Pôvod zimných záhrad

19.7.2007 | Jan Smidak | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

Presklená miestnosť plná kvetín, ktorá nám dopraje trochu tej stále zelenej prírody aj za chladných zimných mesiacov, to je tá pravá zimná záhrada. Fascinujíca atmosféra rastlín a ich symbióza so svetlom vám dáva možnosť zabudnúť na mrazivú zimu.

Nemusí ale vonku padať sneh, stačí, keď nastanú daždivé a zablatené dni. Aj vtedy uvítate suchý a presklený priestor vášho záhradného raja, kde si v kľude môžete vypiť šálku kávy vo vašej súkromnej zelenej oáze.

História siaha ďaleko

Dnešné presklené priestory moderných domov nachádzajú svoju inšpiráciu a svoj pôvod v klasických zimných záhradách a verandách domov 19. storočia. Slovo "veranda" má perský, alebo indický pôvod a do európskych jazykov ho zaviedli už v 14. storočí Portugalci. Pôvodne tieto sklenené miestnosti slúžili k prezimovaniu citlivých rastlín. Až pozdejšie začali plniť svoju obytnú a relaxačnú funkciu.

Načo vlastne

Správne navrhnutá zimná záhrada využíva fakt, že nízko nad obzorom stojace slnko môže v zime vniknúť až hlboko do domu a prehriať obytné miestnosti za veľkými sklenenými plochami. Kým takmer zvislé žiarenie slnka, stojaceho vysoko, zasa v lete tienia predsadené priestory a obytné miestnosti v centre domu sa nemôžu nadmerne prehrievať.

Anglický štandard


Zimné záhrady sú miestom odpočinku a relaxácie. Sú charakteristické predovšetkým pre Anglicko. Už v minulom storočí mali anglické domy v projekte narysovanú zimnú záhradu. Ale história zimnej záhrady je oveľa staršia. Dalo by sa povedať, že spadá až do storočia pred naším letopočtom, napríklad Semiramidine visuté záhrady. Teraz je však ich podoba iná. Jedná sa o presklenú miestnosť, ktorá sa stala súčasťou obytného priestoru. Z Anglicka sa pomaly, ale iste móda zimných záhrad rozšírila po celej Európe, aj u nás. Širšiemu rozšíreniu najskôr bránila obstarávacia cena, obtiažna údržba, problémy s udržaním tepla v zime a prehrievanie priestoru v lete. V súčasnej dobe je však už väčšina týchto problémov vyriešená vďaka novým technológiám.


text: Zdeněk Polák

foto: archiv autora,

EUROOKNA-LUDVÍK,

Libor NovákDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 11

Diskusia

Článok Pôvod zimných záhrad zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »