Voda v záhrade: rozhodnite sa správne

17.12.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

Vodná plocha záhradu zdobí, navyše - so zreteľom na typ - prináša aj rôzny druh úžitku. Aby ste si zvolili tú naozaj správnu, ktorá bude vyhovovať vašim preferenciám, rozlohy pozemku, úlohu, ktorú má hrať, financiám, ktoré máte k dispozícii a nárokom na údržbu, ktoré ste schopní zabezpečiť, je nutné si starostlivo určiť všetky pre a proti.

Voda v záhrade: rozhodnite sa správne - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Bazén, okrasné alebo kúpacie jazierko. To sú základné varianty vodných plôch, ktoré je možné realizovať na súkromnej záhrade. Každá z nich však poskytuje iný komfort a úžitkovú hodnotu, každá pochopiteľne má aj iné nároky na realizáciu a na starostlivosť, teda na technológie. Čo od nich môžeme očakávať? Ten, kto chce mať čistú vodu priehľadnú až na dno, bez rastlín, živočíchov a kamene, bez piesku a hliny, bez usadenín a rias, samozrejme zvolí možnosť klasického bazénu s filtráciou, cirkuláciou vody, prípadne s prikurovaním a zastrešením. Ako vstupnú investíciu do pozemku, zemných prác, všetkých technológií a dodávateľských prác je potrebné pripočítať aj náklady na údržbu, chémiu a energiu, ktoré bazén udržiavajú v prevádzkyschopnom a hygienicky neškodnom stave. Kto usúdi, že takýto komfort nie je lacný, nebude pochopiteľne ďaleko od pravdy. Ak si však bude myslieť, že okrasné alebo kúpacie, takzvané samočistiace jazierko, bude nákladne menej, sa k realite priblíži len veľmi málo.

Okrasné jazierko

 

Aby bolo čisté až na dno a poskytovalo pohľad na rastliny a živočíchy, musí spĺňať základnú podmienku, a tou je biologická rovnováha. V tejto súvislosti sa však stretávajú dve teórie: tá, podľa ktorej k jej dosiahnutiu stačí prírodný samočistiaci systém, a iná, ktorá tvrdí, že vytúžený výsledok nemožno dosiahnuť bez pomoci adekvátnych technológií, teda opäť potrebuje čerpadlá, filtráciu, vzduchovanie, UV žiarič ... Pravdou je, prírodné biologická rovnováha bez pomoci technických vymožeností je veľmi krehkou záležitosťou založenou na presne dávkovaných komponentoch, ako sú rastliny, živočíchy, ich kŕmenie, ale ovplyvniteľná nielen konkrétnym vzhľadom a klímou miesta, ale aj charakteristikou okolia, tým, čo okolo rastie, aké sú v blízkosti továrne, aké nečistoty sa pohybujú vo vzduchu, čo a odkiaľ privedú vetry, čím miestni poľnohospodári hnoja ... Navyše pomery v jazierku sa menia s tým, ako sa v priebehu času mení veľkosť rastlín a živočíchov, ako sa usadzujú kaly ... jazierko je skrátka záležitosť veľmi nevypočitateľná a vrtkavá, dokonca možno povedať, že čo do realizácie aj fungovanie zložitejšie, než klasický bazén. A ak má byť kvalitne založené, rozhodne nebude lacné, pretože potrebuje aj príslušné technológie.

Voda v záhrade: rozhodnite sa správne - foto, Hyperbyvanie.sk

Prírodne kúpacie jazierko

 

Možno ho v podstate charakterizovať ako kombináciu klasického bazéna a okrasného jazierka. Do svojho okolia by malo zapadnúť tak, aby to vyzeralo, že je na svojom mieste odjakživa. Aj pre jeho existenciu a fungovanie ide o toľkokrát spomínanú biologickú rovnováhu, a opäť nie je jednoduché ju dosiahnuť prírodnou cestou. Filtrácia prostredníctvom plytčín a kamienkov totiž nefunguje doživotne, po troch až piatich rokoch existencie jazierka je systém už tak zanesený, že by sa mal všetok substrát z jazierka vybagrovať a vyčistiť. Vďaka rozmachu technológií v posledných niekoľkých rokoch, ktorý možno porovnať s pokrokom v počítačových vodách, je však možné sa k potrebnej stabilite prepracovať umelým spôsobom, teda s pomocou zariadenia, na ktoré sme boli zvyknutí iba pri klasických bazénov: skimmera na zbieranie nečistôt na hladine, spodné sanie na odstránenie nečistôt od dna a špeciálne výkonné filtrácie s dostatočným výkonom a adekvátnou kapacitou na likvidáciu nielen hrubých (viditeľných) nečistôt, ale aj biologického a chemického balastu z okolia (ťažké kovy, dusičnany, amoniak ...). Veľa urobí solídna realizačná firma (požadujte referencie) a dobre navrhnutý systém, aj u kúpacieho jazierka je však potrebné počítať s ďalšími nákladmi na energie, údržbu a servis, preto sa dodávateľa pýtajte aj na tieto záležitosti.

Vedeli ste, že…

 

lytčiny a zákutia v jazierkach sú pôvodcom usadenín
nečistôt a príčinou znižovania stability systému? Čím je ich menej, tým lepšie. 

Väčšina vodných rastlín sú v skutočnosti bahenné? Najlepšie sa im preto darí v hĺbkach 0-5 centimetrov, vo väčších iba živoria a zle odnožujú.

Čím viac vody, tým je systém stabilnejší? Optimálna veľkosť kúpacieho jazierka je z hľadiska stavby, následných prevádzkových nákladov aj stability 50-70 kubíkov.

Dlhé riasy v okrasnom alebo kúpacom jazierku sú často znamením zlej funkcie celého systému? Riasy rastú kvôli nadbytku fosfátov, ktoré sú dôsledkom nefungujúcej mechanickej filtrácie a prítomnosti príliš veľkého množstva hrubých organických nečistôt vo vode alebo aj v biologickej časti filtrácie. Pozor, dlhé zelené riasy sú však väčšinou známkou dobrej kvality po biologickej stránke.

Riasy v dĺžke do 2-10 mm na kameňoch a stenách jazierka sú dôležité pre stabilitu a rovnováhu jazierka? Rybám poskytujú potrebné vitamíny a minerály a sú známkou optimálnej stability v jazierku.

Voda v záhrade: rozhodnite sa správne - foto, Hyperbyvanie.skDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 10

Diskusia

Článok Voda v záhrade: rozhodnite sa správne zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »