Na čo si dať pozor pred začiatkom stavby domu

15.8.2007 | Jindřich Kudlan | Zahradný nábytok | Komentárov 0 |

Predstavebnú prípravu rozhodne nepodceňujte. Patrí do nej nielen stavebné povolenie a uzatvorenie zmluvy so stavebnou firmou, ale napríklad aj výber správneho pozemku. Mali by ste vedieť, kde budú stáť vaši budúci susedia, aj ako budú vyzrať inžinierske siete. Predstavebná príprava – výber lokality.

Na čo si dať pozor pred začiatkom stavby domu - foto, Hyperbyvanie.sk

Ale to, čo v prípravnej a projektovej fáze zabudneme, sa nám veľakrát pri realizácii nepríjemne vráti. Je pravda, že môžeme podľahnúť čaru „mať všetko na kľúč“ a túto starosť zveriť profesionálom. Problém je v tom, že každá stavebná firma si predstavuje pod pojmom predstavebná príprava niečo iné. Bežné je, že sa všetko vysvetľuje názvom predstavebné práce. Tie obvykle zahŕňajú spracovanie projektovej dokumentácie, geodetické zameranie a osadenie domu na pozemok, vybavenie stavebného povolenia, prípadne aj meranie radónového indexu pozemku.

Každý má iný prístup

Niekde sú aj stručnejší a „predstavebný servis“ definujú ako projekt, stavebné povolenie, príprava financovania. O príprave pozemku na stavbu nie je ani reči. Aki riešiť zásadnú otázku umiestenia našej stavby? Hlavný vchod má byť orientovaný v ideálnom prípade k severu, severovýchodu, či severozápadu. To preto, že z tejto orientácie potom väčšinou celkom prirodzene rezultuje hlavná obytná fasáda, otočená k svetovým stranám protiľahlým, teda k juhu a jeho susedným smerom.

Pravidlo 30%

Ak riešim inú orientáciu stavebnej parcely a polohy vjazdu na pozemok, viem, že sa tu dajú dosiahnuť dobré parametre bývania oveľa tažšie. Ohľadne umiestenia stavby na pozemku nám obecným vodítkom môže byť pravidlo, že celková zastavaná plocha, teda vrátane terasy a ostatných spevnených plôch okolo domu, by nemala prekročiť 30 percent celkovej výmery pozemku.

Medzery medzi domami

Vyhláška o obecných a technických požiadavkách na výstavbu hovorí, že vzájomná vzdialenosť solitérne stojacich domkov nesmie byť menšia ako sedem metrov, minimálna vzdialenosť od hranice so susedom nesmie byť menšia ako dva metre. Vo zvlášť stiesnených územných podmienkach môže byť vzdialenosť medzi rodinnými domami znížená až na šťyri metre, ale pokiaľ v žiadnej z protiľahlých stien nie sú okná obytných miestností. V takom prípade sa nemusí uplatniť požiadavka na odstup od spoločných hraníc pozemkov.

Sieť znamená život

Ak sú pozemky v územnom pláne určené k zastavaniu stavbou pre bývanie a ak sa dajú pozemky pripojiť na inžinierske siete, jedná sa o zasieťované pozemky. Príprava a prevedenie tohto pripojenia, takzvané zasieťovanie pozemku infraštruktúrou ako je voda, elektrika, kanalizácia, plyn a telefón, výraznr ovplyvňuje jeho cenu. Bez zdroja elektrickej energie dom ani nepostavíme, ani ho nebudeme môcť prevádzkovať. Veľká vzdialenosť prípojného bodu neúmerne predraží stavbu.

Na čo si dať pozor pred začiatkom stavby domu - foto, Hyperbyvanie.sk

Voda živá

AK nie je v blízkosti obecný vodovod, budeme odkázaní na vlastnú studňu, v ktorej však nemusí byť pitná voda vyhovujúca hygienickým požiadavkám. Kvalitu vody v studni môže nepriaznivo ovplyvniť napríklad jarné topenie snehu, dlhotrvajúce dažde alebo znečistené okolie. Nikto nám tak nezaručí, že voda dnes vyhovujúca bude pitná aj za dva mesiace. Tam, kde nie je možnosť napojenia na kanalizáciu, budeme musieť riešiť ako likvidáciu splaškových, tak dažďových vôd. Do úvahy prichádza riešenie pomocou septiku alebo malej čistiarne odpadových vôd.

Kanalizácia

Polohu septikov a čistiarní upravují predpisy a musia spĺňať (najmä v prípade čistiarní) pomerne náročné predpoklady a požiadavky, vždy je však požiadavkou možnosť budúceho napojenia na verejnú kanalizáciu. Absenciu verejného plynovodu môže vyriešiť nádrž na plyn s kapacitou na pol roka až jeden rok, zavedený plyn ale každopádne hodnotu pozemku zvyšuje.


Text: Jindřich Kudlan

Foto: archiv autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 24

Diskusia

Článok Na čo si dať pozor pred začiatkom stavby domu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 232 príspevkov

Audemars Piguet: beste Zwitserse replica horloges beste...

Hamilton: michael kors outlet klaring Korting...

Billige Brown, engros Brown, Discount Brown: pandora stikkontakt online pandora...

Franck Muller Klokker : Klokker Factory Onlin: swiss kopi klokker aaa + sveitsiske...

NOOB Factory replica watches,JF Factory repli: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Ďalšie príspevky »