Kvapkové zavlažovanie

19.7.2007 | Jan Smidak | Zahradná technika | Komentárov 0 |

Rôzne závlahové systémy šetria užívateľom záhrad čas, energiu a za istých okolností aj vodu. Postupom času ale aj technológia v mnohom pokročila a v súčasnosti tu máme rôzne druhy zavlažovania a pre ne vyrobené flexibilné sady s možnosťou rozšírenia.Zavlažovanie na mieru záhrade

Tie sa potom skladajú, napríklad pri kvapkovom zalažovaní, z kvapkovačov, rozprašovacích trysiek a rozdeľovacích trubiek starajúcich sa o cielený a presný prívod potrebného množstva vody, iste vás prekvapí, že taký systém spotreby vody sa môže nastaviť individuálne pre každú rastlinu.

Kvapka po kvapke


Tu by sme sa mali ponoriť do tajov mikrozávlahy. Kvapkové zavlažovanie je založené na úspornom dávkovaní vody cielene pre každú rastlinu. Rastlina dostane len toľko kvapiek vody, koľko pre svoj rast potrebuje. Tým sa ušetria až dve tretiny vody potrebnej tradičnou zálievkou. Vyparovanie a straty vody sa tým znižujú na minimum. Systém je lacný, pretože používa plastové hadice a je možnosť rozvod prispôsobiť každej potrebe a podmienkam.

Na živý plot, aj zeleninu


Napríklad k zavlažovaniu rastlín na záhonoch, k zavlažovaniu živých plotov, rovnako ako k automatickej závlahe balkónových rastlín v korenáčoch alebo k udržiavaniu vlhkosti pôdy a atmosféry v skleníkoch so zeleninou. Technicky môžeme rozdeliť kvapkové zavlažovanie na závlahu, pri ktorej závlahový detail tvorí kvapková hadica a zválahu, kde detail tvoria jednotlivé kvapkovače.

O čo ide


Priblížme si najskôr závlahu s kvapkovou hadicou. Ide o nízkoprietokový závlahový systém s vlastnou filtráciou a tlakovou reguláciou. Je nutné dať pozor na to, aby použitý filter zodpovedal požiadavkám pre prevádzku použitej kvapkovej hadice. Nevhodne navrhnutá filtrácia znižuje dĺžku životnosti kvapkových hadíc, a to veľmi podstatne. Systémy s kvapkovými hadicami pracujú s nižšími tlakmi, ako  rosiace systémy. Pre prevádzku niektorých kvapkových hadíc je určený maximálny prevádzkový tlak len 0,8 Baru. Vlastný závlahový detail tvorí sieť kvapkových hadíc napojených na tlakovo stabilizovaný distribučný rad cez štartovacie konektory.

Oddelené kvapkovače


Druhým typom kvapkovej závlahy je závlaha, v ktorej závlahový detail tvoria jednotlivé kvapkovače. Základné komponenty, ako je filtrácia a tlaková regulácia sú rovnaké, ako v predošlom type. Rozdiel je v tom, že na distribučný rozvod sú namiesto kvapkových hadíc napojené samostatne odstaviteľné závlahové linky. Až potom sú na ne napojené vlastné kvapkovače. Tie môžu byť ihlové s beztlakovou, alebo tlakovou kompenzáciou pre zálievku kontajnerov a hydropóniu. Ďalej potom gombíkové s beztlakovou alebo tlakovou kompenzáciou pre ostatné použitie.

Mikropostrek

Ďalším druhom mikrozávlahy je mikropostrek, ktorého zavlažovacie prvky sa rovnakým spôsobom, ako kvapkovače pripájajú na zavlažovacie potrubie. Mikrozávlahy sa skladajú z rôznych typov kvapkovačov, trysiek, mikropostrekovačov, mikroporéznych trubiek, kvapkacích trubiek, regulátorov prietoku, filtrov, až po držiaky trubiek a montážne pomôcky k napájaniu kvapkacích trubiek na prívod a napájanie trysiek. Spoločným znakom mikrozavlažovania je použitie ohybných plastových trubiek s malým priemerom. K prívodu a rozvodu vody slúžia inštalačné trubky s priemerom 13 mm (1/2”). Na ne sa v potrebných miestach napájajú rozdeľovacie a kvapkacie trubky s priemerom len 4,6 mm (teda 3/16”). Trubky sa dajú viesť povrchovo pozdĺž rastlín alebo krov, môžu sa však skryť aj pod zeminu alebo mulčovaciu kôru. Kvapkovače sa dajú nastaviť na požadovaný prísun vody k rastline. Väčšiu spotrebu vody majú rozprašovacie trysky alebo rotačné mikropostrekovače, majú väčšie výtokové otvory ako kvapkovače, nie sú teda tak náročné na čistotu vody, ako kvapková závlaha.Text: Zdeněk Lodyha

Foto: archiv firmy GardenaDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 13

Diskusia

Článok Kvapkové zavlažovanie zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »