Zavlažovanie záhrady

19.7.2007 | Jan Smidak | Zahradná technika | Komentárov 0 |

Jednou z pohodlných a moderných možností zavlažovania je takzvané podpovrchové zavlažovanie, ktoré umožňuje aj zavlažovanie parkov a záhrad, bez toho by ovplyvňovalo ich vizuálnu podobu, či estetický dojem.

Voda pod povrchom


V prípade podpovrchodvej závlahy sú všetky prvky závlahy uložené pod povrchom pôdneho substrátu a voda sa tak dostáva priamo ku koreňovej sústave. Z praktického hľadiska sa podpovrchové zavlažovacie systémy používajú najmä pre závlahu extrémne svahových plôch a strešných záhrad. Tento typ zavlažovania prináša niekoľko výhod.

Zamedzí plesniam


Najjemnejšie čiastočky zeminy sa pri ňom nesplachujú dolu, pôda sa tým toľko nezhutňuje a korene lepšie rastú. Pôda a listy rastlín sú trvale suché, čo obmedzuje výskyt hubovitých ochorení, ktoré vznikajú pri povrchovom alebo postrekovom zavlažovaní. Eliminuje hnitie ovocia a zeleniny bežne vznikajúce pri postrekovom zavlažovaní. Virivé kvapkové zavlažovače a potrubie je vyrobené z odolných polymérov. Pri umiestnení pod povrchom pôdy je systém chránený proti poškodeniu ultrafialovým žiarením a výkyvmi teploty a vlhkosti.

Rozkážeme postrekovačom

Riadenie závlahy môže byť ručné, ale ako v minulom prípade, odporúčame programované riadenie, prípadne doplnené pôdnym vlhkostným čidlom. Najskôr je nutné rozlíšiť typ závlahového systému. Iné riadenie bude vyžadovať závlaha trávnikov v záhradách, v parkoch a na okrasných plochách a iné zasa závlahový systém v skleníkoch, alebo na poľnohospodárskych plochách. Základom prakticky všetkých jednotiek na trhu je časový režim závlahy, ktorý je ovplyvňovaný externými čidlami a senzormi.

Môj čas


Každá jednotka umožňuje nastavenie rôznych časových programov pre jednotlivé sekcie (zóny), do ktorých je zavlažovaná plocha vždy rozčlenená. Tieto sekcie sa dajú zavlažovať napríklad jeden, trikrát, alebo aj viackrát denne a každú sekciu ináč dlho a v inú dobu. Okrem toho sa často využíva denný, týždenný, alebo mesačný kalendár, s možnosťou nastavenia rôznych prestávok a opakujúcich sa intervalov. K dispozícii je tak veľké množstvo časových kombinácií. Počasie sa ale naprogramovať nedá a preto je potrebné občas využívať rôzne čidlá.

V daždi nestriekaj


Za zmienku stoja predovšetkým čidlá dažďové, veterné, teplotné, alebo ich kmbinácia. Všetky tieto čidlá zaisťujú blokovanie závlahy po dobu, po ktorú sú aktivované tými poveternostnými vplyvmi, pre ktoré sú určené. Pokiaľ teda začne pršať, závlaha bude vďaka dažďovému čidlu blokovaná ihneď po dosiahnutí požadovanej nastavenej hodnoty zrážok, napríklad 3 mm. K ďalšiemu závlahovému cyklu tak môže dôjsť až na druhý deň, teda podľa časového programu. Dĺžka prestávky, po ktorú je systém blokovaný čidlom po skončení dažďa, teda závisí na jeho výdatnosti. Vďaka jednotlivým čidlám tak dochádza k prispôsobeniu prevádzky aktuálnemu počasiu.

Pohodlie aj v nečase


Pri dlhšie trvajúcich zmenách počasia, ako sú dlhotrvajúce vytrvalé dažde, alebo naopak, tropické horúčavy, využívajú niektorí užívatelia funkciu "sezónneho upresnenia %", ktoré umožňuje prevedenie percentuálnej zmeny dĺžky závlahy na jednotlivých sekciách v rozmedzí 2 - 200 % východzieho stavu, podľa typu jednotky. Využitím tejto funkcie nie je potrebné prevádzať dlhšie preprogramovanie na jednotlivých sekciách, ale celá zmena sa prevedie naraz. Zavlažovanie jednotlivých sekcií, alebo aj celý závlahový cyklus je možné spustiť kedykoľvek aj ručne, mimo naprogramovaný režim. Prevádzku systému je tiež možné dočasne zablokovať, napríklad na týždeň.

Vsakovací režim

Pre náročnejších užívateľov ponúkajú niektoré jednotky funkcie typu "vsakovací režim". Pokiaľ by užívateľ nastavil príliš dlhú dobu závlahy, ktorá by na pozemku mohla spôsobiť vznik mlák, jednotka autoamticky rozloží závlahu na rôznych sekciách do kratších úsekov, a zopakuje ju v niekoľkých dielčích intervaloch s prestávkami. Táto funkcia je zvlášť vhodná pri novo zakladaných siatych trávnikoch.

Riadime počítačom

Majitelia osobných počítačov určite uvítajú možnosť programovania závlahy na PC. Poprední výrobcovia závlahových systémov ponúkajú softwér pre možnosť prehľadného nastavenia režimu závlahy a grafickým zobrazením programov a interface umožňujúcich ľahké uloženie týchto programov do jednotiek. A ako jednotka ovláda zavlahový systém? Pre komunikáciu jednotky s elektromagnetickými ventilmi, ktoré sú na začiatku každej sekcie v plastových podzemných šachtách, sa použivajú viacžilové zemné káble CYKY s priemerom vodiča 1,5 mm2. Väčšina systémov pracuje s napätím 24 V. Na začiatku každého závlahového cyklu jednotka najskôr otvorí hlavný elektromagnetický ventil alebo relé od čerpadla, ktorý je na samom začiatku systému pri zdroji vody. Následne s opozdením niekoľkých sekúnd otvorí príslušný sekčný ventil a po uplynutí požadovanej doby prevádzky jednej sekcie automaticky prepne prevádzku na ďalší sekčný ventil. Po ukončení programu a uzatvorení posledného sekčného ventilu jednotka vyplne aj hlavný ventil. Celý systém tak zostáva zavodnený, ale bez väčšieho tlaku.
 

Záloha na batérie

Ak nie je k dispozícii elektrický prúd 230 V pre napájanie centrálnej ovládacej jednotky, dá sa alternatívne použiť batériový ovládací systém. O funkciu ovládacej jednotky sa tak delí prenosný programátor a niekoľko spúšťacích modulov, ovládajúcich jednotlivé elektromagnetické ventily s 9 V cievkou. Spúšťacie moduly v sebe uchovávajú dáta vložené do nich z prenosného programátora a zaisťujú požadovaný priebeh závlahy na príslušných ventiloch. Pre ukladanie dát a vlastné programovanie sa používa jeden spoločný prenosný programátor. Je potrebné podotknúť, že batériové ovládacie systémy nie sú väčšinou tak komfortné a prehľadné pre obsluhu a rovnako možnosť pripojenia senzorov je komplikovanejšia, pretože je nutné každý spúšťací modul vybaviť vlastným senzorom. Ale aj napriek tomu aj tu výkonný člen vie zopnúť nielen ventil do vodovodného radu, ale dokáže zopnúť aj prúd do čerpadla a spustiť ho, čím sa zapne celé postrekovacie monštrum umiestnené na záhradke. Len tak mimochodom, nie je zlé si na prívodnú hadicu pre zalievanie nechať namontovať merač prietoku, protože potom platíte len vodné ale nie za stočné - dnes nezanedbateľnú časť poplatkov za vodu.

 

Závlahový pomocník

Čidlo pôdnej vlhkosti pracuje na inovovanom elektrotermickom meracom princípe a veľmi pohodlne sa obsluhuje. Prístroj sa špičkou jednoducho zasunie do pôdy. Údržba nie je v priebehu prevádzky nutná. Dohliadnuť je potrebné len na to, aby sa batérie po cca 1 roku prevádzky vymenili. Špeciálny modul senzora registruje veľmi presne a s trvalou spoľahlivosťou vlhkosť pôdy pomocou elektronického merania rozdielov v teplote pôdy. Požadovaný stupeň vlhkosti pôdy je možné individuálne nastaviť pomocou otočného gombíka a kontrolovať príslušnú vlhkosť na ukazovateli. Vďaka tomu môže zavlažovací počítač riadiť zavlažovanie presne podľa potreby a pritom úsporne. Výhodou je možnosť nastaviť jeden režim zavlažovania pre trávnik a iný pre záhony, viac závlahy nasmerovať na miesta, ktoré sú dlhšiu dobu vystavené slnku. Automatický zavlažovací systém je možné doplniť aj o sústavu rýchlospojných vodovodných bajonetových zásuviek. Tieto zásuvky sú pod stálym tlakom a pri veľmi jednoduchej obsluhe poslúžia kedykoľvek ako doplnok na záhrade v miestach, kde práve chýba kohútik, napríklad pre napojenie na sprchu v bazéne, pri umývaní auta alebo v letnej kuchyni v pergole.

Rady pre realizáciu


Skôr, ako sa rozhodnete zadať odbornej firme spracovanie projektu na závlahovú sústavu vašej okrasnej záhrady, premyslite si jej koncepciu a zistite si dobre nasledujúce údaje: 1. umiestnenie zdroja vody a jeho parametre (tlak, výdatnosť v l/s, kvalita vody) 2. plán výsadby a umiestnenie zelených plôch 3. výškopis terénu okolo domu a na záhrade 4. spôsob využitia záhrady (relaxácia, šport, spoločenské udalosti) 5. spôsob riadenia závlahy (časovačom, podľa zkúseností majiteľa, podľa vlhkosti pôdy). Povrchovo položená kvapková závlaha je vhodná pre letničky a ďalšie dočasné porasty. Hodí se aj do krových výsadieb pre podporu počiatočného rastu a pre zeleninové záhony. Podpovrchovo položená kvapková závlaha je zasa vhodná pre nepravidelné plochy trávnika. Priamo ideálna je pre závlahu extrémne svahových plôch a strešných záhrad a pre závlahu rastlín v tesnej blízkosti okien, stien, verejných chodníkov. Na začiatku samotnej realizácie je potrebné vytýčiť trasu výkopu a umiestnenie zavlažovačov. Pokiaľ už máte na záhrade trávnik musíte najskôr odstrániť trávové trsy a až potom môžete začať s výkopovými prácami. Po výkope a montáži je potrebné vykonať tlakovú skúšku celého systému, brázdy zasypať zemou, utlačiť a položiť nový trávnik. V miestach, kde máte vysadené rastliny musí systém počítať s kvapkovou závlahou s možnosťou kombinácie prídavných kvapkačov a mikrotrysiek. Tie umožňujú vysokú variabilitu zavlažovania.Text: Zdeněk Lodyha

Foto: archív firmy Gardena

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 12

Diskusia

Článok Zavlažovanie záhrady zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »