Údržba a drobné práce na okrasnej záhrade

14.4.2011 | Jana Henychová | Vonkajšie rastliny | Komentárov 0 |

Rané jarné obdobie, kedy začína byť dlhodobo teplejšie počasie, je charakteristické pre rozkvitanie cibuľovitých okrasných rastlín. Medzi ne radíme predovšetkým narcisy, hyacinty a tulipány, ktoré zdobia súkromné záhrady aj verejné záhony v rôznych farebných kombináciách. Vedľa nich začínajú na záhradách kvitnúť dvojročné byliny ako sú sirôtky a sedmokrásky. Rovnako môžeme uvidieť prvé trvalky. Z okrasných drevín sa zase môžeme v prírode pokochať zlatým dažďom.

Údržba a drobné práce na okrasnej záhrade  - foto, Hyperbyvanie.sk

Prvé jarné týždne je na záhradách stále čo po zime upratovať a obnovovať. Či už sú to zvyšky obschnutej trávy alebo tvrdá zemina. So suchou trávou si hravo poradíme tak, že ju prečešeme hrabľami, pri väčších plochách použijeme vertikutátor. Začína rast prvej trávy a preto je na čase prekontrolovať technický stav kosačky a rovno ju po zime vyskúšať. Záhony s trvalkami vyčistíme od odumretých nadzemných častí a starého suchého lístia. Na okrasných drevinách sa začína realizovať prvé zastrihovanie, aby konce konárov lepšie vstrebávali z krajiny živiny. V priebehu apríla sa zastrihovanie vykonáva aj u mnohých kríkov, ktoré začínajú kvitnúť až v letných mesiacoch.

Údržba a drobné práce na okrasnej záhrade , fotka

Prvýkrát v novej záhradnej sezóne pokosíme trávnik, ktorý zároveň prevzdušníme. Apríl je súčasne mesiacom pre dosiatie holých miest na trávniku. Posekanú trávu môžeme použiť ako prikrývku na čerstvo vysadeným trvalkám, ružiam alebo okrasným drevinám. S údržbou trávnika úzko súvisí aj dostatočné prevzdušnenie, aby mohla tráva dýchať a lepšie rasť. Prevzdušňovanie prevádzame buď ručným spôsobom pomocou motyčky, hrabľami alebo špeciálnym elektrickým zariadením zvaným vertikulátor. Rovnako tak je treba priebežne zabezpečovať dostatočný prísun vody pre zvlhčovanie a zavlažovanie pôdy. Toto je potrebné predovšetkým pri prvotnom zmäkčovaní a prevzdušňovaní zeminy. Keďže býva v aprílovom období veľa daždivých dní, tak sa nemusí prídavné zvlhčovanie tak často vykonávať. Je ale treba mať pod kontrolou dostatočnú pôdnu vlhkosť, aby potrebné živiny z krajiny do zasadených porastov lepšie prenikli.

Údržba a drobné práce na okrasnej záhrade , fotka

Keď máme postarané o vlhkú pôdu, získavame základ pre ďalšie záhradnícke práce, predovšetkým pre sejbu ďalších kvetín a plodín. Dostatočne vlhké a teplé jarné počasie podporuje klíčenie semien a tak môžeme začať vysievať do kvetináčov a skleníkov radu okrasných kvetín, plodín a zeleniny. Najmä na zasadenie kríčkov rajských jabĺk je ideálna doba. Rovnako tak ako na vybrané druhy listnatých kríkov, ktoré neobsahujú koreňové obaly. S tým súvisí aj vysádzanie živého plota, ktorý si stále môžete v priebehu apríla zabezpečiť, aby ste ho mohli po zvyšok jari a leta už len udržiavať.
 

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Údržba a drobné práce na okrasnej záhrade zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »