Splňte si svoj bazénový sen

3.9.2007 | Zdeněk Lodyha | Zahradné stavby | Komentárov 0 |

Možno ste počas tohoročných teplôt veľakrát ľutovali, že nemáte vlastný bazén. Možno, že to neviete, ale jeseň je najlepšia doba, kedy začať so stavbou vášho „bazénového sna.“ A to najmä, ak uvažujete o bazéne zapustenom do terénu. Plánovať môžete začať kedykoľvek, aj hneď teraz.

Splňte si svoj  bazénový sen   - foto, Hyperbyvanie.sk

Na jeseň vykoná firma základný výkop, do ktorého murárska čata zostaví konštrukciu, vyplní ju oceľovou výstužou a betónom.  Pomocou metódy strateného bednenia potom hrubá stavba bazénu akéhokoľvek rozmeru a tvaru netrvá dlhšie ako jeden týždeň. Prvotná otázka pri výbere bazénu je jeho veľkosť a tvar. Pokiaľ máme k dispozícii dostatok financií, môžeme opomenúť fakt, že menší bazén je lacnejší než veľký. Potom môžeme vyberať podľa predpokladaného množstva kúpajúcich sa osôb alebo podľa toho, či požadujeme ozajstné plávanie či len nejaké rehabilitačné osvieženie s možnosťou niekoľkých temp.

Deti rastú, hĺbka zostáva

Zákazník, ktorý sa sústredí na malé deti a zvolí hĺbku 1,2 m, zjistí, že po 5 rokoch, kedy deti vyrastú, je bazén plytký. Strach o malé deti, ktoré sa pohybujú v okolí bazéna, vyrieši jedine demontovateľný plôtik alebo zastrešenie. Dieťa pri páde nezvládne ani hĺbku 0,8 m, takže voľba, či 1,2 alebo 1,5 m nič nerieši. Ideálne riešenie je naučiť  deti čo najskôr plávať, čo pri vlastnom bazéne ide neuveritelne  rýchlo. Odborníci preto doporučujú najčastejšie hĺbku 1,4 až 1,5 m.  

Bazén ako stodola  

Vo veľkosti bazénov má hlavné slovo zákazník a technik môže len naznačiť, aká je zabehnutá prax a podľa toho doporučiť a navrhnúť riešenie. Pre niektorého zákazníka je totiž predstava veľkého bazéna 5 m dĺžky, a iný má problém, že 10 m je málo, ak si chce zaplávať. Všeobecne ale platí, že bazén 5 m a menej je skôr rehabilitačný, na osvieženie a krátke zaplávanie niekoľkých temp. Pokiaľ zákazník potrebuje presne niečo také, má menší bazén výhodu menších obstarávacích aj prevádzkových nákladov. 

Väčší bazén = väčšie náklady

Najpoužívanejšie veľkosti bazéna v pomere cena/úžitok sú rozmerovo blízke 6 x 3 metra. Tu už pár temp vykonáte a skoky sú tak akurát. Pokiaľ  je rodina početnejšia, je dobré túto verziu zväčšiť na zhruba 7 až 7,5 x 3,5 metra. Bazény 8 až 10 metrov sa považujú v oblasti rodinných bazénov za veľké. Tu už si skutočne zaplávete, cena je ale vyššia a technológia úpravy náročnejšia. Väčšia  spotreba energie a chémie je úmerná násobku objemu vody v bazéne.

Splňte si svoj  bazénový sen   - foto, Hyperbyvanie.sk

Tvar


Ideálny tvar pre využitie plochy je obdĺžnik. Ostatné tvary sú podriadené skôr designovej požiadavke a ich zakrytie hladiny alebo zastrešenie sa predraží. Pri veľmi obľúbenom ovále voľte o pol metra väčší bazén, ako pri obdĺžniku. Tým čiastočne nahradíte zaoblené chýbajúce rohy. Kruhový bazén je  nevýhodný najmä z dôvodu veľkého objemu vody pri požiadavke na plavecké využitie. Kruh s priemerom šesť metrov má rovnaké množstvo vody ako obdĺžnik 8 x 3,5 metra, ktorého využitie je  podstatne efektívnejšie.  


Text: Zdeněk Lodyha 

Foto: Desjoyaux, archív autora    Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 30

Diskusia

Článok Splňte si svoj bazénový sen zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »