Zelené strechy sa vracajú na výslnie

9.8.2007 | Jan Smidak | Vonkajšie rastliny | Komentárov 0 |

Vrátiť zastavanú plochu späť do zelene, to je jedna z kľúčových priorít architektúry orientovanej na budúcnosť a na ekológiu. Strešné záhrady, zvlášť v prímestských oblastiach majú dve dôležité funkcie. Jednak poskytujú ďalšiu zelenú plochu, jednak prispievajú k lepšiemu zadržiavaniu vody a tak zlepšujú systém odvodnenia danaj lokality. Podľa regiónu a typu zelenej strechy je možné zadržať 30 - 99% celkového množstva zrážkovej vody za rok. To minimalizuje odtokové špičky pri silných zrážkach.

Zelené strechy sa vracajú na výslnie - foto, Hyperbyvanie.sk

Extenzívna zelená strecha predstavuje založenie prírodnej formy nenáročnej vegetácie, ktorá sa vyvíja a regeneruje prevažne sama. Vegatáciu tu tvoria sukulenty, machy, byliny a trávy. Jedná sa o odolné, nízke, do plochy sa rozrastajúce rastliny, hlavne trvalky, skalničky a suchomilné rastliny, ktoré znášajú extrémne podmienky a sú schopné prežiť aj obdobie dlhotrvajúceho tepla, sucha a mrazu.

Záhrada na streche

Intenzívna strešná zeleň sa zakladá na strešných konštrukciách, ktoré majú nosnosť až 1000 kg.m-2 a viac, takže je možné používať väčšie množstvo zeminy (až 1 - 1,3 m). Tento druh zelene, ktorý umožňuje bežný pobyt na streche a kompozičné zásady riešenia takejto strechy sa takmer nelíšia od zásad, podľa ktorých sa budujú záhrady na prirodzenom pôdnom profile na zemi. Intenzívna zelená strecha predstavuje vysadenie trvalkami a krovinami, rovnako aj trávnikovými plochami a stromami.

Pozor na náročnosť porastu

Možnosti využitia a stvárnenia sú tu pri zodpovedajúcom vybavení porovnateľné s exteriérovými plochami v bežnom teréne. Škála kvetín, krovín, nízkych stromov a aj paliem, ktoré sa dajú v rámci intenzívneho ozelenenia uplatniť, je veľmi široká. Intenzívna zeleň má spravidla zmysel len na plochých strechách. Použité rastliny sú náročnejšie na skladbu vrstiev, pravidelné zavlažovanie a dodávku živín. Celková výška skladby vrstiev je okolo 25 - 100 cm. Táto forma zelene vyžaduje pravidelnú a neustálu starostlivosť. Pri intenzívnych typoch ozelenenia sa preto vo väčšine prípadov uplatňujú aj systému zavlažovania. Sú buď nadpovrchové, alebo podpovrchové.

 

Skladba vrstiev


Pod týmto pojmom sa rozumie skladba zelenej strechy nad strešnou izoláciou (odolnou proti koreňom); strešnú izoláciu robia pokrývači skôr, ako súčasť stavby. Potom nasleduje skladba vrstiev zelenej strechy. Začína spravidla ochrannou a akumulačnou rohožou, končí vegetáciou a mala by byť prevedená odbornou záhradníckou firmou. V prípade, že strešná izolácia nie je odolná proti koreňom, pokladá sa na izoláciu ešte dodatočná koreňovzdorná fólia.

Zelené strechy sa vracajú na výslnie - foto, Hyperbyvanie.sk

Plánujeme presne

Predtým, ako stanovíme skladbu vrstiev zelenej strechy a tým aj príslušnú výšku vytiahnutia strešnej izolácie nad horný okraj budúcej plochy a rovnako dodatočné zaťaženie, mal by byť jasný spôsob využitia a účel, aký má zeleň spĺňať. Trvale využívaná zeleň vyžaduje presné plánovanie, predovšetkým pri zakladaní jazierok a trávnikových plôch na streche. Bezpodmienečnou nutnosťou sú konzultácie s investorom a porovnanie s referenčnými, už prevedenými objektami, prípadne obrázkovou dokumentáciou.

 

Zelené strechy sa vracajú na výslnie - foto, Hyperbyvanie.sk

Zavlažovanie strechy

Aj extenzívna zeleň potrebuje po výseve alebo výsadbe v začiatočnej fáze rastu vodu. Preto je potrebné v projekte počítať s dodstatočne dimenzovanými vodovodnými prípojkami na streche, alebo v jej blízkosti. Pre intenzívne zelené strechy (systémové riešenie Optigreen "Strešná záhrada") sa ponúka možnosť zdržiavania vody v drenážnej vrstve, v ideálnom prípade spolu s automatickým zavlažovaním. Tým sa výrazne znížia a optimalizujú náklady na zavlažovanie, pretože najskôr sa spotrebuje prírodne zadržaná dažďová voda.

Na čo je potrebné dať si pozor v projekte


To, že zelené strechy okrem iného predlžujú životnosť strešnej izolácie, je všeobecne známe. Aby strešná izolácia a zelená strecha zostala v bezchybnom stave po mnohé desaťročia, je nevyhnutné brať ohľad na nasledujúce požiadavky a dodržať niekoľko základných zásad. Pre bezporuchovú funkciu zatrávnenej strechy je potrebné, aby nedochádzalo k prerastaniu korienkov hydroizolačnou vrstvou, pretože mnohými asfaltovými pásmi a fóliami korienky agresívnejších rastlín bežne prerastajú.

Zelené strechy sa vracajú na výslnie - foto, Hyperbyvanie.sk

Pozor na ochranu!


Používa sa ochranná vrstva vložená väčšinou nad separačnú a dilatačnú vrstvu. Môžu to byť skôr často používané betónové mazaniny alebo špeciálne tuhé polyetylénové (PE) fóie. Ale v dnešnej dobe má veľa hydroizolačných materiálov (asfaltových pásov a fólií) špeciálny atest proti prerastaniu koreňov, takže ochranná vrstva potom nie je v konštrukcii potrebná.

Pozor na plošné zaťaženie


Zaťaženie extenzívnou zelenou strechou predstavuje spravidla 80-170 kf/m2, pri ľahkých zelených strechách (systémové riešenie Optigreen "Ľahká strecha") je to dokonca len 40 kg/m2. Pri intenzívnej zelenej streche je potrebné počítať so zaťažením od cca 300 kg/m2 vyššie. Tieto údaje sa vzťahujú na stav pri nasýtení vodou a vrátane vegetácie. Zaťaženie snehom a prevádzkové zaťaženie u využívaných striech je potrebné rátať samostatne.

Zelené strechy sa vracajú na výslnie - foto, Hyperbyvanie.sk

Pozor na vietor


Pri voľne pokladaných strešných izoáciách je potrebné dávať pozor na minimálnu hmotnosť zaručujúcu bezpečnosť izolácie proti nadvihnutiu v dôsledku silného vetra. Zvlášť namáhané sú oblasti rohov a okrajov strechy. Ak je izolácia fixovaná mechanicky, nie je už z hľadiska zabezpečenia potrebné ďalšie zaťaženie. Pri veľkej výške budovy a v exponovaných polohách je potrebné zaistiť zelenú strechu proti odviatiu vetrom. Na okraje sa v takomto prípade používa plná, alebo vegetečná dlažba.text: Zdeněk Lodyha z materiálov Optigreen

foto: OptigreenDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 11

Diskusia

Článok Zelené strechy sa vracajú na výslnie zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »