Ozdobné a popínavé kríky ako inšpirácia pre vašu záhradu

13.5.2011 | Jana Henychová | Vonkajšie rastliny | Komentárov 0 |

Máj sa stáva pre všetky záhrady a prírodné krajiny najkrajším mesiacom v roku. S doplnkovou výzdobou na jar si nemusíte dať príliš veľa práce, pretože mnoho druhov kvetov vám prostredie dostatočne skrášľuje. Pre tento mesiac sú charakteristické kvety mnohých druhov ovocných stromov a vôňa rozkvitnutých orgovánov. Rovnako tak začína vyrastať nespočetné množstvo dekoratívnych a popínavých kríkov, ktoré sa stávajú okrasným prvkom pre svoje sfarbenie kvetov v kombinácii so zeleňou a drevinami.

Ozdobné a popínavé kríky ako inšpirácia pre vašu záhradu  - foto, Hyperbyvanie.sk

Popínavé kríky si často nechávajú pestovatelia rásť na jednej zo stien domov, ktorá tak môže byť celá pokrytá zeleňou až hore. Táto vysoká popínavosť sa dá veľmi dobre využiť, ak budete mať na dome staršiu fasádu s nevzhľadné múry. Nový náter tak spoľahlivo nahradí pomerná časť čerstvej zelene. Popínavý ker sa tak po dobu teplých mesiacov môže stať pre steny vášho domu skutočnou ozdobou. Rovnako tak sa dá táto vlastnosť popínavej rastliny využiť, ak máme starú garáž alebo múrik vedľa vchodových dverí. Výhodou týchto šplhavých rastlín je, že okrem múra nepotrebujú žiadnu oporu v podobe tyče, ako iné dlhé tenké rastliny. Staré a nevzhľadné zákutia tak dokážu nielen oživiť, ale aj zdôrazniť jeho pôvodné črty.

Ozdobné a popínavé kríky ako inšpirácia pre vašu záhradu , fotka

Popínavé rastliny počas svojho vývoja šplhajú nahor a to každý druh kríku rôzne rýchlo. Záleží jednak na konkrétnom druhu samotnej rastliny a tiež na tom, akou mierou sa zasadené kúsky dokážu naťahovať za svetlom. Po dosiahnutí určitej požadovanej výšky treba rastliny aj naďalej v priebehu jari a leta zastrihávať, aby na stenách mohli lepšie držať stabilitu. Mnoho popínavých rastlín sa dá charakterizovať ako rastliny pôdopokryvné, ale rovnako tak niektoré druhy môžeme pestovať aj v kvetináčoch na balkónoch.

Ozdobné a popínavé kríky ako inšpirácia pre vašu záhradu , fotka

Medzi ďalšie varianty, akým spôsobom tieto šplhavé rastliny pestovať a udržiavať, patrí aj pestovanie na drevených pergolách, altánkoch alebo ozdobných mrežovaných útvaroch nazývaných treláže. V takýchto prípadoch je stabilita opory veľmi dobre zaistená, pretože trelážové prepletenie umožňuje rastlinu lepšie do pletiva upevniť. Pri takomto postupe je ale treba si uvedomiť, že nepopnuté časti treláže a teda jej farba, štruktúra a materiál budú pôsobiť výrazne opticky na pozorovateľa, a preto okrem umiestnenia a samotného tvaru je aj toto nutné zvážiť. Uvedomiť si pôsobenie slabších a silnejších línií, vodorovné, zvislé prvky, použitie kriviek teplé studené, výrazné, tlmivé, kontrastné farby. Okrem súladu s ostatnými prvkami záhrady a domu môžeme využiť treláž k dofarbeniu, alebo optickému rozšíreniu záhrady, alebo aj zvýrazneniu prírodného dojmu.

Ozdobné a popínavé kríky ako inšpirácia pre vašu záhradu , fotka

 

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Článok Ozdobné a popínavé kríky ako inšpirácia pre vašu záhradu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »