Sud na kúpanie namiesto horúcich prameňov

15.8.2007 | Jiří Kropylák | Zahradné stavby | Komentárov 0 |

Posedenie s priateľmi, relaxácia po športe alebo romantické chvíle môžete stráviť v horúcom prameni priamo vo vašej záhrade. Z Kanady sa do Európy rozšírila novinka, ktorá príjemne zastúpi prírodné horúce pramene – jedná sa o takzvaný kúpací sud. Ten sa začína pomaly objavovať aj v našich záhradách a jeho popularita neustále stúpa. Jeho majiteľom alebo budúcim vlastníkom prinášame praktické rady

Sud na kúpanie namiesto horúcich prameňov - foto, Hyperbyvanie.sk

Kúpacie sudy sa vyrábajú v dvoch veľkostiach - vyberať budete pravdepodobne podľa budúceho využitia. Je otázkou, či si má kúpeľ v sude vychutnať každý sám, alebo celá rodina spolu. Často to býva náhodný podnet, ktorý rozhodne, akú spoločnosť si vyberiete. Členovia vašej rodiny budú iste mať tiež svoje želania a nápady súvisiace s kúpaním. Plánujte spoločne, zasväťte jasné hviezdne noci romantike. Čoskoro zistíte, že aj vaši priatelia ocenia kúpanie vonku. Zámienok ku spoločným stretnutiam končiacim vo vašom kúpacom sude existuje toľko, koľko si ich len vymyslíte. Rôzne športové aktivity, grilovanie, oslava príchodu nového roka, začiatok a koniec prázdnin, rodinné a štátne sviatky....

Pozor na vietor


Kúpací sud je dômyslné zariadenie na kúpanie vonku za každého počasia. Vo dne, v noci poskytuje príjemné osvieženie a má pri správne nastavenej teplote nesporné pozitívne relaxačné účinky na celý organismus. Pozor ale pri veternom a chladnom počasí, kedy je nutné ponoriť sa do vody až po bradu a používať čiapku, ináč môže dôjsť ku strnutiu šije a bolestiam krčnej chrbtice. Pozor tiež na dymovod pri obsluhe pece – ide o najteplejšie miesto v celom kúpacom priestoru a môže spôsobiť nepríjemné popáleniny. To isté platí aj o sviečkach položených na rímse kúpacieho suda. Je to síce romantické, ale zbytočne nebezpečné.

Aj bez filtrácie


V sude sa dá kúpať aj bez filtrácie a chémie. Avšak voda by sa mala pred každým kúpaním vymeniť, bez ohľadu na počet kúpajúcich sa, alebo interval kúpania. Ak ste starostliví pri čistení vášho kúpacieho suda a pred každým kúpaním napustíte čistú vodu, môžete si byť relatívne istí, že vám, ani ostatným kúpajúcim, baktérie a riasy nespôsobia problémy.

Chémia pre istotu


Chemické prípravky predovšetkým zamedzujú tvorbu baktérií a rast rias. Iné prípravky sa starajú o priezračnosť vody. Na trhu je nepreberné množstvo týchto prípravkov. Dôležité je, nikdy nekombinovať chémiu od rôznych výrobcov. Pri použití filtrácie a chémie, môžete teoreticky ponechať ošetrovanú vodu nekonečne dlho. V praxi to však neodporúčame, pretože riadne vyčistenie kúpacieho suda je občas nevyhnutné a podmienené vypustením vody. Odporúčame 6 – 8 týždňov, ako interval pre vyčistenie kúpacieho suda. To znamená, že kúpací sud vypustíte, vnútorné steny, lavičky, dno a ochranný rošt pece vydrhnete kefou a mydlovým čistiacim prípravkom na drevo, vypláchnete a znova napustíte čistou vodou.

Sud na kúpanie namiesto horúcich prameňov - foto, Hyperbyvanie.sk

Predsa len chémia


Pri teplote vody nad 25°C sa baktérie vyvíjajú rýchlejšie, ako v studenej vode a časom pre nás kúpajúcich môžu znamenať veľké nebezpečie, a preto sa musia chemicky ničiť. Riasam sa darí v chladnej aj teplej vode. Ešte pred tým, ako ich uvidíme v nám známej zelenej forme, tak sa spočiatku objaví ako slizký, klzký povrch, usadený na vnútorných plochách vášho kúpacieho suda. Aj riasy môžu pre kúpajúcich znamenať zdravoté riziká a vyžadujú chemické ošetrenie. Pre použitie v kúpacom sude sa dá doporučiť špeciálny chemický prípravok pre whirpooly a teploty nad 25°C. Skúsenosti ukazujú, že v kúpacom sude sa najlepšie osvedčuje chémia na báze brómu (Bromosan). Je dôležité sa riadiť pokynmi výrobcu daného chemického prípravku, pravidelne merať a regulovať pH vody a nezabúdať na prípravok potlačujíci rast rias, takzvaný Algicid.

Dobrá rada


Je nevyhnutné aj starostlivé a dôkladné čistenie suda a stále udržovanie čistej vody. Použitie filtrácie a niektorého druhu chemického ošetrenia je na mieste. Nikdy nepoužívajte v sude sklenené poháre, alebo riad - keď sa kúpete, zvoľte plast. Vyhnete sa nebezpečným črepom na dne a v okolí kúpacieho suda. Pozor aj na uzávery pivových fliaš a na plechovky od nápojov. A ešte jedna dobrá rada - pri dlhšom pobyte vo vode sa nemá zabudúať na dostatočný prísun tekutín, aby nedošlo k dehydratácii organizmu. Ináč zasvätení tvrdia, že najväčšie riziko spojené s kúpaním v tomto záhradnom kúpeli je vraj vznik silného návyku.

Niektorá pozitíva spojené s kúpaním vonku v kúpacom sude:

Príjemné v letnom aj v zimnom období.
Uvoľnenie pre svaly a kĺby.
V porovnaní so saunovaním je lepšie okysličenie organizmu. Pri kúpaní sme vonku na čerstvom vzduchu.
Možnosť kúpania v každom veku.
Duševné uvoľnenie, potlačenie stresu.
Preukázané pozitívne účinky na náladu, pocity a zdravie/obranyschopnosť.
Pretrénovanie, svalová únava po športe?
Neobyčajný spôsob pestovania sociálnej súnáležitosti a vzťahov.
Nezáleží na počasí. Môže byť nepredstaviteľne nepríjemné počasie a vy sa môžete kúpať.
Môžete sa kúpať, kedy sa Vám zachce. Váš sud je Vám vždy k dispozícii.


Text: Jiří Kropylák

Foto: archiv autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 23

Diskusia

Článok Sud na kúpanie namiesto horúcich prameňov zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »