Drevo záhrade stále sluší

6.1.2010 | Alena Müllerová | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

Aj keď súdiac podľa súčasných trendov možno drevený záhradný nábytok označiť ako máličko zabudnutý, stále má množstvo priaznivcov. Drevo totiž dokáže dobre doplniť nielen záhradu, ale aj terasu akékoľvek stavby, aj keď asi najlepšie ladiť bude s objektom, ktorý viac či menej kopíruje prírodné prostredie.

Drevo záhrade stále sluší - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Obľuba dreva je dôvodná. Drevený záhradný nábytok je pekný na pohľad, príjemný na dotyk. Ak položíte ruky na drevený stôl alebo opierku z dreva, ani v chladnom počasí nechladí, v lete sa zase nerozpáli ... O príjemnej vôni tohto materiálu snáď už ani nie je potrebné sa zmieňovať. Záhradný nábytok z dreva konvenuje tradicionalistom, ktorí oceňujú jeho krásu a vlastnosti, a sú zároveň ochotní rešpektovať fakt, že sa - ako prírodný produkt - chová podľa nemenných prírodných zákonitostí. Teda napríklad to, že klasické drevené dosky sotva budú zachovávať tvarovú a rozmerovú stálosť rovnakú, ako má napr. kov, sklo, plast alebo kameň. Avšak dnes už existujú výrobné technológie, pre ktoré je tento problém hračkou: nová generácia dreveného záhradného nábytku sa vyrába zo špeciálne kultivovanej tvrdej agátovej suroviny (Rotimber) zo Severnej Ameriky. Jej vlastnosti vychádzajú - zjednodušene povedané - zo zahusťovania materiálu, ktorý proces simuluje a v podstate predbehne prírodné zrenie.

 

Aké drevo vybrať

Najbežnejší a najlacnejší je záhradný nábytok z mäkkých drevín, smreku, borovice či smrekovca. Výrobcovia však častejšie siahajú po tvrdších - a tiež odolnejších a drahších - materiáloch: po dreve dubovom, bukovom, agátovom, jaseňovom alebo brestovom. Na českom trhu sú však bežne dostať aj výrobky z exotických drevín, ku ktorým patrí napríklad teak, iroko, bangkirai alebo eukalyptus. Exotické dreviny sú síce cenovo náročnejšie, ale nábytok z nich zvládne bez väčšej úhony aj trvalé celoročné prebývania v záhrade. Veľmi populárny záhradný nábytok z prírodného ratanu a bambusu je v súčasnosti skôr na ústupe a nahrádzajú ho veľmi realisticky vyzerajúce umelé materiály.

Tvrdé drevo s hustými drevnými vláknami majú oproti mäkkým dvoj-až trojnásobnú životnosť. Možno ju predĺžiť kvalitnou impregnáciou a následnými ochrannými nátermi, ohrozuje ju nekvalitné spracovanie (zlé a neošetrené rezy a spoje, v ktorých sa drží vlhkosť postupne narušujúcu štruktúru dreva). Bobtnanie a zosychanie, teda rozmerové zmeny, závisia od druhu dreva. Najmenej sa menia nielen exotické dreviny ako eben, teak, iroko, bangkirai a yelow balau, ale aj domáci dub. Už spomínaný zušľachtený materiál Rotimber predbehne tvrdosťou a zároveň pružnosťou aj teak, ktorý zatiaľ v tejto súvislosti záhradnému nábytku kraľoval.

Drevo záhrade stále sluší - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Kvalita dreva 

Kvalitu materiálu možno posúdiť podľa vzhľadu: drevo by malo byť bez tmavých alebo vyhnilých hrčí, stôp hniloby, pochopiteľne bez známky napadnutia hmyzom alebo hubami. Známkou pochybnej kvality sú aj trhliny a dôsledky mechanického poškodenia spôsobeného nesprávnym opracovaním. Neprípustné sú zvyšky kôry, pri ihličnatých drevách takzvané zásmolky - dutiny vyplnené živicou. Nedostatky v kvalite signalizuje aj nápadne iná farba: napr. modrasté drevo borovice svedčí o zaparení alebo poškodení hubami, čo zhoršuje fyzikálne i mechanické vlastnosti materiálu, teda aj výrobkov z neho.

Drevo záhrade stále sluší - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Konštrukcia

Nejde len o masívnosť záhradného nábytku, ktorý je v určitých prípadoch - napríklad pri smrekovom a borovicovom dreve - známkou odolnosti. Avšak solídnosť konštrukcie dreveného záhradného nábytku je dôležitá, a to tak z hľadiska vstupného materiálu, tak aj pokiaľ ide o jeho spracovanie a opracovanie. Okrem vzhľadu dreva je preto dobre sledovať hlavne konštrukčné detaily, najmä kovanie, vyvložkovanie a kvalitu spojov (klasická skrutka s osemhranovú maticou a spojenie "natvrdo" možno očakávať skôr u lacnejších produktoch), spôsob spájania jednotlivých vrstiev dreva (napríklad u veľkých plôch plných stolových dosiek ), uchytenie nôh a podrúčiek. Vyskúšajte hladký sklz a plynulosť polohovania pri skladacích kusoch, prezrite si spodné plôšky nábytku, ktoré prichádzajú do styku s podlahou, skontrolujte pohyblivosť a otáčanie koliesok. Použite nielen zrak, ale aj hmat a "posed" a "polež". Kvalitný záhradný nábytok by mal mať nielen okraje, ale aj vnútro spájaných dielov - najmä u polohovacích typov nábytku - "vypolstrované plastom", ktorý zabezpečí nielen hladkosť pohybu, ale aj ochranu dreva pred oderom. Na kovanie sa používa zásadne nerezový materiál (predtým používaná mosadz zanechávala po daždi na dreve stopy), zarážky aretujúce polohu opierky chránia plastové čiapočky, skrutky musia byť hladké a začistené. Nároky na hladkosť a jednoliatosť platia aj pre všetok povrch nábytku. Dokonalý záhradný nábytok má zospodu na nožičkách špeciálne skrutky, ktorými možno vyrovnávať výškovú rozdielnosť podkladu.
 

Drevo záhrade stále sluší - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Sortiment

Stoly, stoličky, kreslá, lavičky, lehátka, servírovacie stolíky, slnečníky ... Konečný výber prvkov zostavy záhradného nábytku závisí nielen na vzhľade a kvalite tovaru, ale aj na veľkosti priestoru, ktorý máte k dispozícii. Ak je to možné, vždy je najlepšie zostaviť komplet z výrobkov jednej rady: odmenou nám bude jednotný "look". Výrobcovia ponúkajú kompletné nedeliteľné súpravy aj sady pozostávajúce z prvkov podľa vlastného výberu. Ak máme na záhradný nábytok k dispozícii stabilné miesto, môžeme sa orientovať na masívnejšie a ťažšie kúsky, ak sme nútení dať prednosť mobilite a sezónnosti, vsadíme skôr na ľahkosť a skladnosť, možnosť skladania a stohovania jednotlivých prvkov.

 

Drevo záhrade stále sluší - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Ergonómia sedenia

U sedacích dielov - teda stoličiek, lavíc, kresiel a polohovacích lehátok - je dôležitá nielen nosnosť nábytku, ale aj veľkosť sedadla a odkladacích a úžitkových plôch. Rozmer sedadla u bežnej stoličky by sa mal pohybovať okolo 40 až 50 cm (šírka aj dĺžka), podľa podobných hľadísk môžeme vyberať aj lavice a kreslá. Sedacia časť dvojmiestnej lavice by mala merať okolo 100 x 50 cm, trom a ďalším osobám sediacim vedľa seba musíme dopriať minimálne zodpovedajúce násobky. Sedacia výška sa pohybuje zvyčajne medzi 44 a 55 cm. U operadla je podstatný uhol, ktorý zviera so sedačkou: čím väčší, tým pohodlnejšie bude posedenie, ale o to horšie vstávanie zo stoličky. Ak vyberáte stoličky k stolu, nezabudnite skontrolovať, či sa ich podrúčky (opierky na ruky) dajú pohodlne zasunúť pod dosku stola. Inak by ste asi museli sedieť u jedla na krajíčku sedadla. Podrúčky by mali byť čo najdlhšie a pokiaľ možno masívnejšie a hladké, aby netlačili. Tvar operadla by mal rešpektovať zakrivenie na krčnú a bedrovú chrbticu, jeho výška zase výšku postavy.

Drevo záhrade stále sluší - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Dizajn a povrchová úprava

Aj z dreva, a najmä v kombinácii s inými materiálmi (najmä s kovom), možno vytvoriť jemný a elegantný záhradný nábytok - ak však nepreferujeme "zálesácke" robustné sedenie, ležanie a stolovanie v tej najjednoduchšej podobe. Letí hladkosť a dokonalosť tvarov, vzdušnosť, ľahká skladnosť a manipulácia, odľahčované v podobe subtílnych, no pevných materiálov, stohovateľnosť. Tomu zodpovedá aj povrchová úprava, na ktorú sa používajú najrôznejšie moridlá, laky, oleje či vosky, ktoré zlepšia vzhľad výrobku a predĺžia jeho trvanlivosť. Niektoré materiály (napr. teak) sú schopné pomerne bez úhony existovať vo viac-menej surovej podobe (alebo s minimálnou úpravou), časom však získajú patinu, ktorá môže niekomu vadiť. 

Drevo záhrade stále sluší - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Kombinácia s inými materiálmi

Najčastejšie je kombinácia dreva s kovom (nožičky alebo konštrukcia stolov aj sedacieho nábytku), sklom (dosky stolov a servírovacích stolíkov), plastom (napríklad v podobe podrúčok alebo výpletov tzv. umelým ratanom) alebo s textíliami (Textilen).

Aké otázky si musíme odpovedať pri rozhodovaní o materiály záhradného nábytku

* Zodpovedá nábytok mojim požiadavkám a potrebám?
* Mám možnosť menej odolný materiál umiestniť pod prístrešok, alebo je potrebné ho prenášať na veľkú vzdialenosť?
* Ako sa nábytok udržiava?
* Je možné ho v prípade potreby opraviť, sú k nemu náhradné diely, skrutky?
* Spĺňa ekologické kritériá? Ide o recyklovateľný, prípadne obnoviteľný materiál?

Stoly a stolíky
Stoly môžu byť okrúhle s najrôznejším priemerom (väčšinou od 65 cm, niekedy s pohyblivým stredom na servítky, náčinie, prílohy, ochucovadlá, koreniny, sladkosti či iné pochutiny), oválne so sklopnými čelnými stenami, klasické štvorcové alebo obdĺžnikové 70-80 cm na šírku aj výšku a okolo 110 až 180 cm dlhé, pevné, skladacie aj rozkladacie. Niektoré majú stredový otvor na slnečník.

Drevo záhrade stále sluší - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Kam a ako nábytok uložiť

Do temperovanej alebo chladnej, suchej a dobre vetranej miestnosti alebo záhradnej chatky. Pozor na zakrývanie plastovou fóliou alebo iným nepriedušným materiálom, hrozí vznik a rozvoj plesní, húb a hniloby. Renomovaní výrobcovia ponúkajú na pokrytie záhradného nábytku špeciálne plachty, ktoré zabezpečia prezimovanie nábytku bez úhony.

Drevo záhrade stále sluší - foto, Hyperbyvanie.skČo spôsobí:

 

Zvýšená vlhkosť vizuálne chyby, napríklad krútenie a praskanie dreva, napadnutie dreva hnilobou, plesňami alebo drevokaznými hubami

Slnečné UV žiarenie uvoľňuje niektoré dôležité zložky nechráneného dreva, ktoré sa vyplavujú a majú za následok tzv. sadnutie dreva

Machy, huby alebo riasy objavujú sa hlavne v miestach, kde je drevo poškodené a zle ošetrené, spočiatku spôsobujú zamodrenie, postupne dôjde k čiastočnej alebo úplnej deštrukcii dreva

 

Drevo záhrade stále sluší - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Ako s nimi zatočiť 

Pleseň a huby  

1. Očistite nábytok dôkladne čistiacim prostriedkom na drevo, riaďte sa návodom na obale. Ak efekt nenastane hneď na prvýkrát, možno proces opakovať.

2. Napadnuté miesta umyte silným roztokom chlóru a dôkladne ich opláchnite vodou.

3. Ak ani čistenie chlórom nezaberie, zostáva len šmirgľový papier a silná ruka. Účinne pomôcť môže aj prúd vody z vysokotlakovej hadice.

Či už použijete ktorýkoľvek z týchto návrhov, musíte nábytok vždy znova natrieť olejom.

Pleseň

Prejavuje sa ako biely poprašok na určitých - zvyčajne najsilnejších miestach nábytku. Vzniká ako dôsledok veľkých teplotných a vlhkostných rozdielov. Niekedy stačí odstrániť ju handrou alebo kefou a neuškodí miesto natrieť olejom na drevo.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 10

Diskusia

Článok Drevo záhrade stále sluší zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »