Prevzdušnenie trávnika

16.3.2012 | Monika Kovačková | Zahradná technika | Komentárov 0 |

Trávnik, ktorý bol po dlhú zimu zavalený množstvom ťažkého snehu, na jar potrebuje osobitnú starostlivosť, aby vašu záhradu rozžiaril zdravou zeleňou. Bežné je, že sa trávnik kosí, prípadne hnojí - aby však "záhradný koberec" bol skutočne hustý a silný potrebuje po zimnom období tiež prevzdušniť.

Prevzdušnenie trávnika - foto, Hyperbyvanie.sk

Prevzdušnenie čiže vertikutácia je pre trávnik dôležitou regeneračnou kúrou. Ide vlastne o vertikálny rez trávnika, ktorý narúša nepriepustnú vrstvu, ktorá sa počas rokov vytvára z odumretých častí rastlín, buriny, machu, koreňov, rozkladajúceho sa lístia. Táto vrstva trávnej plsti silná niekoľko centimetrov môže trávnik "dusiť", pretože bráni prenikaniu vzduchu, vody i živín ku koreňom. Neviditeľná, ale nepreniknuteľná trávna vrstva navyše vytvára ideálne podmienky pre vznik a šírenie plesní a hubových chorôb a môže byť oným dôvodom, prečo každú jar čakáte na silný trávnik žiariaci zdravím márne.

Prevzdušnenie trávnika, fotka

Vertikutátor vyzerá ako bežná pojazdná kosačka a podobne sa aj ovláda; veľký rozdiel je však v tom, ako tento stroj pracuje. Vertikutátor má na spodnej strane hriadeľ s nožmi, ktoré prerezávajú trávnik a vytrhávajú trávnu plsť, ktorú následne zachytávajú v zbernom koši. Hriadeľ je výškovo nastaviteľný; správne nastavenie výšky nožov je veľmi dôležité, pretože hlbší záber môže nenávratne poškodiť koreňový systém trávniku i rastlín a navyše spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie nožov i motora. Ideálna hĺbka narezania trávnika je 2-5 mm, kedy pevné oceľové nože prerežú len odumreté alebo plytké korene a tie zdravé, prerastené do hĺbky neporušia, ba naopak, pustia k nim životodarnú vlahu a živiny.

Prevzdušnenie trávnika, fotka

Najlepšie výsledky dosiahnete, keď s vertikutáciou začnete po prvých teplých dňoch, keď je pôda dostatočne preschnutá. Rovnako tak s prístrojom môžete vyjsť až dva dni po daždi. Prevzdušňovať trávnik stačí približne dvakrát do roka; prvá vertikutácia sa odporúča na prelome marca a apríla, druhá pred nástupom jesene. Pre výstavný trávnik samozrejme môžete prevzdušnenie, rovnako ako kosenie a hnojenie robiť častejšie. Pred prevzdušnením trávnik pokoste kosačkou nastavenou na najnižšiu výšku strihu. Trávnik prevzdušnite hneď dvakrát za sebou, pričom druhú vertikutáciu prevádzajte proti smeru pôvodného rezu alebo kolmo k nemu. Praktické sú vertikutátory sa zbernými košmi; ak také nemáte, pohrabte vyčesaný materiál alebo ho zozbierajte pomocou trávnej kosačky. Vytrhané trsy trávy, machu a odumretých koreňov môžete zužitkovať na kompost.

Prevzdušnenie trávnika, fotka

Trávnik po vertikutácii síce vyzerá poničený, ale v skutočnosti tak začína jeho regenerácia smerujúca ku zdravšieho vzhľadu a bujnému porastu. Vyčistite trávnik od chuchvalcov trávy a ak chcete podporiť ozdravný proces, vyplňte vzniknuté ryhy a rezy kremičitým pieskom. Prevzdušnenie podporuje rozvoj koreňového systému, takže všetky nevzhľadné ryhy v krátkej dobe zarastú novými výhonkami.

Prevzdušnenie trávnika, fotka

Pri výbere stroja zvážte predovšetkým jeho výkon a šírku záberu a zvoľte tieto vlastnosti s ohľadom na veľkosť plochy vašej záhrady. Najjednoduchším strojom pre obrábanie malých plôch sú vertikutačné hrable - práca s nimi je však pomerne fyzicky náročná. Najlepšou voľbou sú teda elektrické alebo benzínové vertikutátory - základné modely týchto typov kúpite už od 80 eur. Ak potrebujete regenerovať rozľahlú plochu, môžete si zaobstarať vertikutačný traktorček, ktorý môže mať záber aj cez jeden meter. Kúpa traktorčeku vás príde na niekoľko stoviek eur.

Prevzdušnenie trávnika, fotka

Autor: Monika Kovačková
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Článok Prevzdušnenie trávnika zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »