použitím telefónneho dekodéra je regulátor schopný zapnúť a vypnúť saunové kachle telefónom.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Článok Aróma sauny zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »