Voda zo zásuvky

19.7.2007 | Jan Smidak | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

Aby si voda našla svoju cestu ku kvetinovým záhonom, rododendrónom, zelenine a iným obľúbeným rastlinám, zvyčajne siahnete po nejakom premyslenom systéme zavlažovania.

Kolík za pár korún

Moderná technika vyrieši za nás nielen vlastnú zálievku, ale dokáže aj kombinovať odber zálievkovej vody z nádrže, zo studne a vodovodu. Vďaka závlahovým systémom je zálievka oveľa účinnejšia, kvalitnejšia a v konečnom dôsledku aj lacnejšia. Najjednoduchším zariadením, ktoré vás asi napadne, je automatický postrek záhrady. Jedná sa o zariadenie tvorené malými kolíkmi. Tie sa zasunú do zeme, prepoja sa hadicou a keď sa v nej objaví tlak, vysunú sa v valčekov ďalšie, ešte menšie valčeky. Spoločne potom vytvoria vodnú hmlu, ktorá opatrne skropí našu záhradku. Klasický systém.

Jedná sa o rotačné výsuvné rozstrekovače. Tie dokážu bez problémov zavlažiť aj väčšie plochy. Sú umiestnené v plastovom púzdre v zemi a ich vrchol je mierne nad úrovňou zeme. Zosynchronizovať sa dajú veľmi jednoducho, na ľubovoľnú výseč a množstvo vody aj za prevádzky. Dostrek majú v polomere 5 až 12 m. Zavlažujú vo výsečiach od 0 do 360 stupňov. Používajú sa pre zavlažovanie veľkých trávnatých plôch, krovín a parkov, kde sa vyžaduje ukrytie zavlažovačov.

SPRINKLER pre náročný terén

Ďalej sú tu rozstrekovače typu SPRINKLER. Tie sa používajú k zavlažovaniu členitých trávnikových plôch, krovín a záhonov. Zavlažujú vo výsečiach od 25 do 360 stupňov, alebo s obdĺžnikovou a štvorcovou charakteristikou. Výsuvné a rozprašovacie postrekovače sú v dobe nečinnosti ukryté v púzdrach pod úrovňou terénu. Nemusíte sa teda obávať ich poškodenia napríklad pri kosení trávy.

Zavlažovanie na mieru záhrade


Rôzne závlahové systémy šetria užívateľom záhrad čas, energiu a za istých okolností aj vodu. Postupom času ale aj technológia v mnohom pokročila a máme tu rôzne druhy zavlažovania a pre ne robené flexibilné sady s možnosťou rozšírenia. Tie sa potom skladajú, napríklad pri kvapkovom zvlažovaní, z kvapkačov, rozprašovacích trysiek a rozdeľovacích trubiek, starajúcich sa o cielený a presný prívod potrebného množstva vody. Iste vás prekvapí, že taký systém spotreby vody sa môže nastaviť individuálne pre každú rastlinu.

Kvapka po kvapke


Tu by sme sa mali ponoriť do tajov mikrozávlahy. Kvapkové zavlažovanie je založené na úspornom dávkovaní vody cielene pre každú rastlinu. Rastlina dostane len toľko kvapiek vody, koľko pre svoj rast potrebuje. Tým sa ušetria až dve tretiny vody potrebnej tradičnou zálievkou. Vyparovanie a straty vody sa tým znižujú na minimum. Systém je lacný, pretože používa plastové hadice a je možnosť rozvod prispôsobiť každej potrebe a podmienkam.

Text: Zdeněk Lodyha

Foto: archív firmy Gardena 

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 9

Diskusia

Článok Voda zo zásuvky zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »