Údržba trávnika po zime

21.3.2011 | Jana Henychová | Zahradná technika | Komentárov 0 |

Dnes sa budeme venovať otázke, akými spôsobmi sa postarať o trávnik po dlhej a tuhej zime. Do nápravy trávnika po zimnom období je najlepšie sa pustiť hneď, ako náhle sa roztopí posledný sneh a prestane dlhodobo mrznúť. Pôda tak za prvých jarných dní a týždňov dôkladne vyschne. Ešte pred samotnou aplikáciou akýchkoľvek chemických prípravkov musíme trávnik a záhony očistiť mechanicky. V rôznych častiach záhrady potom môžete oveľa lepšie pozorovať plesne a priehlbiny, ktoré spôsobil sneh s roztopenou vodou.

Údržba trávnika po zime  - foto, Hyperbyvanie.sk

Od skúsených záhradkárov existuje veľa postupov, ako trávnik a záhony vyčistiť a pripraviť na ďalšiu jarnú a letnú sezónu, aby ste mohli mať ako okrasný trávnik, tak zvláštne záhony pre pestovanie kvetín a plodín. Najprv ho ale zbavíme základných nečistôt, stvrdnutých kusov hliny, úlomkov vetvičiek a iných odumretých rastlinných materiálov. Trávnik potrebuje tiež prekypriť pôdou, prerezať, prevzdušniť a zbaviť sa machu. K tomu je najlepšie použiť špeciálne prerezávacia hrable s dlhou násadou, ktoré zakúpite v záhradníckych potrebách. Vďaka ostrým vysústruženým nadstavcom v kombinácii s drevenou rukoväťou vám umožní veľa prác na záhrade zvládať o mnoho lepšie.

Údržba trávnika po zime , fotka

Ak chcete zvoliť rýchlejšie a ešte účinnejšie riešenie, potom sa niektorým z vás môže vyplatiť investovať do motorového vertikulátora. Týmto viacúčelovým záhradným prístrojom lepšie prevzdušníte zatvrdnutý povrch pôdy vytvorený po zime, ktorý bráni prístupu vody, vzduchu a ďalších dôležitých živín pre rast. Najmä ak sa okrem okrasného trávnika tiež radi venujete pestovaniu zeleniny alebo máte na záhrade vymedzenú plochu pre záhon s okrasnými kvetmi, môže byť motorový vertikulátor dobrým pomocníkom pri obrábaní pôdy.

Údržba trávnika po zime , fotka

Ďalšia metóda prevzdušňovania pôdy sa vykonáva pomocou rycích vidiel, špeciálnych prevzdušňovacích vidlíc, valcov s ihlicami alebo motorového aerifikátoru. Spomínané nástroje vyrývajú do trávnika hustú sieť dier a tak počas procesu vyhadzujú vyrytý materiál na povrch. Pre mnohých majiteľov záhrad je jeseň a zima v životnom cykle trávniku spájaná s ukončením jeho účelovej funkcie. Je však nutné si uvedomiť, že trávnik vegetuje pomerne intenzívne aj v zimných mesiacoch a preto je potrebné ho priebežne prehrabávať a čistiť.

Údržba trávnika po zime , fotka

S kvalitným a dlhotrvajúcim trávnikom súvisí aj vhodné hnojenie a správna výživa. Mechanické regeneračné opatrenia aj prihnojovanie trávnika nesmie poškodiť koreňovú zónu tráv a neskoršie jesenné hnojenie musí podporiť zakladanie nových odnoží pre budúce vegetačné obdobie. Ako účinný prípravok môžete použiť špeciálne viaczložkové hnojivo s pomalým uvoľňovaním dusíka, ktoré je pre svoje zloženie dlhodobejšie prístupné a lepšie tak na pôdu pôsobí. U značne zaťažovaných trávnikov, využívaných až do zimy je naopak výhodnejšie počkať s pridávaním hnojiva až na jeseň.

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Údržba trávnika po zime zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »