Vodný život na záhrade

19.7.2007 | Jan Smidak | Zahradné stavby | Komentárov 0 |

Rybník vo vašej záhrade, ako vodný biotop, môže poskytnúť nový životný priestor pre mnohé druhy zvierat a rastlín, s ktorými sa vo voľnej prírode môžete stretnúť len zriedka. Budete iste súhlasiť, že je fascinujúce, vytvoriť pár metrov od dverí svojho domova čarovný kútik prírody, hemžiaci sa rôznymi druhmi živočíchov a hýriaci sýtymi tónmi zelene a farebnými kvetmi.

Svoj rybník umiestnite na mieste, ktoré dobre poznáte. Toto je dôležité predovšetkým v rodinách, kde sú malé deti. Váš rybník by nemal ležať priamo pod stromami, pretože padajúce lístie rybník znečisťuje a narušuje biologickú rovnováhu. Výrastky koreňov by mohli rybníkovú fóliu poškodiť, alebo plastový rybník posunúť alebo zodvihnúť z vodovážnej pozície.

Pozor na slnko


Priame slnko by nemalo na váš rybník svietiť cez deň viac, ako 6 hodín. Zostávajúci čas dňa by mal byť v tieni. Označte si záhradnou hadicou polohu a tvar jazierka. Podľa označenia sa môže každý člen rodiny podieľať na výbere správneho miesta a môžete tak aj vysledovať priebeh pohybu slnka a tieňa na vybranom mieste.

Typ podľa veľkosti


Ak má byť hladina vášho rybníka väčšia, ako 4 metre štvorcové, potom si zvoľte rybník fóliový, pretože tak môžete navrhnúť formu a veľkosť celkom podľa svojich predstáv. Okrem toho sú fóliové rybníky pri tejto veľkosti nákladovo výhodnejšie. Ak plánujete rybník menší ako 4 metre štvorcové, je lepšie vybrať si niektorý z plastových rybníkov od firmy Heissner, ktoré majú jednotlivé zóny tvarované tak, aby pobrežné, aj ostatné rastliny mali svoju potrebnú minimálnu hĺbku.

Napoužívanejšie je PVC


S pomocou fólie sa dajú rybníky s touto veľkosťou vybudovať len ťažko, alebo s výrazne vyššími nákladmi. Heissner ponúka fólie z rôznych materiálov. Každý materiál má rozdielne vlastnosti pri spracovaní - trvanlivosť, prispôsobivosť k podložiu a vzťah k životnému prostrediu. Z nich sú PVC fólie najpoužívanejšie, pretože sú flexibilné, mäkké a dajú sa dobre lepiť. Eventuálne pozdejšie opravy sú pri PVC fóliách oveľa jednoduchšie. Ďalší typ, PE fólie, sú vyrobené z plyethylénu, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu. Najlepšie sa hodí k použitiu v jednom kuse, bez toho, aby sa musel lepiť. Špeciálna EPDM-fólia je vyrobená z flexibilného sysntetického kaučuku. Tieto fólie vydržia oveľa väčšie zaťaženie a dobre sa spracovávajú. Náklady na kaučukovú fóliu sú ale zreteľne vyššie, ako napríklad pri PVC fóliách.

Čím hlbší, tým lepší

Hĺbka rybníka je tiež veľmi dôležitá. Priemerná hĺbka by mala byť minimálne 40 cm. Čím hlbší bude rybník, tým lepšie sa rovnomernejšie sa bude udržiavať teplota vody. Všetko, čo je zahĺbené v zemi, je menej závislé na vonkajšej teplote. Správne zvolená hĺbka rybníka má značný vplyv na to, aby sa v lete rybník neprehrieval a aby v zime celkom nezamrzol. Veľmi dôležité je správne rozmiestnenie rastlinných zón.

Mokraď


Mokraďová, alebo bažinatá zóna by mala viesť okolo celého rybníka ako žliabok, s prívodom vody len na niekoľkých miestach. Tak vznikne močiarovitá zóna s hĺbkou 0-10 cm, kde sa darí najkrásnejším rastlinám, napríklad Kypreji alebo Vrbine. Plochá vodná zóna sa napája na bažinatú zónu a je hlboká zhruba 20 až 40 centimetrov. Tu rastú veľmi vysoké rastliny, ako je napríklad Orobinec, ktoré môžu vyrásť až do výšky dva a pol metra. Hlubinná zóna by mala mať hĺbku 60-150 cm. Väčšina rastlín hlbinnej zóny má listy alebo kvety na vodnej hladine, ako napríklad Plavín a Lekno biele.

Nie je voda ako voda

Pri prvom plnení a pri výmene vody vodou z vodovoného potrubia sa dostane chlór a veľa ďalších rozpustených solí do rybníka. To má negatívny vply na mikrobiológiu v rybníku. Spravidla máte po výmene vody priehľadnú čistú vodu, ktorá sa ale behom niekoľkých pár týždňov môže silne zakaliť, alebo zozelenať. Týmto nepríjemným dôsledkom sa dá zabrániť tým, že vodu nevymeníte kompletne. Dopĺňajte rybník čerstvou vodou v prípade potreby len veľmi pomaly a po etapách.

Ani dešťová voda


Aj zbieraním a použitím dažďovej vody sa dá síce ušetriť voda z vodovodu, ale zhromažďovaná dažďová voda v cisternách, alebo kadiach obsahuje veľa nečistôt a častíc prachu vo forme kvetového peľu, alebo semien z rastlín, ktoré s každým prvým dažďom po dlhšom období sucha sú spláchnuté z vašej strechy do cisterny. V cisterne začína proces rozkladu týchto častíc. Rozpustené živiny sa ale nespotrebujú, pretože nie sú k dispozícii žiadne rastliny. Ak sa naplní rybník dažďovou vodou, vznikne prebytok živín chudobných na kyslík. Dôsledkom je kalná voda. Preto ďažďovú vodu používajte len príležitostne, alebo len v malom množstve, napríklad na vyrovnanie vyparenej vody.


Text: Jiří Kropylák

Foto: archív firmy Heissner

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 11

Diskusia

Článok Vodný život na záhrade zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »