Problémy s trávnikom

19.7.2007 | Jan Smidak | Vonkajšie rastliny | Komentárov 1 |

Krásny anglický trávnik by chcel mať okolo svojho domu snáď každý. Starostlivosť oň však znamená množstvo času, a to nielen pri sekaní. My vám poradíme, čo robiť, keď nastanú problémy – kyslá pôda, burina alebo otravný mach.

Trávnik nerád kyslé

V pôdach silne kyslých, kde klesne pH pod 5,5, rast trávy stagnuje, alebo sa celkom zastaví. Naviac odumierajú aj pôdne mikroorganizmy. Krátkodobo môže pomôcť prevzdušnenie trávnika, ktoré síce odstráni väčšinu mechových vankúšov a zaistí prísun vzduchu a živín, ale aj tak dôležitejšie je odstrániť pričinu problému, teda nadmernú kyslosť pôdy. To docielime najmä vápnením, prípadne zlepšením jej štruktúry rozhodením piesku, najlepšie bieleho, kremičitého, bezprostredne po posekaní a prevzdušnení. Pre trvale zatienené miesta je vhodné použiť špeciálnu trávnu zmes do tieňa.

Bojujeme s burinou

Najčastejšou nežiadúcou burinou v trávniku je ďatelina. Vyskytuje sa väčšinou tam, kde je pôda nadmerne zásaditá (vysoké hodnoty pH) a svojou rozpínavosťou obmedzuje vývoj trávnych kultúr. Burinám obecne naviac vyhovuje nedostatočné zásobovanie živinami, ktoré obmedzuje rast trávy a znižuje jej konkurencieschopnosť. Vysporiadame sa s tým tak, že upravíme kyslosť pôdy. Ideálna hodnota pH pre trávnik je 6 - 6,5 pH, takže vyvážené hnojenie rast buriny potlačí. V prípade silnejšieho zamorenia dvojdomými burinami, môžeme použiť selektívne herbicídy, napríklad Aminex, Banvel Bofix, pokosenú trávu však potom nie je možné použiť na kŕmne účely. Holé miesta po odumretí buriny je vhodné dosiať regeneračnou trávovou zmesou.

Machové nebezpečenstvo

Na trvale zatienených a vlhkých miestach, alebo tam, kde sa vyskytuje ílovitá pôda, je veľkým nebezpečenstvom pre trávnik mach. Rast machu podporuje tiež kyslá pôda a nedostatok živín, ktoré znižujú obranyschopnosť trávnika proti silnej konkurencii machu. Pomôže prevzdušnenie tránika.

Pozor na huby

Čo ale robiť, keď sa na našom trávniku stretneme s tmavým kruhom zarasteným bielymi hubami, zriedka sfarbenými do žlta? Potom sa nám tu usadili huby, ktoré vytvárajú hustú vodeodolnú plstnatú hmotu brániacu rastu trávových stebiel. Tráva v okolí kruhu môže odumierať. Znova pomôže mechanické prevzdušnenie. Nasleduje dôkladné preliatie zasiahnutých miest vodou, prípadne ďalšie husté prepichanie pôdy rycími vidlami. Huby odstraňujeme mechanicky, ešte pred "vysemenením" výtrusmi. Pokiaľ huby rastú na drevnatom podklade v zemi, odstránime ho.

A kosiť a kosiť....

Ani extenzívne udržiavaná lúka sa bez kosenia niekoľkokrát do roka nezaobíde, nie to ešte udržiavaný trávnik v okrasnej záhrade. Tam už na pravidelnej údržbe a najmä kvalitnom strihu, alebo ak chcete reze skutočne veľmi záleží, dokonca sa dá povedať, že dobré kosenie trávnika je hlavným predpokladom pre dosiahnutie hustého, sviežo zeleného a zdravého zeleného koberca. Čím ale kosiť? Na trhu je veľmi široký výber najrôznejších kosačiek s rozdielnymi parametrami a aj cenovými hladinami, pričom nie každá kosačka musí byť vhodná pre strarostlivosť práve o ten váš trávnik.

Vyberáme stroj

Najjednoduchšie sú ručné vretenové kosačky, tradičný strojček, ktorý k údržbe svojich trávnikov používa dodnes polovica majiteľov anglických záhrad. Pracovným mechanizmom je niekoľko špirálovito tvarovaných nožov, ktoré kĺzaním po pevnom noži, alebo trením britu o seba zaisťujú rez stebiel. Nízka cena vretenových sekačiek je vyvážená pomerne namáhavou prácou a využiteľnosťou pre malé plochy záhrad alebo predzáhradiek. Ale pokiaľ chceme pestovať skôr kvitnúcu lúku, ako malý anglický trávnik, budeme kosiť len dvakrát až trikrát do roka s cieľom využiť pokosenú trávu na sušenie a na kŕmenie, potom sa nám pre tieo účely najlepšie hodia lištové kosačky s kmitajúcimi nožmi a pevnou spodnou lištou, ktoré sú šetrné k trávnym stvolom a podporujú ich regeneráciu.

Rotačné nože najznámejšie

Najrozšírenejším typom záhradných kosačiek sú kosačky rotačné, poháňané elektricky, motorom, alebo akumulátorom. Tráva je kosená rotačným pohybom listového noža a pokosená hmota je odhadzovaná zadným výhodzom do koša, bočným výhodzom do riadku, alebo je jemne rozomletá na mulč, ktorý môže zostať ležať na pokosenej tráve ako hnojivo. Kým elektrické rotačné sekačky sú kvôli nutnosti prívodného kábla vhodné pre plochy okolo 700 m2, sekačky s benzínovým pohonom sú univerzálnejšie a dostanú sa prakticky všade. Sú však ťažšie a aj drahšie. Menej rozšíreným typom rotačných kosačiek sú kosačky vznášadlové, pracujúce na vzduchovom vankúši niekoľko milimetrov nad zemou. Ľahko sa síce ovládajú, strih však nie je rovnomerný a naviac sa s nimi nedá pracovať v nerovnom teréne.Text: Patrik Wolgemut

Foto: STIGADiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 9

Diskusia

TopByvanie.sk: Rád by som vám dal do...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »