Ukryť svoje srdce do záhrady

19.7.2007 | Jan Smidak | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

Ak začínate so záhradou, určite dobre viete, že stromy a kry dávajú štruktúru celej záhradnej úprave a vytvárajú jej štýl. Dokonca majú prednosť pred kvetinami. Stromy a vysoké kry na seba priťahujú pozornosť, opticky rozdeľujú plochu a zároveň celú scenériu skľudňujú.

Na základnú štruktúru výsadby drevín potom naväzujú záhony kvetín a ruží. Platí tu jediné. Bohatstvo druhov a odrôd drevín je obrovské, ale všetko si vyžaduje svoju mieru starostlivosti. Preto ak nechcete stráviť čas len ich udržiavaním a ošetrovaním, musíte si vybrať tie najvhodnejšie dreviny.

Nákup rozhoduje


Prvý a veľmi dôležitý krok urobíme hneď pri nákupe. Vyberieme si dreviny, ktoré boli už v okrasných škôlkach vysadené redšie a potom pestované ako stromčeky a kry rovnomerne zavetvené po celom obvode. Lacným trojročným sadeniciam totiž trvá veľa rokov, než dorastú do plnej krásy, a behom tej doby musíte rastlinu sledovať a tvarovať. Staršie, dobre zapestované sadenice sa aj bez počiatočného tvarovania skôr zapoja do záhrady a začnú plniť svoju ochrannú a estetickú funkciu. Mladé stromky a kry majú oveľa menší pokryvný účinok. Staršie, dobre tvarované sadenice v kontajneroch sa oplatí kupovať predovšetkým vtedy, keď sa jedná o solitéry a zakrpatené dreviny: K nim patria napríklad buxus, smrek, borovica a tuja.

Musíte mať čas


Ďalšia otázka k riešeniu nás čaká pri vysádzaní. Znie: Kedy budete mať čas a chuť na starostlivosť o záhradu? Ak je pre vás leto dobou cestovania, nevysádzajte živé ploty z drevín, ktoré by ste práve v tejto dobe museli strihať. Radšej vysaďte rastliny, ktoré znesú dlhšiu, aj niekoľkoročnú prestávku v reze, napríklad skalník namiesto zlatého dažďa alebo tuja „smaragd“ namiesto normálnej tuje. Výhodou drevín množených z odrezkov oproti vrúbovaným je, že nevytvárajú plané výhony.

Zelená stena a obrubník


Vhodne volený porast drevín uzavrie hranice pozemku, oddelí športový trávnik, zeleninovú záhradu, tichú plochu na relax, alebo pozemok vedľa rušnej vozovky. Dreviny sú tiež veľmi vhodné pre utváranie záhradných celkov. Signalizujú vstup do predzahrádky alebo do ďalšej časti záhrady. Ich koruny vrhajú osviežujúci tieň na terasu, či odpočívadlo. Pokiaľ strom na záhrade použijete ako „dopravnú značku“ siahnite vždy po menej odrastených odrodách s okrúhlymi alebo previslými korunami. Sú to napríklad okrasné čerešne, višne, mahalebky a jablone, okrúhle javory a trnovníky, vrúbované vŕby. Tieto dreviny si zachovávajú vzhľad stromu, naproti tomu veľké pôvodné druhy pôsobia ťažkopádne a zatienia záhradu.

Obraz jarnej záhrady


Farebne premenlivým stále zeleným krom je jedovatá cesmína. Zvlnené a ostnaté alebo okrúhle listy mávajú najrôznejšie biele, žlté, krémové škvrny, lemovanie alebo pruhovanie. Krásu žlto panašovanej (žíhanej) cesmíny „golden queen“ zvyšujú červené plody. Bohatú nádielku plodov zaistí blízkosť opeľovača „Van Tol“. Rovnomerne okrúhly tvar kra vytvára aj bez zostrihávania buxus. Hebký guľatý vankúšik je pôvabnou ozdobou zmiešaných kvetinových a kríkových záhonov. Najlepšie vynikne pri ceste. Prirodzene guľovité a stĺpovité formy ušetria prácu so strihaním.

Zlatý dážď

V obraze jarnej záhrady by nemal chýbať Zlatý dážď. Z predklonených vetiev odrody „Vossii“ stekajú nápadné až 30 cm dlhé zlatožlté kvety. Rozkvitajú v máji a dodajú zaujímavý vzhľad celému okoliu. Kry vytvárajú veľké rozkvitnuté plochy, ktoré sa obídu bez veľkej údržby. Môžu nahradiť aj kvetinový záhon.

Krása rôznorodosti


Lesklé, príjemne zelené listy a nad nimi podlhovasté, biele kvety čremchy, latinsky Prunus laurocerasus, vnášajú eleganciu do polotieňových kútov s neutrálnou pôdou. Záhradníctva a škôlky ju ponúkajú hneď v niekoľkých odrodách. Nájdete medzi nimi kry nízke políhavé, vyššie, s úzkym, širokým, aj zvlneným listom a tiež s listami bielo lemovanými, či škvrnitými. Je krásne, keď po letnom zelenom háve, zaplápolajú na záhrade ohnivé farby.

Červené farby


Bršlen krídlatý na jeseň zasvieti červenými listami a plodmi. V zime je nápadný korkovými lištami na vetvách. Do malej záhrady voľte vždy také kry, ktoré sú atraktívne v niekoľkých ročných obdobiach. Silný kontrast pred nevýrazne zelenou stenou je krásnym oživením pre väčšiu záhradu. Kolkvícia pred červeným javorom prepožičiava záhrade štruktúru a farbu. Obyvateľom záhrady poskytujú ochranu pred nežiadúcími pohľadmi. Na jar a na jeseň trávnik pri kríkoch rozkvitne drobnými cibuľnatými kvetinami.



(red)

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 14

Diskusia

Článok Ukryť svoje srdce do záhrady zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamy







Diskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »