Decking nové trendy: vonkajšie podlahy v novom - 1. časť

22.8.2007 | Zdeněk Lodyha | Zahradné stavby | Komentárov 0 |

Trendom tohto leta sa nepochybne stali vonkajšie podlahy. Tie ktoré tvoria špeciálne exteriérové podlahové rošty, ktoré sa vyrábajú z odolných drevín. Sú určené na terasy, balkóny, plochy obytných záhrad a na okolie vonkajších či vnútorných bazénov – teda na miesta, kde sú kladené vysoké nároky na pevnosť a odolnosť proti hnilobe a parazitom.

Decking nové trendy:  vonkajšie podlahy v novom - 1. časť - foto, Hyperbyvanie.sk

Vonkajšie podlahy majú svoje využitie predovšetkým na balkónoch, terasách, okolo bazénov, v priestoroch pergol, ale tiež ako dekoratívne prvky na záhradách v podobe mostíkov, odpočívadiel či schodov. Ich oblúbenosť je daná tým, že pre ľudské oko je príjemnejší pohľad na teplé prírodné materiály než na plochy chladného betónu. Napriek tomu že sa jedná o vonkajšie priestory a drevo je vystavované klimatickým podmienkam, je zrejmé, že je kladený veľký dôraz na odolnosť dreva a jeho trvanlivosť v zmieňovanom prostredí. Samozrejme sú aj ďalšie požiadavky a to nemenej podstatné, ako napríklad údržba, design alebo odolnosť proti drevokazným hubám či hmyzu. Ak zhrnieme uvedené atribúty, dostávame sa k skutočnosti, že nie každá drevina je vhodná pre vonkajšie použitie. Z čoho teda urobiť vonkajšiu terasu?

Čím tvrdšie, tým lepšie

Do vonkajšieho prostredia by malo byť použité jednoznačne také drevo, ktoré má vysokú hustotu, to znamená 700 až 1150 kg na m2 . Pre predstavu hustota duba sa pohybuje medzi 620 až 670 kg na m2. Tieto vlastnosti prírodného materiálu zaručujú, že drevo nie je nasávajúce, dlhodobo odoláva poveternostným vplyvom, dažďu, snehu, silnému slnečnému žiareniu, aj mrazu. Z toho vyplýva, že najlepší materiál k tomuto účelu sú tropické dreviny. Tie majú aj väčšiu tvarovú stálosť. V porovnaní s európskymi drevinami menia menej objem, sú oveľa menej náchylné v závislosti na zmenách vzdušnej vlhkosti k bobtnaniu alebo zosychaniu. Drobnou “nevýhodou” môže byť nižšia farebná stálosť tmavých tropických drevín. Vplyvom oxidácie a UV žiarenia postupne mení farbu smerom k takzvanej holubej šedi. Paradoxne tento odtieň býva často architektami žiadaný a tažko sa u iných drevín dosahuje.

Decking nové trendy:  vonkajšie podlahy v novom - 1. časť - foto, Hyperbyvanie.sk

V teakovej koži

Odolnosť teakového dreva proti vode, slnku a mrazu je spoľahlivo preverená stáročiami jeho využívania v lodiarstve. Teakové drevo má prirodzený zlatavý nádych vo farebných odtieňoch od svetlo do tmavo hnedej a nádherný povrch. To platí pre všetky tvrdé druhy dreva ako napr. eukalyptus alebo mahagon. Na záhrade je drevo vystavené poveternostným vplyvom a striedajúcim sa teplotám, ktoré spôsobujú, že sa na povrchu dreva v priebehu rokov vytvára striebrošedá patina a pôvodná farba prestane byť zreteľná. Špecifické vlastnosti teakového dreva sú dané podielom kaučuku a teakového oleja. Dá sa teda povedať, že je husté a mastné, čo zaručuje mimoriadnu odolnosť proti prírodným vplyvom a zmenám počasia. Pre teak je aj vďaka jeho oleju charakteristická vôňa, ktorá sa podobá vôni starej kože.

Decking nové trendy:  vonkajšie podlahy v novom - 1. časť - foto, Hyperbyvanie.sk

Lacnejší Bangkirai

Vonkajšie palubovky, decking z dreviny Bangkirai, sú jednou z najodolnejších a najkrásnejších exteriérových masívnych podlahovín. Drevina sa vďaka svojim vlastnostiam, ako vysoká tvrdosť a odolnosť používa pre veľmi silne zaťažované stavebné konštrukcie, mosty, stĺpy, železničné pražce či prímorské konštrukcie dokov. Kmene stromov Bangkirai dorastajú bežne do výšky cca 50 m, ich priemer presahuje 120 cm. Bangkirai je veľmi tvrdá drevina, približne 3x tvrdšia ako dub a jeho hustota sa pohybuje od 1000 do 1100 kg na m3. To robí z dreviny Bangkirai reprezentatívnu exteriérovú podlahovinou, v praxi je vhodnou variantou k drahšiemu teaku. Bežným javom je zbielenie na hranách, povrchová pleseň a malé otvory po hmyze. Pri použití dreviny Bangkirai je nevyhnutné dbať na správne použitie spojovacích materiálov. Môžu byť použité len kovové spojovacie prostriedky z ušľachtilej ocele, jiný kov by mohol oxidáciou donútiť drevinu, aby stmavla. Drevené terasy z bangkirai sú na druhej strane v podstate bezúdržbové, napustenie olejom sa robí len kvôli zachovaniu farby. Na povrchu jednotlivých dosiek sú vyfrézované drážky. Toto drážkovanie uľahčuje odtok vody z terasy a zároveň funguje ako protisklzová úprava.

Decking nové trendy:  vonkajšie podlahy v novom - 1. časť - foto, Hyperbyvanie.sk

Ipé i maparajuba


Ďalším vhodným drevem pre vonkajšie terasy je Massaranduba známa aj ako: balata rouge, acana, maparajuba. Pochádza z južnej a strednej Ameriky a v súčasnej dobe, vytláča z trhu pre svoje vlastnosti doposiaľ hojne používanú drevinu „bangkirai“. Jadrové drevo je mäsovo červené a postupne tmavne. Opracovanie tohoto dreva, pre svoju hustotu 9001000 kg/m3 a pevnosť v tlaku cca 92 N/mm2, je značne sťažené. Drevo vypúšťa latex. Drevný prach pri spracovaní dráždi sliznicu. Môžeme si vybrať aj drevinu Ipé. Jej menej známe názvy sú: guayacan, ebéne verte, lapacho. Pochádza tiež z južnej a strednej Ameriky. Farba toho dreva je svetlo až tmavo hnedá, olivovo hnedá. Opracovanie je rovnako obtiažne. Drevo je veľmi tvrdé (jeho hustota dosahuje 960 až 1100 kg na m3), pevné, trvanlivé a preto je veľmi vhodné pre silne zaťažované konštrukcie. Tiež jeho prach vznikajúci pri spracovaní je biologicky účinný.


text: Zdenek Lodyha

foto: autorDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 14

Diskusia

Článok Decking nové trendy: vonkajšie podlahy v novom - 1. časť zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »