Aj zimná záhrada potrebuje podlahu

6.11.2009 | PhDr. Alena Müllerová | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

Keramická dlažba, prírodný alebo umelý kameň, drevo, ale aj napríklad laminát. To sú materiály, s ktorými možno v zimnej záhrade počítať. Ich reálne uplatňovanie však závisí od typu záhrady, jej poslania, využitia a umiestnenia.

Aj zimná záhrada potrebuje podlahu - foto, Hyperbyvanie.sk

Zimná záhrada vznikla niekedy na začiatku minulého storočia a jej prapredkom vlastne bola sklenená stena, ktorú akýsi pán Trombe kedysi postavil pred domovú fasádu. Mala jediný účel: v zime "vyrábať" teplo vznikajúce medzi sklom a múrom, ktoré sa potom používalo na vyhrievanie interiéru domu. Pôvodná tridsaťcentimetrová medzera medzi fasádou a sklenenou stenou sa postupne zväčšovala, až z nej bola samostatná miestnosť, ktorej hovoríme zimná záhrada. A práve na jej umiestnení závisí voľba podlahovej krytiny: ak je skôr predsunutou súčasťou interiéru a k názvu jej pomáha veľkosť presklenia stien a strechy, možno sa aj k jej podlahe správať ako k vnútornej časti domu a vyberať si z bežných interiérových podlahových krytín. Ak je skôr vysunutá do vonkajšej záhrady alebo vznikla napríklad zasklením terasy, bude najskôr rozumnejšie siahnuť po vysoko odolných materiáloch ako je prírodný kameň, dlažba a podobne. Vždy je potrebné myslieť na adekvátny rovný podklad.

 

Drevená podlaha zimné záhrady môže byť nielen z klasických podlahových dosiek (i s protišmykovými drážkami), ale aj zo špalíkovej dlažby alebo z drevených roštov. Na podlahové prvky sa používajú buď tuzemské ihličnaté dreviny ošetrené tlakovou impregnáciou, alebo trvácnejšie a odolnejšie dreviny exotické (Bangkirai, Tatajuba, Ipe, Teak a podobne.). Podlahové krytiny z dreva sa zvyčajne pokladajú na špeciálny rošt, ktorý umožňuje odvod vlhkosti. Drevená podlaha z masívu sa dá mnohokrát brúsiť a opravovať. Jej životnosť a vzhľad však ovplyvňuje relatívnu vlhkosť, ktorá by nemala byť vyššia ako 65%, v čase vykurovania by však nemala klesnúť pod 45%. Teplota v zimnej záhrade vybavenej klasickou interiérovou drevenou podlahou by sa mala pohybovať v rozmedzí 18-22 ° C. Pozor na citlivosť povrchu na mechanické poškodenie a na priamy kontakt s vodou, chemickými látkami alebo špinou. Preto niektorí výrobcovia prišli na trh s novinkou: podlahovinou z tvrdeného dreva.

Aj zimná záhrada potrebuje podlahu - foto, Hyperbyvanie.sk


Dlažba z keramických dlaždíc je vysoko odolná proti opotrebeniu, ľahko sa čistí. Kvalita "črepu" (základu dlaždice) sa hodnotí hlavne podľa pevnosti, nasiakavosti a mrazuvzdornosti. Kvalitu glazúry (povrchu dlaždice) možno odlíšiť stupňom oteru (PEI), ktorý býva označený rímskou číslicou IV. Trieda I je určená pre obklady stien, dvojka a trojka sú vhodné pre priestory s menším zaťažením (bežné obytné interiéry), štvorku a päťku budete potrebovať pre podlahy zaťažené intenzívne.

Dlažba z prírodného kameňa býva najmä z bridlice, žuly, kremeňa alebo mramoru, použiť možno aj takzvaný konglomerát vyrobený zo zmesi drveného prírodného materiálu a spojív v rôznych pomeroch. Najlepšie je orientovať sa na kameň, ktorý sa vyskytuje v danej lokalite - vynaložíte menej na dopravu a navyše sa zachováte ekologicky. Hodí sa do zimných záhrad skôr so studenším "odchovom".

Aj zimná záhrada potrebuje podlahu - foto, Hyperbyvanie.sk

Terakota - pálená hlina - je veľmi pevná, mrazuvzdorná, má vysokú estetickú hodnotu, vďaka svojim vlastnostiam sa hodí nielen do interiéru, ale aj na vonkajšie použitie, teda aj do zimných záhrad. Na trhu nájdete aj špeciálne dlaždice na osadenie schodov, zábradlia, záhradných lavíc a iných doplnkov. Podlahové krytiny z terakoty sa čistia vodou s prídavkom špeciálneho mlieka vhodného na údržbu terakotových podláh.

Tavený čadič vyniká vysokou tvrdosťou, oteruvzdornosťou, je odolný proti kyselinám a lúhom, má dobrú tepelnú vodivosť a dobre akumuluje teplo. Dlaždice z taveného čadiča majú hnedú až čiernu farbu a vyrábajú sa mnohých vzorov, s hladkým alebo protišmykovým povrchom. Podlahu z čadičovej krytiny stačí stierať len vlhkým mopom alebo do vody pridávame špeciálny prostriedok vhodný na údržbu dlažby z taveného čadiča.

Aj zimná záhrada potrebuje podlahu - foto, Hyperbyvanie.sk

Dlažba z drveného materiálu sa vďaka svojej odolnosti proti oderu, stálosti voči chemikáliám a mrazuvzdornosti uplatnia v interiéri aj v exteriéri. K jej prednostiam patrí široká farebná paleta aj variabilita povrchov od leštených po matné, s protišmykovým efektom, vzhľadom môže pripomínať aj bridlicu. Na trhu sú ale aj dlažby so vzhľadom dreva, kože či kovu.

Laminátová krytina je vďaka pokroku vo vývoji nielen vode odolná, takže možno niektoré jej typy použiť aj do zimnej záhrady. Má mnoho podôb a dezénov, laminát nielen verne kopíruje rôzne materiály (vrátane dreva a kameňa), ale dokáže aj "vymyslieť" v podstate akúkoľvek textúru, kresbu, zafarbenie, stupeň patiny a podobne. Veľmi kvalitná laminátová podlaha je síce drahá, ale odolná nielen proti mechanickému namáhaniu, ale aj proti UV žiareniu. Môže mať napr. dvojitú ochranu proti vlhkosti aquaTec. Oceniť je potrebné aj jednoduchosť pokladania, diely presne lícujú a systém spájania dielov metódou click (založený na princípe pero-drážka) umožňuje aj jednoduchú výmenu poškodených dielov podlahy.

Aj zimná záhrada potrebuje podlahu - foto, Hyperbyvanie.sk

Podlahovina z vinilu (PVC) vo forme metráže alebo dielcov je pevná a zároveň pružná, farebne stála, teplá na dotyk. Hodí sa do najviac zaťažovaných priestorov, teda aj do zimnej záhrady. Ak má špeciálnu povrchovú úpravu Aqua Grip, vyznačuje sa zvýšenou protikĺzavosťou za vlhka, podlahoviny s ochrannou vrchnou vrstvou Diamond Seal sú zase odolnejšie proti oderu, poškriabaniu, pôsobeniu chemikálií a zachytávaniu špiny (napríklad šmúh od podrážok).

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Diskusia

Článok Aj zimná záhrada potrebuje podlahu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »