Hospodárenie s odpadovou a dažďovou vodou

7.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Zahradné stavby | Komentárov 0 |

Náklady na vodné a stočné rastú. Preto nielen v rovine komunálnej, ale aj v oblasti hospodárenia s vodou súkromných objektov, rastie dôležitosť riešenia tejto problematiky z ekonomického a ekologického hľadiska.

Hospodárenie s odpadovou a dažďovou vodou  - foto, Hyperbyvanie.sk

Ide samozrejme najmä o nakladanie s dažďovými vodami a likvidáciou splaškových vôd. Tie sa môžu pri vhodnom postupe stať dôležitou súčasťou domáceho vodného hospodárstva a ušetriť nielen rodinné výdavky, ale v dôsledku menšej spotreby pitnej vody tiež životné prostredie.

Hospodárenie s odpadovou a dažďovou vodou , fotka

Peniaze padajúce z neba

Na vodu dažďovú sme sa totiž v posledných rokoch začali konečne pozerať nielen ako na lacný zdroj úžitkovej vody využiteľný pre zalievanie záhrady, ale aj ako na tekutinu, prostredníctvom ktorej je možné výhodne nahradiť až polovicu vody používanej v domácnosti. Firmy zaoberajúce sa touto problematikou a výrobou adekvátnych zariadení v podobe nádrží a segmentov k výstavbe kanalizácie ponúkajú rôzne výpočtové programy, ktoré pomáhajú pri návrhoch jednotlivých riešení. Ide pritom o pomer medzi optimálnou veľkosťou nádrže na dažďovú vodu a veľkosťou plochy strechy, z ktorej je možné tieto vody zachytiť a spotrebou vody na zvolené účely. Ak sa rozhodnete, že dažďovú vodu zatiaľ využívať nebudete, ale napriek tomu ste nútení ju likvidovať, možno ju buď zaústiť do dažďovej či jednotnej kanalizácie, alebo problém riešiť zasakovaním. V takom prípade je však väčšinou nutné vybudovať určitý podzemný priestor o objeme zhruba 1-2 m3 (podľa veľkosti a druhu odvodňovanej plochy), kde sa prívalové vody zadržia a do pôdy sa vsiaknu postupne.

Hospodárenie s odpadovou a dažďovou vodou , fotka

Likvidácia splaškových vôd

Pri riešení tejto problematiky je potrebné vychádzať z dvoch základných poznatkov. Po prvé ide o legislatívny pohľad daného vodoprávneho úradu (u rodinných domov väčšinou stavebný či vodoprávny úrad), ktorý rieši celkovú koncepciu likvidácie splaškových vôd v danej oblasti alebo obci. Druhým hľadiskom je charakter odvodňovaného objektu, teda či ide o rodinný dom alebo chatu. Vyberať je možné medzi žumpou, septikom a domovou čistiarňou odpadových vôd (ČOV). Žumpu, teda bezodtokovú nádrž je vždy po naplnení nutné nechať vyviesť fekálnym vozidlom. Čo je riešenie jednoduché len na prvý pohľad: tieto zariadenia síce stavebný úrad povoľuje bez problémov ale v skutočnosti ide o najdrahšie riešenie z pohľadu vstupnej investície i nárokov na prevádzku. Navyše z hľadiska čistenia je účinnosť tohto zariadenia nulová. Septik, ktorý už zvládne čistenie splaškových vôd (s účinnosťou 20-30%), sa zvyčajne používa pre objekty rekreačné. Tvorí ho nádrž rozdelená na dve alebo tri komory, v ktorých sa znečistenie odbúrava prostredníctvom anaeróbnych baktérií. Kvôli vyššej účinnosti sa zvyčajne dopĺňajú zemným filtrom (voda preteká filtračnou vrstvou, napríklad pieskovým lôžkom) - v takom prípade sa účinnosť septiku zvýši nad 90%.

Hospodárenie s odpadovou a dažďovou vodou , fotka

Čistiareň odpadových vôd

ČOV je pochopiteľne z pohľadu recyklácie odpadových vôd najsofistikovanejším zariadením. Funguje na princípe kultivácie aeróbnych mikroorganizmov, ktoré pre svoj metabolizmus potrebujú dostatok živín (uhlíkového znečistenia z odpadovej vody) a zodpovedajúce množstvo vzduchu (dodáva sa pomocou malého dúchadla). Na slovenskom trhu je niekoľko typov ČOV, ktoré sa líšia nielen cenou, ale aj technickým usporiadaním, materiálom, životnosťou alebo spotrebou elektriny. Ideálom v tomto ohľade zariadení za prijateľnú cenu, s masívnou konštrukciou a bezšvovými nádržami s dlhou životnosťou a nízkymi prevádzkovými nákladmi. Výhodné sú čistiarne s akumulačným a usadzovacím priestorom, ktoré sa podieľajú na zvýšenie účinnosti a stability procesu. Pritekajúci objem vody je totiž zachytený, bez toho, aby rovnaké množstvo vody muselo zároveň odtiecť. Zlepšenie kvality čistených odpadových vôd možno docieliť aj inštaláciou membránového modulu, ktorý posunie vyčistenie odpadovej vody na úroveň vôd dažďových. Účinnosť čistenia "normálnej" ČOV je 93-96 percent, u čistiarne s membránou 98-99 percent.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: ASIO s.r.o, MIROSEP s.r.o

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1


Súvisiace odkazy a zdroje informácií

Diskusia

Článok Hospodárenie s odpadovou a dažďovou vodou zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »