Zímná záhrada musí ladiť s vaším domovom

21.6.2008 | Jan Smidak | Plánovanie záhrad | Komentárov 0 |

V mnohých smeroch je navrhovanie záhrady podobné, ako navrhovanie interiéru domu. Tak isto, ako môžeme pri stavbe a vybavení domu požiadať o pomoc bytového architekta, dá sa využiť pri navrhovaní záhrady záhradný architekt.

Je to unikát


Každá zimná záhrada je unikát, ktorý je zostavený systémovo z jednotlivých prvkov. Jedná sa najmä o strešné profily pre pevnú a posuvnú strechu, zvislé pevné a posuvné steny, jednokrídlové a dvojkrídlové otočné dvere, alebo výklopné a otočné okná. Pre jednotlivé prvky sú dané výrobcami minimálne a maximálne rozmery, ktoré by nemali byť prekračované (len po konzultácii s výrobcom).

Pri prístavbe nastávají problémy


Optimálna situácia nastane, ak je zimná záhrada zakomponovaná už do stavebného projektu. To sa žiaľ, stáva málokedy, väčšinou je zimná záhrada požadovaná stavebníkom až dodatočne. To spôsobuje nemalé problémy, pretože nie vždy môžu byť dodržané predpisy výrobcov konštrukcií, napríklad minimálny sklon strechy, čo je pri pevnej 7 percent, pri posuvnej 12 percent. Potom musí byť zimná záhrada navrhnutá ináč.

Na čo budeme záhradu využívať


Zimnú záhradu môžeme koncipovať napríklad ako nevykurovanú, ktorá nám v podstate môže poslúžiť ako akási záhradná izba, respektíve miesto pre prechovávanie rastlín behom chladného zimného obdobia. Môže taktiež fungovať ako šetrič energie, t.j. ako prechodová oblasť medzi obytným domom a okolným vonkajším svetom. Komu však ide predovšetkým o zvýšenie kvality bývania prostredníctvom zmeny prostredia a kto si chce po celý rok vychutnávať príjemnú atmosféru slnkom presvietenej vykurovanej obývacej izby plnej nádherných rastlín a kvetín, tomu doporučujeme postaviť si klasickú obytnú zimnú záhradu. 

Interiér záhrady


Takto koncipovaná zimná záhrada spravidla plynule prechádza do ostatných obytných priestorov domu a stáva sa ich nedeliteľnou súčasťou. Ak sa rozhodnete pre vybudovanie obytnej zimnej záhrady, nešetrite miestom, pretože každý meter štvorcový naviac, obytnú plochu príslušnej miestnosti zvyšuje. Čo však robí zimnú záhradu skutočnou záhradou, je dobre a s invenciou navrhnutý interiér a zodpovedajúci výber kvalitného rastlinného materiálu.

Veranda kontra zimná záhrada


Pri projektovaní preskleneného priestoru v našom dome si musíme ujasniť, čo vlastne chceme. Pokiaľ sa rozhodneme pre presklenú verandu, potom nám architekt vytvorí presklený priestor pred jadrom domu, ktorý bude mať charakteristiky ako energetický a nárazový. Jeho obalom bude jednoduchý bezpečnostný sklenený systém s hrúbkou 4 až 6 mm. Od vášho domu bude verandu oddeľovať tepelne akumulačná stena, alebo transparentná konštrukcia s dvojnásobným preskleným systémom.

Odvetrávanie


Ako doplňujúce prvky bude veranda mať vetracie otvory, štrbiny, alebo žaluzie, situované v miestach očakávaného hromadenia teplého vzduchu. To sa predpokladá v najvyššej časti preskleného priestoru. Tieniace zariadenia má veranda stiuované z interiérovej, alebo exteriérovej strany preskleného priestoru. Predpokladáme, že vaša veranda bude vykurovaná na teplotu nad bodom mrazu, bude sa teda jednať o takzvaný "systém kotnroly mrazu". Veranda máva väčšinou štyri zásadné energetické režimy: zimný deň so slnečným žiarením, chladná zimná noc so zápornými teplotami, zimný deň bez priameho slnečného žiarenia, letný deň so slnečným žiarením - tienenie preskleného priestoru tieniacim zariadením, situovaným z interiéru, alebo učinnejšie z exteriéru.


text: Zdeněk Polák

foto: archiv autora,

EUROOKNA-LUDVÍK,

Libor Novák
Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 28

Diskusia

Článok Zímná záhrada musí ladiť s vaším domovom zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »