Ako postupovať pri výbere záhradného nábytku

24.6.2013 | Mgr. Monika Kovačková | Zahradný nábytok | Komentárov 1 |

Preč sú časy, keď nám na posedenie v záhrade či balkóne stačil malý rozkladací stolík a drevená stolička. Dnes sa naše záhrady a terasy pýšia komfortným záhradným nábytkom- od stolov, cez kreslá, stoličky, až po húpacie lavice. Pobyt na čerstvom vzduchu si tak môžeme užívať maximálne pohodlne.

Ako postupovať pri výbere záhradného nábytku - foto, Hyperbyvanie.sk

Pri výbere záhradného nábytku je treba zvážiť niekoľko faktorov, a veľmi záleží aj na tom, akým spôsobom budeme nábytok používať, teda na tom, ako často budeme nábytok využívať, či bude vystavený priamemu slnečnému žiareniu a dažďu, alebo naopak, či bude pod strechou, či ho budeme odkladať na zimu apod. Na základe týchto parametrov by sme mali voliť materiál i jeho kvalitu, čo sa samozrejme priamo úmerne odrazí i na cene.

Každý materiál má svoje klady a zápory:

Drevo:

+ Atmosféru záhrady vám skvelo doladí nábytok z dreva, ktorý právom patrí medzi najobľúbenejšie. Najčastejším používaným druhom je smrek, borovica a dub. Do popredia obľúbenosti sa dostávajú také exotické dreviny, ktoré nádherne vynikajú v modeloch, ktoré kombinujú drevo, kov a tkaniny.

+ Drevený nábytok je príjemný nielen na pohľad, ale i na dotyk. Je veľmi stabilný, a pokiaľ si zaobstaráte masívnejšie kúsky, môžu vám slúžiť aj niekoľko rokov.

Ako postupovať pri výbere záhradného nábytku, fotka

 

- Drevo je treba chrániť proti atmosférickým vplyvom prostredia (slnečnému žiareniu, dažďu, mrazu, snehu), inak je viacej vystavené popraskaniu, hnilobe, vzniku plesní a húb, napadnutiu machom, riasami a ďalšími škodlivými organizmami. Drevo je potom treba pravidelne ošetrovať vonkajšími lazúrmi, lakmi a impregnáciami; exotické drevo namoríme špeciálnymi olejmi. Drevený nábytok je preto nutné lepšie chrániť pred vplyvmi počasia a na zimu uskladňovať.

Ako postupovať pri výbere záhradného nábytku, fotka

 

TIP: Kvalitný drevený nábytok doporučujeme zvoliť v prípade, že na terasách či záhradách trávite v teplom období roku pomerne veľa času. Určite mu venujte potrebnú starostlivosť, ktorá výrazne zvýši jeho životnosť. Tiež preň vyhraďte vhodné miesto, kam ho cez zimné mesiace uskladníte.

Plast:

+ Hlavnou výhodou plastového nábytku je bezpochyby jeho nízka cena, vďaka nej sa teší veľkej obľube.

+ Veľkým kladom je tiež naozaj široký výber plastového nábytku, a to čo sa farieb, aj tvarov týka. Módnym trendom je opäť kombinovať plast vysokej kvality s inými materiálmi, napríklad s hliníkom či oceľou – tieto modely síce vyjdú drahšie, avšak sú viac odolné a stabilné, preto vám dlhšie poslúžia, a aj po estetickej stránke sú atraktívnejšie.

+ Pretože plastový nábytok je veľmi ľahký, manipulácia s ním je viac než ľahká.

+ Plastový nábytok je tiež charakteristický svojou ľahkou údržbou a pri správnom zaobchádzaní i dlhou životnosťou.

Ako postupovať pri výbere záhradného nábytku, fotka

 

- Po estetickej stránke plast nepatrí k tým najlepším materiálom.

- Plastový nábytok je pomerne krehký, preto treba počítať s jeho obmedzenou nosnosťou.

Ako postupovať pri výbere záhradného nábytku, fotka

 

TIP: Plastový nábytok je dobrou voľbou predovšetkým na balkóny, ale i na terasy a záhrady k občasnému posedeniu. Doporučujeme vám poobzerať sa po kvalitnejšom plastovom nábytku, ktorý vás príjemne prekvapí nielen svojimi fyzickými vlastnosťami, ale predovšetkým moderným dizajnom.

Ako postupovať pri výbere záhradného nábytku, fotka

 

Kov:

+ Kovový nábytok nie je v českých záhradách príliš rozšírený, čo je veľká škoda vzhľadom k jeho vlastnostiam- kovový záhradný nábytok sa vyznačuje dlhou životnosťou, vysokou stabilitou, ľahkou údržbou a širokým výberom zhotovenia.

+ I jeho vzhľad je veľkým plusom – kovový nábytok kontrastuje s prostredím záhrady a stáva sa tak jej príjemným a pôsobivým oživením, má impozantný vzhľad a naviac si môžete zvoliť vysoko prepracované modely, ktoré pôsobia ako malé umelecké diela.

+ Vždy voľte kovový nábytok s vhodnou povrchovou úpravou, vďaka nej sa oň nebudete musieť vôbec starať. Kvalitný kovový nábytok nepoškodia vplyvy počasia, preto môže byť na záhrade nepretržite celý rok.

Ako postupovať pri výbere záhradného nábytku, fotka


- Nevýhodou môže byť vyššia cena i váha tohto typu nábytku- tieto parametre však zodpovedajú vlastnostiam tohto materiálu.

- Kov je tepelne vodivým materiálom, preto v zime môže chladiť a v teple páliť. Vankúšiky a podsedáky sú pre pohodlné sedenie nutnosťou.

- Typický vzhľad kovového nábytku nemusí vyhovovať každému.

Ako postupovať pri výbere záhradného nábytku, fotka

 

TIP: Kovový nábytok je ideálny pre také vonkajšie sedenie, ktoré je celoročným doplnkom záhrady, a o ktorý sa nechcete vôbec starať. Vzhľad kovu bude príjemne ladiť predovšetkým so záhradami vidieckeho štýlu.

Ako postupovať pri výbere záhradného nábytku, fotkaDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Ivka: Ďakujem za tipy. Práve...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »