Mať pohodlie aj v záhrade

19.7.2007 | Jan Smidak | Zahradný nábytok | Komentárov 0 |

Život vonku, v záhradě, kladie vysoké nároky na materiál a jeho spracovanie. Záhradný nábytok musí byť vhodne tvarovaný, nechať sa sklopiť a nebyť náročný na priestor. Musí byť tiež kvalitný, s dlhou životnosťou a starostlivým spracovaním bez ostrých hrán.

Akonáhle sa rozhodnete pre kúpu záhradného nábytku, mali by ste prihliadať na niekoľko okolností. Prvá vec je miesto, na ktorom budete záhradné posedenie zariaďovať. Ak máte veľkú záhradu, ste vo svojej voľbe oveľa slobodnejší, ako by to bolo v prípade, že vlastníte malú terasu, alebo balkón. Pre pohodlné sedenie je totiž potrebné, aby bolo okolo nábytku dostatočne veľa miesta či už pre vás samotných, alebo pre tých, ktorí budú chcieť bez problémov prejsť okolo vás.

Záhrada je exteriér

Ľudia chcú nábytok, ktorý je komfortný, dobre vyzerá a jeho cena zodpovedá kvalite. A pretože ľudia majú čím ďalej, tým menej času, nechcú ho príliš stráviť údržbou kresiel a stolov. Preto ďalšia okolnosť, ktorá by vás mala ovplyvniť, je miesto pre uskladnenie. Ako istotne viete, existuje veľa materiálov, z ktorých je záhradný nábytok vyrábaný, nie všetky sú však odolné voči vetru, alebo vode. Preto, pokiaľ viete, že sa každý deň nebudete zaoberať odkladaním nábytku, alebo pokiaľ nemáte dostatok miesta pre jeho uskladnenie, vyberajte si taký nábytok, ktorý je dostatočne odolný, aby vydržal nápory počasia bez ujmy.

Najlacnejší je plast

Plast je vo svete záhradného nábytku jedným z najpoužívanejších materiálov, a to predovšetkým vďaka svojej cene. Poslednou dobou sa ale začína presadzovať jeho modernejšia podoba nazývaná Kettalux, ktorá je úspešne kombinovaná s inými materiálmi, najčastejšie s odolnou hliníkovou konšturkciou. Výsledná podoba potom rozhodne nepôsobí dojmom plastového kresielka, ktoré sa po pár týždňoch rozlomí. Vďaka veľmi pokročilým technológiám ochrany je povrch Kettaluxu vybavený jemnou štruktúrou nanokryštálikov, ktoré zabraňujú akémukoľvek usádzaniu nečistôt hlboko do pórov materiálu. Každý, kto mal tú "česť" sa zoznámiť so začernetým povrchom často používanej plastovej stoličky, asi dobre vie, o čom je reč. Tieto starosti vďaka vyššie popísanej technológii odpadajú. Nečistoty voľne ležiace na špičkách kryštálikov ľahko spláchne dážď alebo spŕška záhradnej hadice.

Hliníkové nebo

Staršej generácii stačí zaspomínať si na mladé roky, kedy bol veľmi obľúbený ľahký campingový nábytok s hliníkovou konštrukciou. Tento materiál má v oblasti vonkajšieho nábytku veľmi dlhú tradíciu. Hliníkový nábytok sa môže líšiť mnohými parametrami, tým najdôležitejším je ale sila použitého materiálu. V najlacnejších modeloch, kedy ide väčšinou o dovoz z ázijských krajín, je často používaný až nebezpečne tenký materiál, ktorý dosahuje šírku steny 0,8 mm. Rizikom týchto produktov jje rýchle narušenie konšturkcie a znehodnotenie celého kresla. Kvalitnejšie výrobky majú silu stien 1,2 až 2 mm, čo sa samozrejme prejaví aj na cene. Jedná sa však už o veľmi spoľahlivý záhradný nábytok.

Úpravy hliníka

Hliník sa dá veľmi elegantne opracovávať - na spojoch nie sú žiadne zvary, všetko sa dá dohladka obrúsiť a následne vyleštiť. Povrchová úprava sa prevádza striekaním farby, v mnohých prípadoch doplnené o metalický lak. O hliníku je známe, že sa dotyk chladí. Preto je často kombinovaný s hrejivými materiálmi v miestach, kde dochádza ku kontaktu tela s kovom, teda na podrúčkach a sedacej časti. Týmito materiálmi sú najčastejšie drevo, plast a špeciálne syntetické výplety v sedacej časti.

Pohodlný ratan

V našich domácnostiach je už dlhšiu dobu obľúbený ratan. Spôsobuje to jeho ľahkosť, pružnosť, pevnosť, vzdušené prevedenie, ľahká údržba a veľa ďalších faktorov. Do zimnej záhrady alebo na terasu je hodný takzvaný pulut, alebo aj natur, čo je nelúpaný ratan. Na voľné priestranstvo však ratanový nábytok nie je vhodný, pretože z prílišného vlhka by na ňom mohla vzniknúť pleseň. Cena ratanového nábytku je prijateľná, ale ak chcete, aby vám dlho vydržal pekný, umiestnite ho do zastrešenej časti domu. Pokiaľ si predsa len prajete mať záhradný nábytok z ratanu, postavte ho na dlažbu alebo betón, aby z vlhkej pôdy nemohla voda postupovať dovnútra materiálu.

Tvrdý teak

Jedným z najodolnejších materiálov je teak. Teakové drevo je totiž hutné, tvrdé, ťažké, mastné, odolné proti vlhkosti a plesniam, teplu aj zime, proste dokonalé na výrobu exteriérového nábytku. A aj preto je jedným z mála, ktoré môžu na záhrade zostať po celý rok. Vplyvom počasia sa na ňom postupne vytvára striebritá patina, ktorá mu dodáva nezameniteľnú podobu, hodiacu sa do záhrady. Jedinou nevýhodou je vysoká cena, ktorá sa však veľmi skoro vráti, pretože údržba sa redukuje len na to, že dvakrát ročne nábytok ošetríte teakovým olejom, alebo ochranným náterom.

Ešte tvrdší rotimber

Novým trendom je materiál Rotimber. To je firmou Kettler špeciálne zušľachtená varianta agátu (Robini), ktorý prechádza náročným zušľachťujúcim procesom. Rotimber je však tvrdší a odolnejší voči poveternostným vplyvom, ako iné drevá. Disponuje prirodzenými vlastnosťami vysokej odolnosti proti vlhkosti a poškodeniu, ktoré sú naviac podporené špeicálnym procesom zušľachtenia. Aj samotné teakové drevo, ktoré bolo doteraz číslom jedna medzi drevami pre vonkajšie použitie, predbehne Rotimber svojimi vynikajúcimi vlastnosťami.

Oceľ

Dlhou tradíciou sa môže pochváliť záhradný nábytok vyrobený z oceľových profilov. Tento materiál má jednu dôležitú vlastnosť a tou je jeho neuveriteľná pevnosť a dlhá životnosť. Toto platí, pokiaľ bol vybratý kvalitný výrobný proces, tj. pevné zvary jednotlivých dielov a kvalitná povrchová úprava, ktorá je jedným z najdôležitejších prvkov oceľového nábytku. Nie je totiž nezvyčajné naraziť na stoličku korodujúcu už po prvej sezóne na záhrade. Bežnou praxou pri lacnom oceľovom nábytku je nanášanie práškovej farby eletrostatickou cestou. Značnou nevýhodou tejto úpravy je fakt, že farba je veľmi krehká - netrvá dlho a v najviac namáhaných miestach sa objavia prvé mikrotrhlinky, ktoré sú vstupnou bránou pre vlhkosť a tým aj celkovú skazu nábytku. Proces korózie sa rýchlo a nenápadne rozšíri pod farbu, ktorá potom opadáva vo veľkých plátoch. Našťastie sú dnes známe dôkladnejšie postupy ochrany kovových častí, napríklad ten s ochrannou známkou Thermosint.

Zabezpečený povrch

Jedná sa dômyselný systém viacerých ochranných vrstiev. Prvým krokom je takzvané fosfátovanie oceľového podkladu pri vysokých teplotách, ktoré má za následok rovnomernú ochranu povrchu pred koróziou. V druhej fáze prechádza takto ošetrené kreslo lakovacou linkou, kedy je výsledkom úplne hladký a priľnavý povrch pre záverečnú fázu. V tej sa oceľová konštrukcia ponorí do špeciálnej práškovej zmesi, ktorá sa skladá z polymérov a hliníkových častíc. Potom už len stačí nános zapiecť pri vysokej teplote, čím sa vytvorí vrstva 10x silnejšia, ako pri práškovej farbe. Tá je vďaka svojej polymérovej podstate pružná, a preto účinne predchádza nebezpečným mikrotrhlinám. Naviac, ak dôjde k mechanickému poškodeniu, korózia sa vďaka vysokej priľnavosti nešíri ďalej pod povrchom. A že je kov studený a na slnku páli? Aj tento problém Thermosint rieši.

Nerezová oceľ

Nerezový nábytok patrí do veľmi luxusnej kategórie, je však pomerne zaujímavé, že v našich krajinách vzbudzuje u zákazníkov minimálny záujem. Jedná sa skôr o záležitosť malej skupiny ľudí, ktorí vyžadujú špičkový minimalistický vzhľad a dokážu oceniť vlastnosti nerezovej ocele. Z názvu materiálu je totiž jasné, že s dôsledkami nepriaznivého počasia si naozaj netreba robiť starosti. Nevýhodou nerezu je jeho chlad na dotyk, preto sa vyskytuje v kombinácii s drevom, predovšetkým s teakom. V niektorých prípadoch sa používa na sedaciu časť hi-tech materiál nazývaný Alucobond, čo je odolná syntetická látka s prímesou hliníkových častí. Táto kombinácia je potom odolná v podstate na veky.text: Petr Kovář

foto: archív firmy Kettler

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 13

Diskusia

Článok Mať pohodlie aj v záhrade zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »