Komunitné kompostovanie

22.3.2012 | Monika Kovačková | Zahradné stavby | Komentárov 0 |

Tak ako sa snažíte zužitkovať bohatú úrodu záhrady, skúste využiť aj všetok biologický odpad, ktorý záhrada v priebehu roka produkuje. To, že opadané lístie, pokosenú trávu, kusy machu či nevítanú burinu môžete skompostovať, sa všeobecne vie. Aj v kompostovaní sa však objavujú rôzne trendy - v súčasnosti je hitom číslo jedna komunitné kompostovanie.

Komunitné kompostovanie - foto, Hyperbyvanie.sk

Záhradu, ktorú vidíme predovšetkým ako príjemné útočisko pre oddych a relaxáciu, môžeme využiť naozaj na sto percent. Samozrejmosťou je, že sa tešíme z chutných plodov ovocných stromov, záhonov prekypujúcich zdravou zeleninou, pestrých farieb a výnimočných tvarov kvetov či sviežej zelene trávnika. Rovnako tak nás ale môže tešiť aj odpad záhrady, ktorý sme si zvykli chápať skôr ako nutné zlo. Prostredníctvom kvalitného rozkladu biomasy môžete získať naozaj hodnotný kompost, za ktorý sa vám vaše záhony i trávnik odmenia bohatým porastom.

Komunitné kompostovanie, fotka

Biologický odpad samozrejme môžete vrstviť niekde v kúte záhrady; oveľa účinnejšie a z estetickej stránky vhodnejšia je inštalácia kompostu. Pri troche zručnosti a fantázie si môžete kompost vyrobiť sami, pričom najlepším materiálom je pletivo, tehly, plasty či iný stavebný materiál, ktorý je odolný a má dlhú životnosť. Prírodné drevo by síce korešpondovalo s celkovým vzhľadom záhrady lepšie, avšak jeho životnosť je obmedzená, pretože vo vlhkom prostredí hnije. Ani plechové komposty nie sú trefou do čierneho, lebo plech je vysoko tepelne vodivý a tak v zime môže dôjsť k zamrznutiu biomasy, čím sa výrazne narušuje proces jej rozkladu.

Komunitné kompostovanie, fotka

Celá konštrukcia kompostu musí byť prispôsobená faktu, že kompost bude treba odoberať a prekopávať, takže kompost musí byť dostatočne stabilný a najlepšie zhora prístupný. K rozkladu biologického odpadu je potrebný vzduch, preto nezabudnite na otvory v stenách. Najjednoduchšie je samozrejme kompost kúpiť, pričom na trhu sa objavujú predovšetkým vysoko odolné, trvanlivé výrobky z recyklovateľných materiálov. Vybrať si môžete komposty rôznych tvarov, veľkostí i materiálov, prípadne výrobky s rôznymi vylepšeniami, ktoré urýchľujú a skvalitňujú tvorbu kompostu. Veľmi účinné sú komposty so systémami ventilačných otvorov, ktoré umožňujú potrebné odvetrávanie, dierovacím dnom pre odvod zbytkovej vody, tepelnou izoláciou a dômyselnou konštrukciou, kedy sa vrchom vkladá materiál na kompostovanie a dverami sa odoberá hotový kompost.

Komunitné kompostovanie, fotka

Výroba kompostu na súkromných záhradkách je dnes vytláčaná trendom, ktorý k nám dorazil z Veľkej Británie a Švajčiarska - v súčasnosti je hitom kompostovanie, na ktorom sa podieľa skupina ľudí, tzv. komunitné kompostovanie. Cieľom je využiť vlastný bioodpad pri spoločnom nákupe či výstavbe kompostu či ďalších pomôcok potrebných na kompostovanie. Komunitné kompostovanie si môžu zriadiť občania svojpomocne a to v rámci susedstva, školy či firmy, pričom je kompostovaný odpad, ktorý sami účastníci produkujú a vzniknutý kompost užívajú pre svoju potrebu. Niektoré obce majú zavedený systém separovaného zberu bioodpadu - komunitné kompostovanie je definované novelou zákona o odpadoch, ktorá stanovuje systém zberu a zhromažďovania bioodpadu, pričom sa získaný kompost využíva predovšetkým k obnove verejnej zelene na území obce.

Komunitné kompostovanie, fotka

 

Takže ak vám komunitné kompostovanie príde ako dobrý nápad, stačí osloviť záhradkárov zo susedstva, nájsť vhodný pozemok, ktorého majiteľ súhlasí s umiestnením kompostu a kompost spoločne zakúpiť alebo skonštruovať. Ak sa pustíte do komunitného kompostovania, získate tak nielen väčšie množstvo kvalitného kompostu, ale navyše aj utužíte susedské vzťahy.

Komunitné kompostovanie, fotka

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0


Súvisiace odkazy a zdroje informácií

Diskusia

Článok Komunitné kompostovanie zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »