Ako vytvoriť ideálny vonkajší tieň

15.8.2007 | Vladimír Iliev | Zahradné stavby | Komentárov 0 |

Na trhu je nepreberné množstvo markýz a roliet, ktoré môžete použiť pre vašu letnú terasu. Naučili sme sa relaxovať v teplých dňoch vonku, na záhrade, terase – pre naše dokonalé pohodlie je ale potrebné vytvoriť ideálne podmienky – ten správny tieň.

Ako vytvoriť ideálny vonkajší tieň - foto, Hyperbyvanie.sk

Štít na plášti budovy


Je známou a overenou skutočnosťou, že vonkajšie tienenie je oveľa účinnejšie ako interiérové – lepšie totiž reguluje teplo zachytením slnečného žiarenia skôr, ako dopadne na okenné sklo alebo fasádu. Nedochádza k rozohrievaniu týchto materiálov a k druhotnému sálaniu do miestnosti. Vonkajšie screenové rolety patria medzi moderné a spoľahlivé tieniace systémy, zaisťujúce príjemnú teplotu v interiéri, optimálne svetelné podmienky pre prácu a odpočinok a výrazne šetria prostriedky na klimatizáciu. Isté je, že vonkajšie rolety sú však vystavené všetkým vonkajším vplyvom a klimatickým zmenám, a to kladie zvýšené nároky na kvalitu konštrukcie, aj použitých materiálov. Aj vonkajšie horizontálne žaluzie predstavujú moderný a veľmi účinný prostriedok pre zaistenie optimálneho svetelného a tepelného prostredia v interiéri.

Zlomíme slnko


Slnolam je súhrnné označenie pre tieniace a fasádne prvky, ktoré chránia budovy a ich užívateľov pred priamym účinkom slunečného svetla a pred tepelnou radiáciou. Slnolamy preukázatelne a výrazne znižujú inštalačné a prevádzkové náklady na klimatizáciu a ventiláciu budov. Okrem svojich vynikajúcich vlastností zaujmú aj atraktívnym designom a v rukách zručných architektov sa stávajú klenotom a určujícim prvkom fasád. Najmä moderné administratívne a komerčné budovy si bez slnolamov už dnes vieme len ťažko predstaviť. Môžu byť pevné alebo pohyblivé. Pevné slnolamy sa skladajú z hliníkových lamiel s prierezom C alebo Z, ktoré sú pripevnené ku kovovým držiakom. Celý systém je maximálne pevný a odolný proti vonkajším vplyvom.

Luxusný aristokrat


Vonkajšie markýzy sa vyrábajú v rôznych tvaroch, veľkostiach a variantách, vždy však majú niečo spoločné. Ich hlavnou úlohou je zaistiť svojmu užívateľovi príjemné prostredie pre prácu, zábavu alebo odpočinok. V horúcom lete môžeme relaxovať v ich príjemnom tieni, pri daždi naopak vďaka kvalitným impregnovaným látkam umožňujú posedenie v suchu. Okrem toho skrášľujú vzhľad budov a pri komerčnom využití plnia naviac aj reklamnú funkciu. Pri sklopných a výsuvných markýzach je tieniaca tkanina navinutá na oceľovú tyč a svojou spodnou časťou je zasunutá v prednom hliníkovom profile. Univerzálna konštrukcia markýzy je charakterizovaná štvorcovým oceľovým profilom k ukotveniu všetkých segmentov markýzy, pre ľahkú montáž na stenu alebo strop. Vďaka štvorcovému oceľovému profilu majú markýzy vysokú pevnosť aj při veľkých rozmeroch. Markýzy môžete ovládať ručne, kľukou alebo spínačom pomocou motora. Pre vyšší komfort obsluhy markýzy, je možné inštalovať automatické riadenie slnko/vietor, ktoré môže vašu markýzu ovládať celkom automaticky v závislosti na počasí.

Plachta popoženie jachtu


Čím väčšia markýza, tým je náchylnejšia k tomu, že pri náhlom poryve vetra „napne plachtu“ a začne sa chovať ako závodná jachta. Preto je dôležité s touto okolnoťou počítať ako pri výbere, tak pri inštalácii. Ideálna markýza by mala umožňovať veľmi rýchle zvinutie, aby vám žiadna letná búrka nespôsobila často komickú, ale v dôsledkoch veľmi zbytočnú nepríjemnosť. Veľmi obľúbené sú preto takzvané kazetové markýzy. Tie sú riešené tak, aby sa celá markýza po zasunutí schovala do kazety, čo je nielen esteticky zaujímavé, ale prospieva to aj životnosti zatienenia. Precízny systém umožňuje zvinutú markýzu pevne uzavrieť v boxe a dokonale ju chrániť pred nepriazňou počasia. Je vhodná aj pre najnáročnejších užívateľov vzhľadom ku svojej vysokej estetickej hodnote. Doporučujeme ovládať motorom s diaľkovým ovládačom. Tento typ markýzy dosahuje maximálnu šírku 5 metrov a maximálny výsun 3,1 metra. Výrobcovia ponúkajú aj markýzy pre mobilné zatienenie. Tento typ markýz je veľmi užitočný pre záhradné reštaurácie. Toto prevedenie je vhodné tam, kde nie je možné markýzy kotviť do steny alebo je potrebné zatieniť plochu väčších rozmerov.

Digitálny sluha


Dnešné technológie nám prinášajú za rozumnú cenu skvelé možnosti automatického ovládania prvkov tieniacej techniky a z toho plynúci komfort pri manipulácii s týmto zatienením. Inštalácia je pritom veľmi jednoduchá vďaka bezdrôtovému rádiovému ovládaniu. Systém môžete aplikovať bez problémov aj na vaše staré, retiazkou ovládané prvky. Dodatočne si tak môžete vyťahovanie a nastavovanie vašich roliet alebo žaluzií plne zautomatizovať. Odpadá nutnosť sekania stien pre uloženie inštalácie alebo šróbovanie líšt. Vysielač nalepíte na stenu, trebárs aj na sklenenú. Elektromotory pre pohon vonkajších žaluzií si nielen poradia so spúšťaním a vyťahovaním žaluzií s plochou až 25 m2, ale zároveň sú schopné s milimetrovou presnosťou nastaviť sklon lamiel tak, aby vytvorili svetelné podmienky presne podľa vášho želania. Exteriérové markýzy sa dajú ovládať aj automaticky. Reagujú na slnko, vietor a dážď. Základom ich riadenia je povetrnostná stanica, ktorá sleduje prostredníctvom čidiel informácie o vonkajšom prostredí. Napríklad rýchlosť a smer vetra, intenzitu a dĺžku slnečného svitu alebo vnútornú a vonkajšiu teplotu. Slnečná a veterná automatika potom riadi sťahovanie a vyťahovanie markýz v závislosti na sile vetra a intenzite slnečného žiarenia. Pre ochranu pred dažďom môže byť priamo na vetrné a slnečné čidlo napojené čidlo dažďové.

Ako vytvoriť ideálny vonkajší tieň - foto, Hyperbyvanie.sk

Na dotyk prsta


Použitie prvkov tieniacej techniky vo vyššie popísanom rozsahu vyžaduje kvalitný riadiaci systém. Tento systém musí zaručiť niekoľko funkcií. Musí vedieť riadiť objekt alebo budovu ako celok podľa zadaných parametrov. Musí umožniť rozdelenie budovy do zón a riadenie ptimalizovať. Napríklad vyvolať zatiahnutie vonkajších žaluzií len na fasádach aktuálne vystavených pôsobeniu vetra, aby sa predišlo ich poškodeniu. Jedným zo systémov, ktorý takto riadi tieniacu techniku je napríklad Inteo RTS od firmy Somfy. Každá roleta má svoj vlastný prijímač. Dostáva tak od vás povely buď cez nástenný, alebo ručný vysielač, alebo cez centrálnu riadiacu automatiku. S týmto systémom môžete riadiť vaše rolety samostatne, alebo centrálne, všetky naraz. Môžete tvoriť skupiny, napríklad ovládať rolety na južnej strane nezávisle na roletách umiestených na strane severnej. Obslužné varianty sa dajú ľubovoľne meniť. Riadiace povely zadávate nástenným alebo ručným vysielačom. Pri voľbe prijímača vám systém ponúka dve možnosti. Alebo si zvolíte roletový pohon a prijímač v jednom, pričom budete riadiť sťahovanie diaľkovým ručným ovládačom, alebo sa rozhodnete pre nástenný vysielač, ktorý primontujete na stenu dvoma šróbmi v blízkosti roletového pohonu a rozvodnej krabičky. Stlačením nástenného vysielača vyšlite signál na jeden alebo na nastavený počet roletových prijímačov. Dodatočne môžete riadiť vaše rolety aj z pohovky pomocou ručného vysielača, môžete predávať centrálne vaše povely hore a dolu k roletovým prijímačom. Ak si želáte pohybovať s roletami nezávisle na sebe - jednou samostatne, po druhej,  alebo v skupinách, alebo centrálne, nie je problém, systém to umožňuje.

Necháme to robotovi


Inteo vám tiež ponúka k nástennému vysielaču riadiacu automatiku. Jedná sa o centrálne plne automatické rádiové riadenie, ktoré pohybuje s vašimi roletami v závislosti na čase a ak si to želáte, aj v závislosti na slnečnom svite. A to bez toho, by ste na to museli myslieť a bez ohľadu na to, či ste doma alebo na dovolenke. AK si to budete želať, priszpôsobí sa automatika vďaka programu Cosmic aj rozdielnym časom východu a západu slnka, a to v závislosti na ročnom období. S Inteo RTS systémom môžete vaše rolety ovládať v okruhu cca 20 m, a to aj cez dve masívne oceľovobetónové steny. K riadeniu sa používa plávajúci kód, takže nemusíte mať obavy, že by váš vysielač niekto rušil alebo získal kontrolu nad ovládaním.


Text: Vladimír Iliev

Foto: archív autora
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 10

Diskusia

Článok Ako vytvoriť ideálny vonkajší tieň zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »