Staviame záhradné jazierko

18.12.2009 | Pavel Chaloupka | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

Než sa pustíme do stavby záhradného jazierka musíme najprv si dôkladne rozmyslieť jeho účel, umiestnenie a samozrejme veľkosť. Základným rozhodnutím je voľba typu a veľkosti jazierka. Tomu potom zodpovedá rozsah zemných prác, ktoré bude potrebné zvládnuť s adekvátnou mechanizáciou a náradím. Nasledovať bude pokladanie izolačnej fólie, výber a nákup technického vybavenia. Dôležitý je pochopiteľne aj finálny vzhľad a estetické začlenenie jazierka, aby v záhrade pôsobilo prirodzene a nerušilo jej vzhľad a koncepciu.

Staviame záhradné jazierko - foto, Hyperbyvanie.sk

Tvar a hĺbka jazierka

 

Ešte než sa naozaj pustíme do práce, pripravíme si detailný situačný nákres, na ktorom zachytíme tvar jazierka a jeho veľkosť vo vzťahu k niektorým "pevným" bodom (napríklad dom, významné stromy a ďalšie záhradné stavby) v záhrade. Pre jasnú predstavu o tvare dna a o rozmeroch prípadných plytkých pobrežných oblastí si pripravíme niekoľko "rezov" jazierkom. Hĺbku "pobrežných" zón určujeme vždy podľa typu rastlín, ktoré chceme vysadiť. Preto ešte predtým navštívime záhradníctvo a u vybraných rastlín hľadáme informácie o hĺbke vhodnej na ich výsadbu a pestovanie. Pozornosť venujte aj výške, pretože niektoré bahenné rastliny dorastajú do veľkých výšok, a vysadené na nevhodnom mieste potom môžu brániť pohľadu na jazierko. Vysoké a stredné druhy sa hodia buď iba na odvrátenú stranu jazierka, alebo tam, kde ich prostredníctvom chceme priestor opticky rozdeliť.

Zemné práce

 

Pred začiatkom výkopových prác je vhodné pôdorys jazierka vykolíkovať a pomocou laserovej vodováhy určiť výšku budúcej hladiny, na ktorej následne vzťahujú výšku brehov a hĺbku jazierka na daných miestach. V tomto štádiu už sa môžeme pustiť do hrubého výkopu pomocou techniky. Počas výkopových prác niekoľkokrát skontrolujeme, či hĺbka zodpovedá plánu. Po hrubých výkopových prácach príde na rad finálna modelácia a dočistenie stien jazierka. V tomto štádiu je najvhodnejším nástrojom rýľ, s ktorého pomocou urovnáme steny a dno výkopu. Dôležité je vytvoriť na všetkých terénnych prechodoch obliny, aby sme predišli eventuálnym ťažkostiam, ktoré by pri pokladaní fólie mohli spôsobiť ostré hrany. Konečná úprava spočíva v pokrytí výkopu vrstvou jemného piesku (cca. 5 cm), ktorý predstavuje primárnu ochranu fólie proti pretrhnutiu ostrými predmetmi (hrany kameňov a podobne). Pred pokladaním fólie je potrebné celú plochu jazierka pokryť geotextíliou, ktorá predstavuje ďalšiu zónu mechanickej ochrany (volíme geotextílie s gramážou 300 g/m2 a vyššie).

Fólia a jej pokladanie

 

V súčasnej dobe je na trhu dostupné široké spektrum hydroizolačných fólií. Najbežnejším materiálom je PVC, ktoré ponúka rozumný kompromis medzi cenou a kvalitou a pre väčšinu jazierok je úplne dostačujúca. Vyberáme fólie silné 1mm, pre väčšie jazierka aj silnejšie (1,2 alebo 1,5 mm). Slabší materiál nemožno kvôli nízkej mechanickej odolnosti odporučiť. U jazierok pravidelných tvarov, kde nebude potrebné vytvárať na fólii veľké záhyby, je výhodné zakúpiť u profesionálnych predajcov plachtu vcelku, zvarenú na požadovaný rozmer. Pre tvarovo zložitejšie nádrže je lepšie spájať jednotlivé pruhy fólie priamo v jame, takže nebude problém vytvoriť požadovanú podobu jazierka. Šírku materiálu volíme tak, aby spojov nebolo zbytočne veľa, a pritom nebolo potrebné fóliu prerezávať a prekladať. Obidva spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody, žiadny z nich sa však nezaobíde bez dôkladného odmastenia a očistenia spájaných častí plôch. Kvalita spoja vždy závisí hlavne na starostlivom dodržaní technologického postupu. Pre zváranie použijeme teplovzdušnú pištoľ so špeciálnym nástavcom a tvrdý gumený valček. V mieste spoja obe vrstvy fólie preložené cez seba a podložené naraz nahrejeme a gumovým valčekom "prižehlíme" k sebe. Buďte opatrní, pretože pri neopatrnej manipulácii s materiálom hrozí natavenie fólie a jej následné roztrhnutie alebo prederavenie, nedostatočné prehriatie vrstiev zase máva za následok zlú kvalitu spoja. Preto je pre laika zrejme jednoduchšie fólie zlepovať špeciálnym lepidlom na PVC fólie (aj v tomto prípade je nutné dodržiavať návod).

Technická výbava jazierka  

Pretože technického vybavenia jazierka chceme venovať samostatný diel seriálu, uvedieme si len niekoľko základných informácií. Filtrácia: Bez nej sa nezaobídu najmä kúpacie jazierka a jazierka, pri ktorých kladieme zvýšené požiadavky na transparentnosť alebo biochemickú čistotu vody. Pri okrasných jazierkach má filtrácia za úlohu ešte premeniť škodlivé látky dusíkového reťazca na menej jedovaté zlúčeniny, ktoré už bezprostredne neohrozujú vodné živočíchy (ryby), a zároveň predstavujú optimálne vstrebateľné živiny pre vodné a bahenné rastliny. Adekvátna filtrácia je pre jazierka vždy veľkým prínosom. Hlavným kritériom pre jej výber by mal byť objem filtrácie (mal by byť aspoň pri menších jazierkach do 30 m3 zodpovedať asi 5% objemu jazierka). Týka sa to aj masívne vysadených jazierok, ktoré sú laicky označované ako biotop (tento názov je prinajmenšom nepresný, pretože je spájaný s biologickou rovnováhou, presnejšie povedané s rovnováhou produkcie a spotreby živín v jazierku, pritom však v biológii označuje stanovište – napr. biotopy výskytu živočícha alebo rastliny – a s biologickou rovnováhou priamo nesúvisí). Existuje veľa biotopov, ktorých rovnováha je značne narušená a alebo vôbec nie je možné ju dosiahnuť. Medzi také patrí aj jazierko, ak budeme ho chápať ako biotop kapra Koi. Prevažná väčšina vodných telies v záhrade má k rovnováhe v akomkoľvek biologicky akceptovateľnom zmysle skutočne ďaleko. Eventuálne výnimky (aspoň z hľadiska živín) si popíšeme v samostatnom pokračovaní seriálu. Obstaranie kvalitnej filtrácie je otázkou niekoľkých desiatok tisíc korún, avšak pri veľkých a u kúpacích jazierok môže položka za filtráciu presiahnuť aj 100 000 Sk. Kvalitný výrobok nás odmení funkčnosťou, životnosťou a nízkou spotrebou elektrickej energie. Čerpadlá: Vyberáme ich vždy so zreteľom na účel jazierka. Na pohon filtrácie použijeme úsporná čerpadlá s menším výkonom. Rýchly prietok sa hodí len pre pieskové filtrácie bazénov. V našom prípade platí, že menej je niekedy viac. Výkonné čerpadlá používame najmä na kaskády a skimmery.


Staviame záhradné jazierko - foto, Hyperbyvanie.sk

 Estetické hľadisko

Estetická úprava jazierka a jeho okolie je otázkou individuálneho vkusu. Tam, kde použijeme kvalitnú filtráciu, a dosiahneme tak vysokej transparentnosti vody, je vhodné celé jazierko vyskladať kameňom. Tým sa vyhneme pohľadu na umelo pôsobiacu fóliu. Najmä ostrý lomový kameň opäť podkladáme geotextíliou, aby sme nenarušili fóliu. Na výslednom vzhľade jazierka sa významne podieľajú aj vodné a bahenné rastliny, ktoré vysádzame na záver realizácie, avšak ich druhy a kultivary by sme mali mať vybraté už pred vlastnou realizáciou, aby sme im boli schopní vytvoriť čo najlepšie podmienky. Vzhľadom na to, že rastliny sa budú podieľať na spotrebe živín v jazierku, až na výnimky je nezasadzujeme do nádob s výživným substrátom, ako sa často odporúča. Živín býva v jazierku najmä spočiatku dostatok a čoskoro budeme nútení množstvo rastlín regulovať. Rastliny je potrebné vsádzať už do vody, preto postupujeme so stúpajúcou hladinou (ako prvé umiestnime na dno lekná). Pre lepšie ukotvenie jednotlivej trsy rastlín buď zastrčíte medzi kamene, alebo ich obsypte inertným substrátom (štrk). Výnimku tvoria už spomínané lekná, ktoré by svojím mohutným koreňovým systémom mohli porásť celé dno jazierka, preto je vhodné zasadiť ich do nádob.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 11

Diskusia

Článok Staviame záhradné jazierko zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »