Decking nové trendy: vonkajšie podlahy v novom - 2. časť

22.8.2007 | Zdeněk Lodyha | Zahradné stavby | Komentárov 0 |

Trendom tohto leta sa bezpochýb stávajú vonkajšie podlahy. Tie tvoria špeciálne exteriérové podlahové rošty, ktoré sa vyrábajú z odolných drevín. Sú určené na terasy, balkóny, plochy obytných záhrad a na okolie vonkajších a vnútorných bazénov – teda na miesta, kde sú kladené vysoké nároky na pevnosť a odolnosť proti hnilobe a parazitom.

Decking nové trendy:  vonkajšie podlahy v novom - 2. časť - foto, Hyperbyvanie.sk

Agát z Európy


Paradoxne sa na terasy hodí aj agát, európska drevina známa od roku 1635, ktorá rastie takmer po celom svete. Vďaka odolnosti voči emisiám dosahuje vek až 100 rokov. Farba agátu je svetlo, až nazelenalo žltá a postupne tmavne na nádhernú zlatohnedú. Drevo agátu sa dá prifarbovač do odtieňov dub, orech alebo teak. Opracováva sa celkom dobre a nevylučuje žiadne látky, ktoré by spôsobili zafarbenie iných stavebných prvkov. Hustota agátového dreva je 770-900 kg/m3 a pevnosť v tlaku 62-81 N/mm2. Pre zaistenie stability dreva a odstránenie kazov sú terasové dosky vyrobené z napájaných častí, ktoré sú k sebe zlepené. Spoj pritom vykazuje pevnosť väčšiu, než drevo v kuse. Životnosť popísaných drevín bez akejkoľvek ochrany je udávaná v desiatkach rokov, pričom zdroje uvádzajú najmenej 30 rokov.

Montujeme terasu


Jednotlivé terasové dosky majú rozličné rozmery, a to ako v sile, tak v šírkach aj dĺžkach. Aj povrchy terasových dosiek sa navzájom od seba líšia. Niektorý povrch je hladký, iný jemne vrúbkovaný, ale môže byť aj hrubo vrúbkovaný. Každý výrobca alebo dovozca má iné rozmery, povrchy a aj technológiu montáže. Niektoré terasové dosky majú po bokoch vyfrézované drážky, do ktorých sa zasádzajú plastové komponenty. Iné terasové dosky sa natláčajú na špeciálne nerezové spony, napríklad značky IGEL, ktoré sú prichytené k podkladnému roštu. Najrozšírenejšou metódou montáží, sú montáže špeciálnymi nerezovými skrutkami. Všetky spomenuté technológie uchytenia, majú však jedno spoločné a tým je podkladný rošt. Ten firmy montujú z hranolov vyrábaných z exotického dreva, čím je zaistená pevnosť, stabilita a životnosť celej konštrukcie. Podľa väčšiny doporučení by totiž mal byť pokladový rošt z rovnakého materiálu, ako sú dosky. Podľa sily terasových dosiek sú určované rozostupy medzi hranolmi.

Decking nové trendy:  vonkajšie podlahy v novom - 2. časť - foto, Hyperbyvanie.sk

Koľko dreva padne


Spotreba materiálu závisí na spôsobe kladenia podkladného a pochôdzneho roštu. Tu hrá úlohu niekoľko faktorov. Na tropické dreviny neexistuje česká norma. Napríklad drevina Bangkirai sa dováža v kvalite „Standard a Better”. Táto kvalita dovoľuje malé prasklinky na koncoch jednotlivých dosiek (nie je pravidlom) a neodmysliteľné malé dierky, pozostatok po malých chrobákoch, ktorí sa samozrejme v spracovanom dreve už nevyskytujú. Pri realizácii terás preto firmy dávajú drevo s menšími defektami do podkladného roštu. K fakturácii potom počítajú skutočnú spotrebu celých deckingových dosiek. Aké  sú veľké? Podkladný rošt má väčšinou v osnove vzdialené hranoly zhruba 50 cm od seba. Z tohto modulu vychádza aj zapravenie vykrátených dosiek do horného roštu. To znamená, že najmenší prerez materiálu od skutočnej plochy nastane vtedy, ak použijeme do horného roštu vykrátené dosky s hranou nie menšou ako 50 cm. Zvyšný materiál je odpad. Prax tiež ukázala, že zákazník vyžaduje čo najmenej spojov a pokiaľ je to možné len jednu líniu spojov. S tým musíme počítať pri krátení a kladení dosiek a nechat si pri objednávke materiálu určitú rezervu.

Decking nové trendy:  vonkajšie podlahy v novom - 2. časť - foto, Hyperbyvanie.sk

Decking nové trendy:  vonkajšie podlahy v novom - 2. časť - foto, Hyperbyvanie.sk

Žiadny kameň, ani plast


Aj keď sú exotické dreviny tvrdé a odolné, drevo zostane vždy drevom. Neočakávajte žiadny kameň, alebo plast. Napriek vynikajúcim vlastnostiam je vhodné tieto dreviny, najmä pokiaľ sú vystavené poveternostným vplyvom, ošetrovať tak, aby sme predĺžili ich pôvodny vzhľad. Napríklad „Bangkirai“, vystavený dlhodobo nepriazni počasia, postupne stráca svoju typicky žltohnedú až hnedočervenú farbu vplyvom vymývania tanínu ( je obsiahnutý v dreve) dažďom. Po čase bledne a mení svoju farbu v šedú patinu. Dažďom vymývaný tanín sfarbuje okolný podklad a toto zafarbenie je ťažko odstrániteľné. Vyplavovaný tanín môže spôsobiť vznik farebných škvŕn na stavebných materiáloch – na omietke, tehlách, kameni. Tomu sa dá ľahko predísť. Ľahkým a veľmi účinným riešením je impregnácia suchého dreva oleji. Docielime hĺbkovú impregnáciu dreva pre zachovanie jeho pružnosti, prevenciu proti vysychaniu a tvorbe prasklín a súčasne získa drevo optimálnu ochranu povrchu s vodoodpudivými vlastnosťami a odolnosťou voči usádzaniu nečistôt. Ošetrenie prevádzame za teplého a suchého počasia.


text: Zdeněk Lodyha

foto: autorDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 14

Diskusia

Článok Decking nové trendy: vonkajšie podlahy v novom - 2. časť zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »