Naša záhrada vo februári

19.7.2007 | Jan Smidak | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

Vyzerá to ako malý zázrak. Naša záhrada sa prebúdza k životu už vo februári. Aj keď by sa podľa pranostík mal náš pozemok nachádzať pod nepriestupným príkrovom snehu, už v túto dobu sa môžeme tešiť z drobných kvietkov, často kopírujúcich farbu snehovej pokrývky.

Nenechajme sa mýliť takými názvami, ako je napríklad čemerica čierna. Kvietky tejto rastlinky vyrastajúce na stále zelených stonkách s výškou asi 20 cm sú belšie, ako ostatky topiaceho sa snehu. Pestrými farbami potom oživí našu záhradku žltý tavolín zimný, ktorý kvitne ešte skôr, ako snežienky. Pri slnečnom počasí otvárajú svoje kvetné kalíšky aj niektoré z raných odrôd divých šafránov, sem tam sa objaví aj svetlo filalová jesienka obyčajná. Ku koncu mesiaca začínajú kvitnúť aj fialové, fialovo ružové a žlté odrody prvosienok. Pri teplejšom počasí sa môžeme stretnúť s pestrými kvetmi niektorých cibuľnatých kosatcov.

A je tu snežienka


Snáď najpopulárnejšia jarná cibuľovina kvitnúca v období topenia snehu je snežienka. Jej pôvab nezničia ani snehové a mrazové prívaly pri kvitnutí. S následným oteplením snežienky ďalej pokračujú v kvitnutí. Ich rýchlejšie odkvitanie zapríčiňujú len intenzívne slnečné lúče. Podľa druhu snežienok sú kvety veľké 2-4 cm, niekedy pretiahnutejšie, inokedy viac okrúhle. Snežienkam sa dobre darí v humóznych pôdach v miestach, kde je na jar dostatok vlahy. Samovoľne vytvárajú veľké trsy, ktoré po odkvitnutí pozvoľna zaťahujú.

Sanitárna prechádzka


Behom našej februárovej prechádzky po vlastnom pozemku si počíname so sanitárnou dôkladnosťou. Zameriame sa predovšetkým na novo vysádzané, ale aj ostatné rastlinky a presvedčíme sa, či ich mráz  "nepovytiahol" zo zeme. Všetky obnažené stonky zatlačte, prihrňte hlinou a ľahko utlačte. Zo stále zelených drevín striasame mokrý sneh, ak svieti ostré slnko, nie je na škodu ich na chvíľu prikryť plachtou. Odstránime choré a napadnuté časti stromov, mumifikované plody a suché listy so zámotkami škodcov. Z ruží odstránime poškodené výhonky. Zvinuté listy pozdĺž hlavnej žilnatiny spôsobuje na ružiach piliarka. Poškodenie je zrejmé najmä krátko po vyrašení na odrodách s jemnejšími listami. Vo vnútri trubičkovito stočených listov pozorujeme najskôr biele, neskôr zelené, necelý centimeter dlhé larvy (húsenice). Piliarka má len jednu generáciu do roka, preto ju ľahko odstránime včasnou likvidáciou stočených listov. Chemickú ochranu aplikujeme skoro na jar povolenými prípravkami určenými obecne na piliarky.

Liečime dreviny


Skontrolujeme aj zdravotný stav ihličnanov. Ak objavíme žltnutie, samovoľné opadávanie ihličia, alebo inú abnormalitu, odstrihneme časť napadnutej vetvičky a poradíme sa s odborníkom na možnom ošetrení. Dosť často býva ihličnan napadnutý voškami, o ktorých prítomnosti sa ľahko presvedčíme. Pod strom položíme kus svetlej látky alebo lepenky a zatrasieme. Pokiaľ tohto škodcu skutočne objavíme, môžeme urobiť ochranný postrek Pirimorom, alebo iným doporučeným prostriedkom. Pri slabšom napadnutí sa však dá aplikovať aj prípravok z tekutého mydla.

Režeme za tepla

Ak nie je mráz, tak sa môžeme pustiť do ich prerieďovania a omladzovania stromkov. V tomto období režeme dreviny, ktoré kvitnú na nových letorastoch behom jari a na jeseň. K nim patrí napríklad tavolník, trezalka, hortenzia, budleia davidova a ruža s výnimkou popínavých a sadových druhov. Pri každom reze je ale potrebná opatrnosť. Aby sme nenarobili viac škody, ako úžitku, je vhodné poradiť sa o každej drevine zvlášť so skúseným záhradníkom, alebo nahliadnuť do odbornej literatúry. Príliš svetla a teplé stanovisko často zapríčiní vytiahle krehké výhonky na predzimujúcich fuksiách, ale aj iných kvetinách, ako sú napríklad zakorenené muškáty. Aby sme docielili včasné okvetenie, zostrihneme vlaňajšie výhonky na dve očká a odstránime slabé a dovnútra smerujúce výhoky. Fuksie kvitnú na nových mladých výhonkoch, preto je spätný rez a nový obrast základom bohateho okvetenia. Čím neskoršia doba zostrihu, tým pomalší bude vývoj kvetných a listových pukov a zároveň sa opozdí aj bohatá násada kvetov.

Ohrozený trávnik

Na trávnatú plochu pokrytú silnou vrstvou snehu vstupujeme len v prípade, keď vietor spôsobil záveje. Tie opatrne rozhrnieme rovnomerne po celej ploche, aby pri topení snehu nebola pôda na niektorých miestach nadmerne prmečená. Ak sa sneh roztopí, nevstupujeme na trávnik vôbec. Svojimi topánkami by sme spôsobili škodu, ktorú by sme potom veľmi ťažko naprávali. Na zatrávnenú plochu nevstupujeme ani v prípade, že roztopený sneh opäť zamrzne. Premrznuté steblá sa ľahko polámu a potom uhynú. Ak budeme chcieť narušiť ľadovú pokrývku, aby tráva mohla dýchať, urobme to pokiaľ je to možné tak, aby sme ľad rozbíjali z chodníka napríklad pomocou hrablí.

Pozor na holomrazy


Slniečko a neobyčajne teplá zima nás môžu popliesť, ale nesmieme zabudnúť, že februárové počasie je vrtkavé. Slnečné dni vystriedajú behom niekoľkých hodín takmer polárne mrazy, a to drobným rastlinkám práve neprospieva. Ak je sneh, prihrnieme ho k rastlinkám ako perinu, ktorá chráni pred zimou. Pokiaľ zapadnú snehovou pokrývkou, bude im hej, pri holomrazoch však musíme pridať pomocnú ruku sami. Ako prirodzená ochrana môže poslúžiť aj vrstva opadaného lístia, pri veľmi nízkych teplotách je dobré prikryť rastlinky vrstvou čerstvého alebo hrubého kompostu. Ten nám po doznení zimy poslúži ako prírodé hnojivo.

Zbrojíme na jar


Práve po februári je najlepší čas začať "zbrojiť na jar". Dokúpime osivo, hnojivo, chemikálie a náradie. Pokiaľ patríme k milovníkom begónií, je práve tento mesiac priaznivý pre začiatok pestovania. Začneme tým, že hľuzy týchto rastlín uložíme veľa seba na vlhký substrát zložený z piesku a rašeliny. Urobíme to ale vo vnútri domu, v miestnosti pri teplote 18° - 20° C. Hľuzy sa zálievkou zväčšia, prebudia sa puky a začnú rásť listy. Na okno ich ale prinesieme až v polovici mája. Tiež si vyskúšame klíčivosť starších semien. Vezmeme niekoľko semien a dáme na misku vlhký filtračný papier alebo vatu, položíme na ne semená a umiestnime na teplé miesto, udržiavame vlhkosť, mali by naklíčiť. Ak sa tak nestane, kúpime včas nové.

Hnojíme a prihnojujeme


Správne, účelne a včas hnojiť znamená dodávať hnojivo do pôdy po častiach. Niektoré hnojivá zapravujeme už na jeseň, iné skoro na jar. Prihnojujeme aj behom vegetácie. V predjarí pred samotnou prípravou pôdy pre siatie alebo výsadbu hnojíme organickými hnojivami vo forme kompostu alebo priemyslovými hnojivami, ktoré obsahujú rýchlo sa uvoľňujúce živiny. Na jar používame viaczložkové hnojivá s rýchlou pôsobnosťou, teda liadok, superfosfát a draselné soli. Jedná sa o hnojivá s pevnou konzistenciou, obsahujúcou základné prvky draslík, fosfor a dusík, často obohatené horčíkom a stopovými prvkami.


Text: Zdeněk Kovář

Foto: Archív autora

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 13

Diskusia

Článok Naša záhrada vo februári zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »