Záhradný detský raj

21.12.2009 | Alena Müllerová | Plánovanie záhrad | Komentárov 3 |

Športoviská, pieskoviská, jarmočné atrakcie, tajomný hrad, rozhľadňu, stanový tábor, domček ... to všetko by určite deti chceli na záhrade mať. Pripadajú si potom dospelejšie a dôležitejšie, majú svoje súkromné tajomstvá, v ktorom sa môžu schovávať a hrať sa, koniec koncov sa tak aj učia istej samostatnosti.

Záhradný detský raj - foto, Hyperbyvanie.sk

Je pochopiteľne dôležité, v akom veku sa ratolesti pohybujú: výrobcovia príslušných zariadení rozlišujú kategórie do troch rokov, od troch do šiestich a od šiestich do štrnástich rokov. Starším deťom a tínedžerom asi sotva budeme robiť pieskovisko, hojdačku alebo detský bazén, určite však ocenia potrebný pingpongový stôl, trampolínu alebo závesnú hojdacia sieť. Predovšetkým športové vybavenie zvyšuje ich fyzickú odolnosť a kondíciu.

Hojdačky a spol.

Ak máte na záhrade mohutnejšie stromy, je možné na ich silné a zdravé konáre zavesiť lano na šplhanie alebo hojdačku (hojdačka pre malé deti by mala byť vybavená bezpečnostnou poistkou, ktorá chráni pred vypadnutím). Väčším deťom sa určite bude páčiť pozorovateľňa v korune stromu, na trávnik pod stromom možno postaviť stan nielen na hranie, ale napríklad aj na prenocovanie (mal by však byť blízko domu). V detskom záhradnom kútiku môže byť aj šmykľavka alebo preliezačka, a pretože deti sa radi čvachtajú, počítajte s nafukovacím bazénom alebo bazénom, alebo aspoň so záhradnou sprchou alebo hadicou (jej zdrojom sú záhradné hadice, prípadne záhradná sprcha).

Záhradný detský raj - foto, Hyperbyvanie.sk

Bezpečie predovšetkým  

Súčasný trh ponúka rad dizajnovo viac či menej vydarených produktov, zostáv a zariadenia, nebudeme si však zastierať, že ich obstaranie nie je úplne najlacnejšie. Ak chcete sa práve z týchto dôvodov spoľahnúť na svoj kutilský um, dobre zhodnoťte svoje schopnosti: pretože ide o zdravie a bezpečnosť vlastných potomkov, bolo by možno rozumnejšie sa spoľahnúť na odborníkov. Či už napríklad na stolára, ktorý výrobu hojdačky a preliezačky zvládne vyrobiť na zákazku z overených materiálov a osvedčenými postupmi, alebo na profesionálneho výrobcu herných záhradných prvkov. Avšak aj v týchto prípadoch je nutné sa presvedčiť, že výsledný produkt nemá žiadne nebezpečné otvory, v ktorých by deti alebo ich končatiny mohli uviaznuť alebo nimi dokonca prepadnúť, žiadne ostré hrany alebo hroty, o ktoré by bolo možné sa poraniť, alebo vyčnievajúce skrutky alebo klince . U šmýkačiek skontrolujte začistení spojov, pozor aj na otvárateľné súčasti, do ktorých by bolo možné zavrznúť prsty. Pokiaľ ide o materiály na hojdačky a preliezačky, ideálne sú stabilné a kvalitne opracované drevo, plast a kov. Povrch drevených prvkov by určite mal byť hladký, bez rizika zadretia triesky. Samozrejmosťou by mala byť úprava (farby, laky, impregnácia), ekologicky neškodné materiály. Predajca by mal k výrobku získať podrobný český návod na jeho používanie a údržbu, ako aj príslušnú záruku a osvedčenie o tom, že výrobok prešiel skúšobňou a spĺňa všetky predpísané parametre a bezpečnostné normy. Okolo celej hracej plochy - ihrisko - by mal byť taký povrch, aby pri páde na neho nedošlo k väčšiemu zraneniu, odreninám alebo zadretiu kamienkov a podobne. Vhodný je jemný piesok, mulčovacia kôra, trávnik ... Pozor na rôzne pasce v podobe nerovností a pevných prekážok. Dôležité je tiež precízne ukotvenie všetkých prvkov (hojdačky a preliezačky by mali byť pevne zabudované do betónového základu). Detský záhradný kútik (najmä pokiaľ ide o malé deti) je potrebné mať na dohľad rodičov!

Záhradný detský raj - foto, Hyperbyvanie.sk

Pieskovisko

Ak je súčasťou záhrady pieskovisko, malo by mať okraj (drevený, kamenný, plastový) dostatočne široký na to, aby na ňom mohli deti sedieť. Miesto pre pieskovisko vyberajte mimo priameho slnečného žiarenia, najlepšie v tieni kríkov, stromov alebo pod mobilným zastrešením. Pri neprítomnosti alebo nepriazni počasia je rozumné pieskovisko zakryť plachtou alebo poklopom (často je kryt súčasťou výrobku), ktorý piesok ochráni pred nečistotami aj infekciou zvieracími výkalmi. I tak je piesok potrebné pravidelne prefukovať vodou, občas (najlepšie v horúcom a slnečnom letnom dni) zakryte pieskovisko čiernou fóliou: horúco pod ňou zničia prípadné parazity.

Záhradný detský raj - foto, Hyperbyvanie.sk

Čo zabezpečiť:

 •  Zakryte vodné plochy
 • Obmedzte prístup k jedovatým rastlinám
 • Náterové hmoty, riedidlá, benzín do motorovej píly, chemické postreky, hnojivá atď. ukladajte mimo dosahu detí rovnako ako záhradnú mechanizáciu (píly, sekery, nože, vidly, nožnice, kosáky ...)
 • všetky povrchové nerovnosti (jamy, rygoly, žumpy, atď.) a pevné terénne prekážky

Čo by mohlo na záhrade byť

 • hojdacia sieť
 • šmykľavka
 • pieskovisko, najlepšie kryté
 • kresliace plocha a kriedy
 • plocha na malý osviežujúci bazénik
 • plocha na hru s loptu · prípadne basketbalový kôš
 • pingpongový stôl
 • trampolína

Nebezpečné rastliny

konvalinky (majú jedovaté nielen kvety, ale aj červené plody dozrievajúce na jeseň) ● jesenky ● purpurový náprstník ● stračka ● hlaváčik ● okrasný tabak ● iskerník ● áron ● durman ● ricínu ● lykovec ● oleander ● cezmíny ● štedrenec ● proutnatec ● brečtan ● bršlen ● kalina ● imelo ● borievka ● tuje ● tis ● boľševník

Záhradný detský raj - foto, Hyperbyvanie.sk

Nechajte deťom na záhrade v rámci možností pohybovú voľnosť, ľahšie dohonia "sklz" vo fyzickej zdatnosti typickej predovšetkým pre mestské deti. Vybavenie záhrady podporujúce pohyb je príležitosťou obmedziť stúpajúci výskyt detskej nadváhy a obezity, ich dôsledkom môžu byť aj vážne zdravotné problémy.

Záhradný detský raj - foto, Hyperbyvanie.skDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Diskusia

Christian Louboutin Popi 100mm Lace-Up Sandal: ...< Odpovedať

mirka: Aj my máme z garden-life na...< Odpovedať

Helena: Odporúčam pozrieť obchod...< Odpovedať

počet príspevkov: 3

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »