Bazén pre zdravie a relaxáciu

19.11.2009 | Pavel Kotrč | Bazény | Komentárov 0 |

Ak letíte nad Kaliforniou, pri pohľade dole na vás mrká jedno modré bazénove oko vedľa druhého. České a moravské záhrady na tom síce s plaveckými vodnými nádržami tak dobre nie sú, napokon nemáme na to ani podnebie, ale súkromných bazénov je u nás mnohonásobne viac než kedykoľvek v minulosti. Pribúda totiž ľudí, ktorí si plávaním upevňujú zdravie a kúpaním spríjemňujú odpočinok.

Bazén pre zdravie a relaxáciu - foto, Hyperbyvanie.sk

Bazény možno rozdeliť na zapustené a nadzemné. Na trhu sú však aj nadzemné bazény vyrobené zo zvlášť odolných materiálov a so špeciálnou konštrukciou, ktoré možno čiastočne aj zapustiť do krajiny. Zapustené bazény sa od seba líšia buď typom konštrukcie bazénového telesa, alebo vnútornou úpravou stien bazéna. Čas, kedy sa väčšina rodinných bazénov stavala takmer výlučne v podobe betónovej vane namaľovanej modrou farbou, v lepšom obloženej kachličkami, je našťastie už minimálne desať rokov v prepadlisku dejín. Aj keď niektorí stavebníci im stále dávajú prednosť, je na trhu rad ďalších, v zahraničí už roky používaných a osvedčených technológií a materiálov. Často vznikli pôvodne v iných priemyselných odvetviach (kompozity, termoplasty, sklolaminát), využívajú sa aj hi-tec materiály v minulosti určených napríklad pre vesmírne projekty (bazény s keramickým jadrom). Bohužiaľ sa však stretávame aj s technológiami, ktoré zahraniční experti považujú pre výrobu bazénov za menej vhodné (napríklad zváranie polypropylénových dosiek).

Kompozitné panely s fóliou

 

Konštrukciu bazénov tvoria vysoko odolné a variabilne kompozitné panely, z ktorých možno v podstate postaviť bazén rozličných tvarov a veľkostí. Ich charakteristickým prvkom je vstupné schodisko zabezpečujúce bezpečný a pohodlný vstup do bazéna. Schodisko nadväzuje na konštantnú plytčinu, ktorá postupne prechádza do hlbšej časti bazéna vhodnej aj pre skákanie a potápanie. Povrch stien tvorí špeciálne mimoriadne odolná fólia v širokej palete farieb a dlaždicových vzorov, ak sa pôvodný dekór opozerá, možno ju ľahko demontovať a vymeniť za inú. O poriadok vyššie sú bazény z kompozitných panelov s keramickým jadrom, mimoriadne odolných voči nárazu, teplotným výkyvom, s výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami. Jadro bazénovej steny tvorí špeciálna keramická vrstva chránená vynilesterovou a polyesterovou živicou. Výsledkom kombinácie týchto materiálov je vyššia celková pevnosť a tuhosť konštrukcie, keramický materiál je na viac rezistentný voči teplotným výkyvom, takže zvyšuje tepelnú izoláciu steny bazéna. Originalitu bazénov zvýrazňuje povrch upravený špeciálne vyvinutými farbami s unikátnym 3D efektom.

Bazén pre zdravie a relaxáciu - foto, Hyperbyvanie.sk

Oceľová konštrukcia

Bazény so samonosnou konštrukciou a stenou z oceľového žiarovo zinkovaného plechu sú obľúbené najmä kvôli priaznivému pomeru medzi cenou, kvalitou a úžitkovou hodnotou. Steny bazéna môžu byť upravené špeciálnou ochrannou farbou alebo antikoróznou plastovou vrstvou, finálnu úpravu vnútornej steny predstavuje fólia so stabilizáciou proti ÚV žiareniu a vplyvom chlórovanej bazénovej vody. Kvalitou sa tieto materiály približujú fóliám používaným v luxusnejších a drahších bazénoch, ale často sú len v obmedzenom počte farieb (modrá alebo mramor). Na trhu však možno nájsť aj firmy, ktoré tiež do týchto bazénov štandardne ponúkajú dizajnovo prepracovanejšie fólie, napríklad v mozaikovom prevedení. Niektoré typy (Galxy) majú ako prví v základnej výbave aj tepelné čerpadlo.

Sklolaminátový monolit

 

Nespornou výhodou týchto bazénov je, že povrch dna i stien je jednoliaty, bez akýchkoľvek spojov a zvarov, takže u nich nehrozí riziko prasknutia. Sklenými vláknami vystužený laminát má veľmi dobré mechanické vlastnosti, je odolný proti teplotným zmenám aj väčšine chemikálií. Renomovaní výrobcovia navyše ponúkajú tieto výrobky vrátane nástreku polyuretánovou penou, ktorá slúži nielen na zateplenie, ale aj k celkovému spevneniu bazénového telesa. Významnou súčasťou je integrované vstupné schodisko. Určitým handicapom sklolaminátových monolitných bazénov je obmedzená škála tvarov a rozmerov, čo im však neuberá na dlhodobej obľube.

 

Najpredávanejšie typy: Calypso, Laminet, Riviéra
Najpredávanejšie typy: Malorca, Ibiza


Bazén pre zdravie a relaxáciu - foto, Hyperbyvanie.sk

Betón s keramickým obkladom   

Bazénom z betónu je potrebné priznať výhodu tvarovej a rozmerovej variability, pekný vzhľad a vďaka použitým materiálom aj celkovo veľmi dlhú životnosť. Menej praktické je už nutnosť vystužovať betónovú vaňu oceľovou armatúrou, technologicky náročné sú nielen stavebné hydroizolácie, ale aj vnútorný keramický obklad. S tým tiež súvisia vysoké obstarávacie náklady, ktoré väčšinou výrazne presahujú sumu 1 milión korún.

Nerezová oceľ

 

Najkvalitnejší, ale zároveň aj najdrahší typ, sa v komodite rodinných bazénov vyskytuje veľmi sporadicky, uplatnenie nachádza skôr v oblasti verejných kúpalísk alebo hotelových bazénov. Nerez výborne odoláva poveternostným aj iným vplyvom a má vysokú životnosť, ale jej šedivá farba dáva vode sivastý tón, ktorý pôsobí veľmi studeno.

Bazén pre zdravie a relaxáciu - foto, Hyperbyvanie.sk

Stratené debnenie

 

Plastové konštrukčné prvky sa vyrábajú z polypropylénu s kompozitnými plastovými materiálmi na vstrekovacích lisoch, sú dokonale odolné proti vode a veľmi ľahko sa s nimi pracuje. Po vyplnení betónom zaručujú vysokú odolnosť proti mrazu aj pohybom terénu. Vodotesnosť dodáva bazénu výstelka (liner) upevnenú pomocou uchycovacieho profilu, ktorý je súčasťou konštrukcie. Ide o fóliu s rôznymi vzormi a farbami, ktorú možno ľahko vymeniť, bez toho aby bolo potrebné zasahovať do stavebnej časti bazéna. Bazény so strateným debnením sú charakteristické originálnou filtráciou bez potrubia, ktorá znižuje únik vody. Sedlová nasadená filtračná jednotka je úplne nezávislá na konštrukciu bazéna a môže byť prenášaná k suchému uskladneniu na obdobie zimnej odstávky bazénu. Zjednodušuje stavbu bazéna, údržbu vody aj prípadné zásahy opravára a uľahčuje obsluhu bazéna.

Zváraný polypropylén, polymér  

 

Bazény, ktoré sa prezývajú "plasťáky", sa zvárajú z tenkých polypropylénových dosiek, teda z materiálu, ktorý sa hodí skôr pre výrobu nádrží a septikov. Polypropylén totiž výrazne podlieha teplotným zmenám, vplyvom čoho dochádza k deformáciám (vlnenie a vydutiu stien) s možným rizikom prasknutia najmä vo zvaroch, ktoré často navyše nevyzerajú nijako pekne. Na nízkej úrovni je aj odolnosť polypropylénu voči vonkajším vplyvom (UV žiarenie) alebo pôsobenia bazénovej chémie. Jedinou výhodou sa môže javiť nižšia nadobúdacia cena, je však priamo úmerná nízkej životnosti polypropylénových bazénov.

Bazén pre zdravie a relaxáciu - foto, Hyperbyvanie.skDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 5

Diskusia

Článok Bazén pre zdravie a relaxáciu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »