Záhradný kúpeľ s kamienkami

21.6.2008 | Jan Smidak | Zahradné stavby | Komentárov 1 |

Kúpanie v teplých prameňoch, rôzne formy kúpania v teplej vode, a blahodárny účinok na človeka je starý, ako ľudstvo samo. Kúpací sud sa do Európy rozšíril z Kanady pred niekoľkými rokmi. V Škandinávii je rozšírený a populárny pre svoju nesporne vysokú úžitkovú hodnotu, nízke nákupné a prevádzkové náklady a využiteľnosť po celý rok. Toto u nás dosť netradičné rodinné rekreačné a taktiež ozdravné zariadenie zaujalo svojou originalitou a jednoduchosťou tak, že si našlo ďalšieho výrobcu.

Záhradný kúpeľ s kamienkami  - foto, Hyperbyvanie.sk

O sude plnom teplej vody postavenom na trávniku v záhrade ste iste už počuli. V zahraničí je tento typ záhradného kúpania popluárny pre svoju nesporne vysokú úžitkovú hodnotu, nízke zaobstarávacie a prevádzkové náklady a využiteľnosť po celý rok. Má teda všetky predpoklady stať sa aj v našom prostredí zaujímavou alternatívou vonkajších bazénov a kúpacích jazierok a určite zabuduje aj možnosťou sud si zapožičať a nechať postaviť doma na výhodnom mieste a používať ho po dobu najpríhodnejšiu pre objednávateľa.

Jednoduchá skladba

Kúpací sud sa skladá z drevených a nerezových častí. Drevené prvky vyrobené z kvalitného smrekového dreva majú vonkajšie plochy chránené proti vplyvu poveternosti napúšťacími nátermi. Taktiež dno suda je opatrené špeciálnym napúšťacím prípravkom a životnosť podkladových hranolov predlžuje tlaková impregnácia. Pec, sťahovacie obruče a spojovací materiál sú vyrobené z akostnej nezerovej ocele.

Veľkosť suda

Sudy sa vyrábajú v dvoch veľkostiach. Prvý má priemer 160 cm, s objemom 1 až 1,5 m3 vody, alebo druhý s priemerom 200 cm, s objemom 2 až 2,55 m3 vody. Existuje k nim celá rada voliteľného príslušenstva, ako napríklad zakrývacie plachty v niekoľkých farbách, komponenty ošetrenia a filtrácia vody, masážne trysky a tak podobne. Vodu v sude ohrieva piecka na suché kusové drevo, umiestnená vo vode.

Ohrievanie vody

Ako dlho bude trvať, než sa dosiahne požadovaná teplota na kúpanie, to záleží na východzej teplote a množstve napustenej vody v sude a taktiež na kvalite (akosti) dreva. Pri počiatočnej teplote 18 stupňov, sa potrebný čas pre dosiahnutie teploty pohybuje okolo troch hodín. Pri kúrení v chladnom období za stavu, kedy hladinu vody v sude pokrýva napríklad aj niekoľkocentimetrová vrstva ľadu, sa požadovaná teplota dosiahne za dvojnásobný čas, teda približne za šesť hodín a postačí k tomu len niekoľko náručí dobre vyschnutého dreva.

Záhradný kúpeľ s kamienkami  - foto, Hyperbyvanie.sk

Aj bez filtrácie

Kúpať sa v sude dá aj bez filtrácie a chémie. Avšak voda by sa mala pred každým kúpaním vymeniť, bez ohľadu na počet kúpajúcich sa, alebo interval kúpania. Ak ste starostliví pri čistení vášho kúpacieho suda a pred každým kúpaním napustíte čistú vodu, môžete si byť relatívne istí, že vám, ani ostatným kúpajúcim, baktérie a riasy nespôsobia problémy.


Text: Jiří Kropylák
Foto: archiv autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 16

Diskusia

gostep: plýtvání vodou< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 236 príspevkov

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Audemars Piguet: beste Zwitserse replica horloges beste...

Hamilton: michael kors outlet klaring Korting...

Billige Brown, engros Brown, Discount Brown: pandora stikkontakt online pandora...

Ďalšie príspevky »