Vyberáme kosačku na trávu

6.1.2010 | Pavel Kotrč | Plánovanie záhrad | Komentárov 1 |

Kosiť trávu bývalo ťažké a úmorné, s dnešnými pomocníkmi si však nejeden majiteľ zatrávneného pozemku úpravu doslova užíva. Vďaka vývoju umožňujú dostupné modely trávnych kosačiek nielen uľahčiť ťažkú prácu, ale aj vysoký a stabilný výkon, obsluhu komfortnú aj pre ženy. Vďaka novým materiálom a technológiám sa z iba strojov na kosenie stali prostriedky pre komplexnú údržbu trávnikov.

Vyberáme kosačku na trávu - foto, Hyperbyvanie.sk

Ešte než sa vydáme na nákup, musíme mať jasno o výbere najvhodnejšieho typu a prevedenia kosačky. Pre väčšinu majiteľov normálnej záhrady s rozlohou do 1500 m2 by mali stačiť najrozšírenejšie rotačné typy kosačiek. Pri výbere nie je potrebné zohľadniť spôsob pohonu nože, typ pohybu, šírku záberu a materiálu použitého na výrobu "tela" kosačky.

Elektrina, alebo benzín?

Podľa všeobecne platného pravidla možno považovať elektrické kosačky za vhodnejší skôr pre údržbu menších plôch trávnikov (do 400 m2). Ich pohyb je totiž obmedzený dĺžkou elektrického kábla, ktorý je navyše potrebné pri kosení dobre strážiť. Telo kosačiek býva zvyčajne z plastu, šírka záberu sa pohybuje do 45 cm. Ich veľkou prednosťou je nízka cena a tichá prevádzka. Pohon benzínový dal vzniknúť nespočetnému množstvu univerzálnejších a výkonnejších kosačiek rôznych veľkostí a tvarov, väčšinou so štvortaktným motorom. Telá kosačiek sú ako z kovu, tak z plastu, avšak plasty sa svojimi vlastnosťami kovom vyrovnávajú a navyše sú ľahšie. Benzínové kosačky bývajú drahšie ako elektrické, ich údržba a prevádzka je náročnejšia. Ich nespornou výhodou je ale nezávislosť na vonkajšom prívode energie a vysoký výkon.

Šírka záberu

Záber kosačky je potrebné prispôsobiť veľkosti zatrávnených plôch. Neplatí tu úmera, že čím širší záber, tým rýchlejšie posekané: napríklad pre malý pozemok (200 m2) sa stroj so šírkou záberu 50 cm nehodí, pretože to znamená aj väčšiu a ťažšiu kosačku s vyššou spotrebou pohonných látok, ktorá je tiež cenovo náročnejšia. Avšak pre pozemok presahujúci rozlohu 1000 m2 sa zase neoplatí malá a lacná kosačka so záberom 40 cm, pretože sa množstvom práce čoskoro unaví a zníži sa jej životnosť. Pre výbere primeranej šírke záberu treba vychádzať z týchto údajov:

Plocha                    záber
do 300 m2            30-34 cm
300-500 m2             37 cm
500-750 m2             43 cm
750-1000m2             47 cm
nad 1000m2        50 cm a viac

Vyberáme kosačku na trávu - foto, Hyperbyvanie.sk

Pojazd uľahčí prácu

Tlačiť pred sebou kosačku môže byť pri kosení veľkých plôch alebo v kopcovitom teréne pomerne namáhavé. Mnohí výrobcovia benzínových kosačiek preto prišli so strojmi s vlastným pojazdom. Klinový remeň (u drahších druhov prevodovka) poháňa okrem lišty aj jedna z náprav kosačky. Pojazd je zvyčajne ovládateľný jednoduchou pákou, po ktorej stlačení sa kosačka sama rozbehne dopredu. Potom už je potrebné len korigovať smer. Pri drahších typov kosačiek s prevodovkou možno voliť aj rýchlosť pojazdu. Kvôli bezpečnosti je však potrebné ovládaciu páku (alebo madlo) neustále držať, aby sa kosačka nemohla pohybovať nekontrolovane. Funkciu pojazdu ocenia hlavne ženy, ktoré vďaka tomu aj posekanie náročného pozemok ľahko zvládnu.

Vyberáme kosačku na trávu - foto, Hyperbyvanie.sk

Aký zberný kôš

Zberné koše môžu byť celoplastové (s drobnými otvormi) alebo z jemnej plastovej sieťoviny. V oboch prípadoch môžu najjemnejšie kúsky trávy padať späť na plochu, takže je postarané o základné prihnojenie trávniku. Veľkosť zberného koša by mala byť jedným z kritérií výberu kosačky. Kosačky so záberom okolo 45 cm potrebujú kôš s obsahom 55-60 litrov, stroje väčšie až 80 litrový. Trávnik však potrebuje aj prevzdušniť, prosto sa odporúča minimálne raz ročne kôš pri kosení sňať (ak nepoužijete vertikutátor), trávu zhrabať hrabľami, a tým rozrušiť eventuálne porasty machu apod.

Užitočné mulčovanie

Druhou možnosťou je použiť trávu ako zelené hnojivo. K tomu slúži mulčovanie, ktoré tak pomáha pri údržbe trávnika: pokosená tráva drvená mulčovačom je prirodzeným hnojivom a zároveň zabraňuje nadmernému odparovaniu vody. Funkcia mulčovania sa v posledných rokoch stáva integrovanou súčasťou aj kosačiek určených pre bežných užívateľov. Miesto zberného koša sa nasadí špeciálne tvarovaný nadstavec, vďaka ktorému sa pokosená tráva vracia späť na rotujúce nože a v rozomletej podobe zostáva na trávniku ako hnojivo.

Vyberáme kosačku na trávu - foto, Hyperbyvanie.sk

Automatické kosačky

Nepotrebujú ani benzín ani olej, pretože si vystačia s nabíjacej batérie (takže nezaťažujú životné prostredie). Bývajú oveľa tichšie, čo oceníte nielen vy, ale aj susedia. Fungujú v podstate aj ako mulčovač, pretože malé odrezky pokosenej trávy zostávajú na trávniku, kde sa rozkladajú a pôsobia ako prírodné hnojivo. Z nabíjacej stanice dokáže automatická kosačka vyjsť úplne sama, presne vo chvíli, ktorú ste jej uložili do pamäte, a to aj v prípade, že práve nie ste doma.

Vyberáme kosačku na trávu - foto, Hyperbyvanie.sk

Rozdelenie rotačných kosačiek

podľa spôsobu pohonu noža:
- Elektrické
- Benzínové
- Vretenové (ľahké ručné bez pohonu)
podľa spôsobu pohybu:
- S pojazdom
- Bez pojazdu
podľa šírky záberu:
- Do 45 cm
- Nad 45 cm
podľa materiálu tela kosačky:
- Kovové telo
- Plastové telo


Vyberáme kosačku na trávu - foto, Hyperbyvanie.sk

Na čo si dať při výberu kosačky pozor

Jednoduchosť nastavenia výšky kosenia, u drahších druhov by malo mať centrálne ovládanie
Veľkosť otvoru pre kôš musí byť dostatočný, aby nedošlo k upchatiu

Ovládanie motora a pojazdu musia byť ľahko dostupné na držadle a musí mať hladký chod
Možnosť výškového nastavenia madla kosačky
Lanko štartéra nesmie zadrhávať
Dostupnosť servisu v ČR
Výrobok by mal mať návod v češtine 


Čo je dôležité pre výber správneho typu kosačky

 • veľkosť trávnika

 • dostupnosť elektrickej energie

 • obsluha kosačky (muž, žena)

 • typ pozemku (rovný alebo svahovitý)

 • typ porastu

 • frekvencia používania kosačky

 • využitie pokosenej trávy


Prednosti elektrických kosačiek 

 • malá hmotnosť

 • tichý chod

 • ekologická prevádzka

 • nenáročná údržba


Klady benzinových kosačiek 

 • Jednoduchá obsluha a jednoduchá údržba

 • Dlhá životnosť

 • Nízka hlučnosť

 • Nízke emisie

 • Lepšia dostupnosť terénu

 • Nízka spotreba

Vretenové kosačky sa hodia pre dokonalý vzhľad trávniku napríklad pri bazéne, pri vstupnej bránke alebo na predzáhradke. Na rovnakom princípe ako nožnice dokáže trávu strihať rovno a presne, nestrapká ju, takže na koncoch nežltne. Trávnik udržiavaný vretenovou kosačkou je extrémne nízky, perfektne rovný a sviežo zelený.

Vyberáme kosačku na trávu - foto, Hyperbyvanie.sk

Čo je automatický pojazd? Systém reaguje na dotyk ruky, takže nie je nutné mať pojazdnú páku stále stlačenú. Moderné systémy kosačiek dokážu okrem posekania trávy aj mulčovať, prevzdušňovať trávnik alebo vysávať popadané lístie. Časť trávy pritom ovládač dokáže "naložiť" do koša a zvyšok rozdrviť a nechať na trávniku ako hnojivo. Kosačky s tzv. bočným hrebeňom, ktorý presahuje šírku predných koliesok, sa dostanú aj ku krajom, ktoré potom nie je potrebné dosekávať ručne.

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 8

Diskusia

Lukino4: Široký sortiment kosačiek...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »