Jesenní pomocníci uľahčujú prácu

23.12.2009 | Pavel Kotrč | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

Podzimní úklid už nemusí být pro majitele zahrad čímsi jako galeje. Většinu nezbytných prací jim totiž mohou ulehčit pomocníci: práci udělají rychle, kvalitně, bezpečně a s komfortem.

Jesenní pomocníci uľahčujú prácu - foto, Hyperbyvanie.sk

Na zimné mesiace je potrebné pripraviť najmä trávnik, ktorý by mal byť zostrihaný na krátko (3 - 5 cm) a bez spadnutého lístia, zahnívajúcich plodov ovocných stromov a zvyškov po jesennom zbere. Prácu nenechávame na poslednú chvíľu, trávnik upratujeme postupne, v nadväznosti na to, ako postupuje zhadzovanie lístia. Čím väčší pozemok, tým menšia nádej na to, že nám na boj o čistý trávnik budú stačiť obyčajné hrable, metly alebo zmetáky. Ručného záhradníckeho náradia sa však rozhodne nevzdávame! Hodiť sa nám však budú vysávače lístia a dúchadlá, rovnako ako drtiče záhradného odpadu, kompostéry, kultivátory, v prípade intenzívnejšieho zašpinenia možno budeme nútení siahnuť aj po tlakovej umývačke.

Vysávač na celý rok

Vyberať je možné z radu najjednoduchších fukárov až po multifunkčné vysávače s niekoľkostupňovou intenzitou cirkulácie vzduchu a kombinovanej s rotačným drvičom. Záhradný vysávač zastane oveľa viac práce ako obyčajný fukár: zvládne nielen jesenné lístie, možno s ním výborne "naháňať" čerstvo pokosenú alebo suchú trávu a slamu na zhromaždenie, ktoré potom jednoducho zmetiete do veľkokapacitného vaku zaveseného cez rameno. Ba čo viac, je užitočný aj pri vysávaní prachu z nádvoria a chodníkov. V zime intenzívny prúd vzduchu zase ľahko odfukuje sypký sneh z chodníkov, ciest, dvora aj terás. Väčšina vysávačov má dvojkanálovú nasávaciu trubicu, vie fúkať a nasávať. Funkcia intenzívneho nasávania (u turbo prístrojov) nájde uplatnenie v prípade, že je lístie zašľapané alebo zhutnené tlením a je potreba to úzkym prúdom vzduchu najskôr našuchoriť, a až potom vysať. Pri vysávaní je potrebné dávať pozor, aby sa dovnútra nedostala voda, kamienky, úlomky kovu a skla, ktoré opotrebúvajú a poškodzujú ventilátorové kolo alebo drvič (u vysávačov kombinovaných s drvičom). Vysávače sú väčšinou ľahké a ľahko ovládateľné prístroje s elektrickým pohonom, len u profesionálnej techniky určenej pre väčšie pozemky sa stretneme s benzínovým motorom.

Jesenní pomocníci uľahčujú prácu - foto, Hyperbyvanie.sk

Drviče a štiepkovače

Odpadu vznikajúceho pri jesenných prácach na záhrade, najmä pokiaľ ide o konáre z postrihaných stromov a živých plotov, vznikajú pri jesenných prácach doslova celé hromady. Najlepší spôsob jeho likvidácie je ďalšia reutilizácia, teda premena v drť, ktorú možno použiť do kompostu alebo ako mulčovací materiál k stromom a kríkom, alebo ako vykurovací materiál pre kotly alebo krbové kachle. Ideálnymi pomocníkmi vám pri tom budú drviče a štiepkovače. Pohon drviaceho ústrojenstva zabezpečuje elektrický alebo spaľovací motor. Ak má vaša záhrada rozlohu okolo dvoch tisíc metrov štvorcových, vystačíte si s drvičom elektrickým. Prístroj rozdrobujú odrezky oceľovými nožmi pripevnenými hlavným unášacím kotúčom, ktorý funguje ako "samopodávač", takže nie je potrebné materiál do drviaceho ústrojenstva vtláčať silou. Na rovnakom princípe fungujú aj štiepkovače, ktoré sa však používajú na drvenie tuhších a rozmernejších konárov. Výsledný formát - štiepky - vznikajú pôsobením ozubeného kolesa, niektorí výrobcovia používajú korunkové nože upevnené unášacími kotúčami, ktoré si lepšie "podávajú" materiál. Pri výbere drviča sa orientujte skôr na prístroje s výkonom dva Kilowatty a viac, najmä ak budete chcieť likvidovať konáre s priemerom väčším ako 2,5 cm. Drviče s robustnou konštrukciou a výkonným elektromotorom sú vďaka systému drvenia ozubeným kolesom okolo schopné rozdrviť vetvy až do priemeru 4,5 cm. Tohtoročnou novinkou na trhu je mimoriadne výkonný drvič DB 402 určený majiteľom ovocných sadov alebo skutočne veľkých záhrad. Stroj so štiepkovacím nožom a 24 drtiacimi kladivkami poháňaný benzínovým motorom dokáže zlikvidovať konáre až do priemeru 8 cm.

Jesenní pomocníci uľahčujú prácu - foto, Hyperbyvanie.sk

Kultivátory

Majitelia väčších záhrad alebo dokonca kúsku poľa ocenia najskôr multifunkčný kultivátor, ktorý sa svojím širokým príslušenstvom zvládne zber plodín, kosenie lúky, jesennú úpravu pôdy a ďalšie práce. Možno k nemu totiž pripojiť nielen bubnovú kosačku, ale aj drvič záhradného odpadu, rozmetávač, prepravný vozík, čelnú radlicu, upratovaciu kefu a napr. aj snehovú frézu.

Jesenní pomocníci uľahčujú prácu - foto, Hyperbyvanie.sk

Tlakové umývačky

Dnes už patrí k bežnej výbave každého moderného rodinného domu, ktorého majiteľom sú k ruke nielen pri sezónnych, ale v podstate pri celoročnom čistení chodníkov, terás, fasád, odkvapov, plotov alebo aj stien bazénov a ich zastrešenie. Ako sofistikovaných pomocníkov pri umývaní ich však ocenia aj majitelia áut a motocyklov. Oproti klasickému umývaniu hadicou sú totiž neporovnateľne účinnejšie, a pritom až o 80% úspornejšie pokiaľ ide o spotrebu vody. Najobľúbenejšie sú umývačky s príslušenstvom na čistenie podvozkov áut, odkvapov alebo bicyklov, väčšina z týchto prístrojov je vybavená aj zariadením na automatické prisávanie saponátu z vstavanej nádržky. Umývačky sa líšia hlavne podľa maximálneho pracovného tlaku (od 100 do 155 bar i viac). K základnej výbave umývačiek vyššej kategórie patrí navijak hadice.

Jesenní pomocníci uľahčujú prácu - foto, Hyperbyvanie.sk

Kompostéry

Slúžia na odkladanie rôzneho záhradného odpadu (drť z vetiev, lístie, pokosená tráva) a biologických a živočíšnych zvyškov z domácnosti, vyrábajú sa z plastu (najlepšie recyklovaného) alebo z dreva, betónu, kameňa, pletiva a kovu. Najväčšou nevýhodou drevených zásobníkov je obmedzená životnosť (nejde ich napúšťať penetračnými látkami), betónové a kamenné kompostéry pristanú skôr veľkým záhradám, ale kvôli váhe sa zle premiestňujú. Úlohou kompostéru je zo všetkých týchto zvyškov "vyrobiť" kvalitný humus, ktorého na záhrade nie je nikdy dosť. Najdôležitejšie je prispôsobiť výber kompostéru veľkosti záhrady a množstvo vyprodukovaného odpadu, trh ponúka kompostéry s objemom až 720 litrov. V ponuke sú ako kompostéry jednoduché (ide v podstate o kompostovanie sila), tak aj sofistikované, so systémom ventilačných otvorov, s horným odklápacím vekom s otočným ventilom a spodnými dvierkami pre odoberanie hotového humusu. Nádoba kompostéru nemá dno (kvôli voľnému kontaktu s pôdou a prístupu mikroorganizmov, červov a dážďoviek), najlepšie miesto pre ňu je nie príliš ďaleko od domu (ale nie zase tak blízko, aby ste kompostovaní proces cítili pri posedení vonku), v polotieni alebo tieni , v závetrí, prístupné za každého počasia, s dostatkom priestoru na manipuláciu s náradím.

Jesenní pomocníci uľahčujú prácu - foto, Hyperbyvanie.sk

Nožnice na živý plot

Strihanie živého plotu predpokladá rad pohybov, pri ktorých hrozí riziko prestrihnutia sieťového kábla. Preto niektorí výrobcovia začali ponúkať nožnice akumulárotorové, s ktorými sa lepšie manipuluje, navyše napájací kábel neobmedzuje rádius pohybu. Bonusom je malá hmotnosť, optimálne ťažisko, ergonomická rukoväť s mäkkou tlmiacou vložkou vhodná pre pravákov i ľavákov. To všetko uľahčuje prácu s týmito nožnicami na živé ploty komfortne a bezpečne v akejkoľvek polohe rezu. Ak je akumulátor typu LI, takmer nedochádza k samovybíjaniu. Nové modely sú vybavené funkciou, ktorá pomôže zvládnuť i silnejšie vetvy: elektronika jednoducho krátkodobo prepne smer behu motora, takže sa lišta nožníc pevne "zahryznutá" do vetvy uvoľní a práca môže plynulo pokračovať. Nože sú rezané laserom a brúsené diamantom, nožnice majú bezpečnostné funkcie, napríklad funkcia rýchleho zastavenia pomocou elektrickej brzdy. Na nožnice je možné upevniť kolektor, ktorý pri strihaní v horizontálnom smere zachytáva padajúce odrezky, takže nezapadávajú do živého plota.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Článok Jesenní pomocníci uľahčujú prácu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »