Ako sa starať o záhradný bazén

12.11.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Bazény | Komentárov 0 |

Či už si kúpite na záhradu akýkoľvek typ bazéna, máte dve istoty. Že sa budete mať kde schladiť, až nastanú letné horúčavy a tiež, že pri dodržiavaní niekoľkých základných pravidiel udržíte krištáľovo čistú vodu, v ktorej bude potešenie sa kúpať.

Ako sa starať o záhradný bazén - foto, Hyperbyvanie.sk

Prevencia sa vypláca a to aj v prípade starostlivosti o bazén. Ak zabránite nečistotám, aby sa do bazéna dostali, ušetríte si veľa práce s ich likvidáciou. Nejde pochopiteľne o stopercentnú ochranu, bazén vyžaduje oveľa viac pozornosti. Bez správnej údržby sa totiž životnosť bazéna výrazne skracuje, navyše kúpanie v neudržiavanej vode rozhodne nie je tým správnym pôžitkom. Stačí si však zapamätať niekoľko základných princípov a kúpiť si tých správnych pomocníkov.

  

Predchádzajte znečisteniu  

Samozrejmosťou by mala byť očista tela pred vstupom do bazéna - osprchovanie. Dôsledný dohľad v tomto smere potrebujú hlavne deti, ktoré dokážu skočiť do vody s hlinou a trávou na chodidlách, s čerstvou vrstvou opaľovacieho krému alebo rukami umazanými od jedla. Všetky uvedené nečistoty sú živnou pôdou pre tvorbu rias a rôznych zákalov. Nepríjemným zdrojom znečistenia bazéna sú aj listy a kvety z okolitých stromov a kríkov. Ak už je nutné bazén umiestniť do ich blízkosti, možno rozhodne odporučiť zakrytie bazéna vo chvíľach, keď nie je používaný. Vzduchom poletuje veľa potenciálnych znečisťovateľov a strieška alebo plachta im veľmi efektívne zabráni v tom, aby sa dostali do bazéna.

Ako sa starať o záhradný bazén - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Čistite mechanicky 

Prevencia je základ, čistenie je však nemenej dôležité. Delíme ho na dva hlavné typy - čistenie mechanické a chemické. Pre mechanické odstraňovanie nečistôt je základom sieťka, ktorá ľahko zachytí hmyz, lístia a podobné nečistoty. Vo výbave každého bazéna by nemala chýbať ani piesková filtrácia. Tá priebežne nasáva vodu z bazéna a čistí ju cez zvyčajne dvojstupňový filtračný systém. Potom je voda zariadením vrátená späť do bazéna. Piesková filtrácia sa zapína počas horúcich letných dní, keď v bazéne nikto nie je. V prípadoch, keď je bazén často využívaný, je vhodné filtráciu nechať plynúť až niekoľko hodín denne. Mechanické čistenie dna uľahčí špeciálny vysávač.

Ako sa starať o záhradný bazén - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Využívajte chémiu

 

Na výber vhodných prípravkov je potrebné dávať veľký pozor, nevhodné, alebo dokonca nulové používanie chemických prostriedkov je častou príčinou problémov. Dôležité je sledovať dva ukazovatele - hodnotu pH vody a množstvo dezinfekcie v bazéne. Odporúčaná hodnota pH sa u bazénovej vody pohybuje medzi 6,8 a 7,2, ak sa pH nachádza mimo tohto rozsahu, je potrebné ho vrátiť do normálu. Vyššie pH totiž vedie k tvorbe minerálnych zákalov, nižšia zase spôsobuje koróziu kovových povrchov. Často diskutovanou otázkou je dezinfekcia vody: aby sa udržala čistá a hygienicky neškodná po celú sezónu, musí sa pravidelne kontrolovať a ošetrovať pomocou dezinfekčných prípravkov. Štandardne sa používajú výrobky obsahujúce chlór, ktorého koncentrácia by sa mala pohybovať v rozmedzí 0,3-0,6 mg na liter vody. Alternatívou sú tzv. bezchlórové prípravky, vďaka ktorým sa vyhnete nepríjemnému pachu chlóru. Navyše nedráždi citlivejšiu pokožku, sliznicu alebo oči a sú šetrnejšie k prírode. Na trhu sú dostupné aj bezchlórové dezinfekcie vhodné do detských bazénov.

Vhodné je vybaviť sa tiež tzv. algicídmi, teda prípravkami na hubenie rias, ktoré slúžia aj ako prevencia. Spóry rias sa totiž dostávajú do bazéna neustále, prostredníctvom prachu, vetra a dažďa. Teplá voda a slnečné svetlo potom vytvárajú ideálne podmienky pre ich rozvoj. Nepríjemné zákaly, ich príčinou sú čiastočky zeminy, farbív alebo organických zlúčenín, vodu ľahko a rýchlo zbavia obľúbené vločkovacie prípravky. Zrazením vytvoria objemnejšie prvky, ktoré potom buď zachytí filter, alebo je možné z dna bazéna povysávať. Ale ak znečistenie vody v bazéne prekročí určitú mieru, je nutné bazén vypustiť, ošetriť prípravkom na usadeniny a napustiť čerstvou vodou.

Ako sa starať o záhradný bazén - foto, Hyperbyvanie.sk
 


Text a foto: Desjoyaux, Mountfield, Marimex Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 5

Diskusia

Článok Ako sa starať o záhradný bazén zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »