Zima, čas vodného plánovania

16.12.2009 | Redakce Hyperbydlení | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

Uvažujeme o vybudovaní vodnej plochy na svojej záhrade, je zima práve tou najvhodnejšou dobou na úvahy o tom, ako a kde ju vytvoriť. Najprv si musíme ujasniť, ako budeme záhradu využívať a koľko času sme schopní jazierku v sezóne venovať. Teórie o bezúdržbových nádržiach sú veľmi zavádzajúce, aspoň raz za mesiac si jazierko vyžiada zodpovedajúci čas.

Zima, čas vodného plánovania - foto, Hyperbyvanie.sk

Pokiaľ ide o typ vodnej plochy, je možné vyberať z viacerých variantov. Môže to byť buď veľmi obľúbený kúpací biotop, alebo jazierko v podobe estetického doplnku záhrady, do úvahy pripadá aj vodná nádrž určená na chov okrasných rýb. Dôležitý je aj výber vhodnej veľkosti: čím bude jazierko väčšie, tým lepšie vznikne biologická rovnováha a systém nie je toľko ovplyvniteľný vonkajšími vplyvmi. Ďalším podstatným aspektom je umiestnenie jazierka. Najvhodnejšia je poloha, ktorá umožňuje výhľad na vodnú hladinu a rastliny okolo nej napríklad z obývacej izby alebo z terasy.

 

Čím sa jednotlivé druhy jazierok líšia

U kúpacích biotopov by sme mali vybudovať pohodlne prístupnú kúpaciu zónu, ktorú je vhodné vymurovať. Rozmery by mali vychádzať pochopiteľne z veľkosti záhrady, pokiaľ ide o hĺbku, mala by byť minimálne 150 cm. Tvar kúpacieho jazierka závisí len na fantázii investora, môže byť obdĺžnikový, oválny alebo obličkovitý ... V okolí kúpacieho priestoru vytvoríme rastlinnú zónu nepravidelného tvaru, aby sme mali kam vysádzať vodné a vlhkomilné rastliny. Ideálna hĺbka pre bahenné rastliny je 30 až 40 cm, pre lekná 80 až 100 cm. Okrasné jazierko ani jazierko na chov rýb nie je nutné murovať. Hĺbka sa môže u okrasného jazierka pohybovať okolo jedného metra, avšak v prípade, že chcem chovať okrasné ryby, aspoň časť nádrže prehĺbite minimálne na 180 cm, aby ryby mali kde prezimovať.

Zima, čas vodného plánovania - foto, Hyperbyvanie.sk
  

 

Čo patrí k základnej výbave 

Voda v jazierku by mala aspoň ľahko prúdiť, preto bude potrebné počítať s vhodným typom čerpadla. Kúpací biotop sa tiež bez filtrácie nezaobíde, je potrebné zvážiť, či a v akom prípade sa spoľahnete na koreňovú "čističku", alebo budeme vodu filtrovať pomocou biologicko-mechanického systému. Okrasné jazierko môže v priaznivých podmienkach vystačiť s koreňovým systémom, ak sa však rozhodneme pre chov rýb, je výkonné biologicko-mechanické filtrovanie nutnosťou. Zelenanie vody spôsobené sinicami možno eliminovať tým, že do cirkulačného systému zaradíme UV lampu zodpovedajúcej kapacity.

Filtračné systémy môžeme rozdeliť na dva typy - gravitačné a výtlakové.
Gravitačný systém počíta s umiestnením v šachte na úrovni hladiny, čerpadlo vodu nasatú cez náplne filtrácie tlačí do vodopádu alebo do potoka. U druhého systému je čerpadlo ponorené v jazere, vodu nasáva cez sací kôš a plávajúci skimmer a tlačí ju do filtrácie, z ktorej voda vyteká späť do obehu. Skúsenosti hovoria skôr pre systém gravitačný, avšak v prípadoch, kde nie je dosť priestoru, je potrebné použiť filtráciu na výtlaku.

Zima, čas vodného plánovania - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Nie sme tak bohatí...

... Aby sme si kupovali lacné veci. Toto príslovie platí aj pre materiály, z nich budujeme jazierko. Prax dokazuje, že sa oplatí investovať do profi komponentov, a to vrátane fólie. Napohľad lacné ceny sa nám vo výsledku totiž môžu pekne predražiť. Produkty potom väčšinou nespĺňajú uvedené parametre, navyše ich životnosť nebýva dlhá. Vo všetkých prípadoch musíme dbať na zapojenie prístrojov odbornou elektrikárskou firmou! Či už ide o ktorékoľvek hľadisko budovania záhradného jazierka, vždy sa oplatí dôkladná rozvaha a konzultácia s odborníkmi.

Zima, čas vodného plánovania - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Text, Foto: AZARO spol. s r.o. www.azaro.cz Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 7

Diskusia

Článok Zima, čas vodného plánovania zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »