Okrasné dreviny

15.8.2007 | Ing. Vladislav Wais | Vonkajšie rastliny | Komentárov 0 |

Pestovanie okrasných rastlín má dávnu a slávnu minulosť. Každé obdobie sa vyznačovalo určitým typom stromov, kríkov a rôznych zahradných doplnkov. V dnešnej dobe sa viac prikláňame k účelnému riešeniu plochy, kontrastným prechodom, umelému rozčleneniu krajiny a využitiu nových typov rastlín. Postupom času sa vyvíjali a stále vyvíjajú kultivary. Sú viac odolnejšie, farebnosť kvetov je takmer neomezená, mnoho rastlín bolo dovezené z iných oblastí sveta a krížením sme dosiahli, že rastú aj v našich podmienkach.

Dreviny a bohato kvitnúce rododendrony môžeme uvidieť v mnohých zámockých parkoch, ktoré sú dielom dávnych architektov a sú poznamenané slohovým obdobím, kedy boli navrhované.

Okrasné dreviny však nájdete aj inde, ako na zámkoch - priamo v centre mnohých miest, kde veľmi priaznivo oživujú všednú tvár ulíc a dodávajú nám aspoň trochu kľudu v tejto uponáhľanej dobe. Vysádzané rastliny na týchchto miestach dobre znášajú znečistené ovzdušie a s rôznymi doplnkami, ako sú lavičky alebo sochy významných osobností, vytvárajú celkový príjemný dojem.

Predovšetkým sa s okrasnými drevinami stretávame na veľkých a malých záhradách, kde sú veľmi obľúbené. Ak chceme vysádzať záhradu, musíme si rozmyslieť, aké veľké stromy chceme a akú farebnosť očekávame. Môžeme docieliť aj postupné kvitnutie rastlín od jari do zimy. Nápadité sú stromy s červeným zafarbením listov, ale aj okrasné ihličnany, ktoré sa vyznačujú rozmanitosťou tvarov a rôznymi odtieňmi zelenej, modrej i žltej. Pergoly a záhradné stavby nechávame obrásť popínavými rastlinami, ktoré sa hodia aj na nepekné steny na našich záhradách a schovajú na jar všetko pod zelený záves plný kvetov.

Okrasnými rastlinami si skrášlime nielen vonkajšie plochy, ale aj balkón, byt alebo verandu, kde poskytujú nevšedné oživenie. Vždy však myslite na potreby rastliny, aby ste sa z jej krásy mohli tešiť veľa rokov.

V dnešnej dobe je možné sa poradiť s odborníkmi a špecialistami. V špecializovaných predajniach okrasných drevín si môžete zakúpiť rôzne rastliny od malých až po už vyrastené a niekoľkoročné. Poradia vám s pestovaním alebo s rozvrhnutím záhrad a vhodným vysadením.


Text: Ing. Vladislav Wais

Foto: Lesní společnost Stříbro, a.s.

LESNÍ SPOLEČNOST STŘÍBRO, A.S. STŘEDISKO OKRASNÝCH DŘEVIN PLZEŇ REALIZACE ZAHRAD TEL.Č.: 377 530 732, 724 032 192 EMAIL: okrasne.dreviny@isstribro.czDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 18

Diskusia

Článok Okrasné dreviny zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »