TRÁVNIK AKO Z ROZPRÁVKY

19.7.2007 | Jan Smidak | Vonkajšie rastliny | Komentárov 0 |

Človek vždy túžil mať okolo seba prírodu a čerpať z nej potešenie. Preto vyhľadával zaujímavé rastliny a postupne ich presádzal do blízkosti svojho obydlia. Tak vznikali okrasné záhony a celé parky, respektíve záhrady. V kvetinových záhonoch, priestorovo aj časovo zladených, alebo v skupinách kríkov alebo stromov, neodmysliteľne vznikali trávnaté zákutia, predchodcovia súčasných okrasných trávnikov.

Všetky tieto rastlinné útvary vznikali podľa možností fantázie a vkusu autora, teda mimo pôvodné, prirodzené spoločenstvá a hlavne za iných podmienok. V našich podmienkach to boli predovšetkým rozsiahle lesy, ktoré človek v priebehu osídľovania vyruboval a nahrádzal inými kultúrami. Pôvodné spoločenstvá sú však tak silné, že bez uvedomelej a odbornej starostlivosti by sa v relatívne krátkom období znova vytvorili lesné dominantné sukescie.

Udržovaná krása 

Platí to aj o trávniku. Aj sebelepšie pestovaný trávnik by sa bez pravidelnej starostlivosti a údržby za niekoľko málo rokov premenil na trávnatú step. Veľmi skoro by bujne rastúce, divoké rastliny a burina ľahko nahradili ušľachtilé druhy tráv, ktoré tak silnej konkurencii bez pomoci človeka nemajú šancu odolať. Najväčší záujem je z estetického hľadiska o jemné, takzvané anglické trávniky, ktoré vyžadujú najväčšiu starostlivosť. Základom pre ich úspešné pestovanie sú dobré fyzikálne a chemické vlastnosti pôdy. Pred výsevom je preto potrebné odstrániť všetky zvyšky pôvodného porastu, najmä buriny a náletových rastlín, a to chemicky, a aj mechanicky do hĺbky 20 až 25 cm.

Nech je pôda ľahká  

Trávniky potrebujú ľahké, vzdušné pôdy. Podľa potreby sa dá dostatočná vzdušnosť pôdy dosiahnuť pridaním mletého zeolitu v dávke 10 - 20 kg/m2 alebo piesku (2 -- 3 m3/100 m2). V opačnom prípade je potrebné piesčitú pôdu zmiešať s rašelinou v dávke 20 -- 30 kg/m2 alebo kompostovanou zeminou (2 -- 3 m3/100 m2), prípadne vylepšiť pomer živín dobre uležaným, vyzretým hnojom. Pred povrchovou úpravou zistíme kyslosť (pH) pôdy. Pôdna reakcia má mimoriadny význam pre prístupnosť živín. Úpravu kyslej pôdnej reakcie môžeme dosiahnuť pridaním mletého vápenca, a to na ľahkej pôde 40 kg/100 m2, na stredne ťažkej 65 kg a na ťažkej 90 kg/100 m2. Na ľahkej a stredne ťažkej pôde sa odporúča vápniť každé dva až tri roky.

Voda základ života 

Každé obdobie sucha by bolo neprekonateľnou prekážkou a vyčerpaním. Optimálna výdatnosť zrážok pre trávniky začína na 700 mm na meter štvorcový. Vodu trávniky potrebujú pre pravidelný prísun živín. Ak sa nachádzajú trávniky v štádiu intenzívneho rastu, potom je voda potrebná aj k celkovej odolnosti a kondícii. Z uvedených dôvodov musia umelé závlahy zabezpečovať prísun vlahy pre trávnik v dávke najmenej 3 mm denne, čím sa zabráni vädnutiu, žltnutiu, respektíve odumieraniu listu.

Chyby poznáte vo farbe

Každé zanedbanie a nedodržanie podmienok sa odrazí na farebných zmenách trávnika, jeho kvalite a zdravotnom stave. Škodlivé je predávkovanie semena, podobne ako predávkovanie hnojiva a hnojenie v nesprávnom čase. Okrasné trávniky potrebujú pravidelné závlahy, ale škodí im nadbytočná voda. Je potrebné ich pravidelne kosiť, ale príliš hlboký rez môže spôsobiť vypálenie ostrým slnkom... Za náročnú starostlivosť sa však každý trávnik odmení svojím nádherným vzhľadom, ktorý je pre okrasný efekt dobre založenej záhrady celkom nepostrádateľný.Text: Patrik Wolgemut

Foto: STIGA


Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 10

Diskusia

Článok TRÁVNIK AKO Z ROZPRÁVKY zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »