Rajská záhrada

7.5.2012 | Monika Kovačková | Vonkajšie rastliny | Komentárov 0 |

Tí, ktorí raz okúsia vlastnoručne vypestované paradajky, už nechcú inak. Jedinečná chuť každého kúsku týchto šťavnatých plodov dokazuje, že ide o mimoriadne zdravú zeleninu plnú dôležitých vitamínov a antioxidantov. Keďže výber odrôd paradajok je dnes naozaj široký, môže váš rajský záhon hrať nielen rôznymi farbami, ale aj tvarmi. Pestovaním paradajok tak skrášlite svoju záhradu, terasu, balkón či okno a navyše urobíte niečo dobré pre svoje zdravie.

Rajská záhrada - foto, Hyperbyvanie.sk

Pred pestovanie je dôležité oddeliť v zásade dve hlavné odrody paradajok a to odrody kríčkové a odrody kolíkové. Kríčkové odrody, ako samo ich označenie napovedá, sa rozrastajú do strán bočnými výhonkami a preto mnohokrát nepotrebujú ani žiadnu oporu. Kríčkové odrody majú menšie plody a sú preto ideálne pre pestovanie v kvetináčoch. V kvetináčoch sa veľmi dobre darí aj stále obľúbenejším čerešňovým rajčatkám, ktoré v nich môžete pestovať ako v kolíkovej, tak kríkovej podobe. Naopak čisto kolíkové odrody sú vhodné na záhradné záhony alebo do skleníkov. Pre kolíkové odrody je charakteristický výrazný rast hlavného výhonku, ktorý potrebuje silnú oporu. Aby stonka bola dostatočne silná a uniesla a vyživila plody, je potrebné u tyčkovitých odrôd vylamovať vznikajúce bočné výhonky, ktoré pučia v úžľabí listov.

Rajská záhrada, fotka

Vzhľad a chuť paradajok akoby napovedali, že ide o zeleninu oživovanú slnečnými lúčmi, preto sadeničky vysaďte na slnečný záhon, ktorý je plný živín, tj. ideálne na ten, na ktorom ste nejaký ten rok nepestovali žiadne náročné plodiny. Sadeničky, ktoré by mali byť na prvý pohľad zdravé a plné sily, si môžete buď kúpiť, alebo si ich môžete každý rok vypestovať zo semien - ideálne v marci ich vysejte do kvetináčov, ktoré môžete dať na záhradku alebo za okno. Nevadí, keď kúpite či vypestujete prerastené sadeničky, naopak - o to hlbšie ich zasaďte a zahrňte zeminou i stonku s najspodnejšími listami.

Rajská záhrada, fotka

Najväčším problémom pri pestovaní rajčín je nedostatok vlahy a vysychanie koreňov. Aby sa korene hneď po vsadení dobre ujali, je dobré zabezpečiť im prísun vody. Vytvorte hlbokú jamku, vsaďte do nej sadeničky, približne z polovice ju zahrňte zeminou a niekoľkokrát prelejte, pričom vždy počkajte, až sa voda do pôdy vsiakne. Potom jamku zasypte suchou zeminou a krík už nezalievajte. Tak zaistíte, že sa korene ľahšie chytia a že nedôjde k rýchlemu odpareniu vody, ktoré by mohlo viesť k nenávratnému vyschnutiu koreňového systému. Pred vysychaním korene ochráni aj mulč - teda zmes pokosenej trávy, odpadu zo zberu, machu, kôry atď.

Rajská záhrada, fotka

Aby paradajková stonka bohato plodila, potrebuje dostatok svetla, vlahy a živín, ale aj pri dodržaní všetkých týchto podmienok je potrebné vzrast stonky a celkovú úrodu regulovať. Aby boli plody zdravé a dozrievali, v čase ich vytvárania uštipnite rastlinu približne pri ôsmom kvetenstve, tzv. vijan. V tej dobe môžete tiež odstrániť spodné listy, aby sa k plodom dostávalo viac svetla. Obdobným spôsobom môžete paradajky pestovať aj v skleníku či fóliovníku. Nezabudnite však, že je potrebné rôznym druhom vytvoriť rozdielne podmienky a pretože paradajky vyžadujú čerstvý vzduch a nižšie teploty, vysaďte ich čo najbližšie ku vchodu.

Rajská záhrada, fotka

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Článok Rajská záhrada zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »