Plast stále vo forme

29.12.2009 | Jana Jeníková | Zahradný nábytok | Komentárov 0 |

V novej podobe sa umelé vlákna využívané pri výrobe záhradného nábytku správajú ako chameleón: dokážu sa presvedčivo tváriť tu ako rattan, tu ako textil alebo prútený výplet ... Plastový nábytok novej generácie dnes už neurazí majiteľa ani jeho hosťa, naopak: niektoré materiály - najmä určené k výpletom - môžu byť aj znakom luxusu.

Plast stále vo forme - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Vďaka dokonalému dizajnu takýchto produktov dokonca postupne mizne rozdiel medzi ich "outdoorovým" a "indoorovým" určením. V zodpovedajúcich klimatických podmienkach ľudia často žijú viac vonku ako vo vnútri, alebo aspoň napoly ... Výrobcovia im vychádzajú v ústrety ponukou záhradného nábytku, ktorý sa hodí rovnako dobre do domu ako von. Subtílnejšie sa vyníma v zeleni, masívne neurobí hanbu ani najlepšiemu interiéru, o zimných záhradách nehovoriac. Plast skrátka vylepšil svoj image, a to aj pokiaľ ide o výlisky: charakterizujú ich nové línie, širšie farebné spektrum, väčšiu stálosť a odolnosť.

Lisovaná tradícia

 

Na trhu je stále plastový záhradný nábytok vyrobený z lisovaných segmentov. Od tenkých výliskov, ktoré kedysi zaplavili slovenský trh, sa ale diametrálne líšia kvalitou aj cenou. Vyrába sa predovšetkým z ekologicky nezaťažovaného polypropylénu rozlične modifikovaného špeciálnymi prísadami a spojivami (napríklad "resin"), v podstate ide o akýsi druh umelej živice, tvrdeného plastu s vysokou odolnosťou na skrut, malou špinivosťou a zníženou elektrostatikou vznikajúcou trením. Vylepšený materiál v zime ani pod vplyvom mrazu nekrehne, takže nepraská a neláme sa. Najkvalitnejší plastový nábytok sa tiež cenovo približuje nábytku drevenému, často sa kombinuje aj s hliníkovou konštrukciou. Kvalitu signalizuje typ povrchu (nie lesklý, ale matný, aj lisovaný nábytok pridávajú prvky, ktoré na prvý a vzdialenejší pohľad môžu vyzerať ako výplet), oblosť hrán, rovnako ako tvrdosť použitého materiálu: ak je príliš tvrdý a na "dosadenie" alebo "doľahnutie" vôbec nepruží, bude najskôr krehký a zraniteľný. Dôležitý je profil nôh u stoličiek, kresiel a stolíkov: ak má ich prierez uzavretý tvar (väčšinou štvorec), máte čo do činenia s kvalitou. Od prierezu v tvare "v" prílišnú kvalitu a stabilitu nečakajte. Napovedať môže tiež prítomnosť výsuvných "podpateniek", vďaka ktorým možno eliminovať nerovnosť terénu. Kolieska u lehátok a servírovacích stolíkov by mala mať ložiská (je možný aj plastový tŕň) a gumový podťah.

Plast stále vo forme - foto, Hyperbyvanie.sk

Hularo, Wicker a tí druhí…

 

Vďaka novým technológiám vznikli plasty, ktoré štruktúrou aj farbou napodobňujú prírodné materiály (ratan, morská tráva, povrázky a podobne). S pretlačovaným polyetylénom alebo prírodnou živicou a ďalšími materiálmi nazývanými hularo, Natural Rattan, Wicker, Mirotex, WITTEX alebo Sunloom (podľa výrobnej firmy, vstupného materiálu, kvality, prísad a použitej technológie) sa tiež ako s prírodnou predlohou pracuje: vypletajú sa nimi tvarovo stále kostry v partiách vankúša, chrbtových opierok, u niektorých typov nábytku aj podrúčiek. Nové materiály vynikajú rezistenciou voči vetru, dažďu, snehu a mrazu, takže nábytok možné nechať vonku celý rok a od prachu a špiny by mu mala pomôcť obyčajná sprcha. Umelý výplet možno kombinovať aj s drevenými opierkami, odkladacími plochami z dreva, kovu, skla, špeciálne upraveného plastu i umelého kameňa. Mohutné výpletové kúsky sa nezadajú s interiérovými, evokujú a znásobujú pocit odpočinku, ničnerobenia ...

Plast stále vo forme - foto, Hyperbyvanie.sk

Údržba a čistenie plastového záhradného nábytku

 

Čím je povrch nábytku lepší, teda kompaktnejší a odolnejší, tým menšie nároky na údržbu bude mať. Nánosom špiny a nutnosti použiť razantnejšie čistiace prostriedky (nikdy však abrazívne) sa vyhneme priebežnou a pravidelnou starostlivosťou. Vo väčšine prípadov bude stačiť vlhká handrička, hubka, v prípade potreby aj jemná kefka, bežný univerzálny saponát. Oplachujeme prúdom vody, nie však tlakovým, lepšie je obyčajná sprcha. Použitá voda by nemala byť horúca. Na trhu sú aj špeciálne čistiace prostriedky so zárukou účinnosti aj ohľaduplnosti k materiálu, súčasťou ich ochranného efektu býva aj antistatická zložka odpudzujúca prachové častice takže sa nábytok menej špiní. Voskové prípravky zvyšujú odolnosť proti UV žiareniu a proti oteru, sú aj prostriedky, ktoré regenerujú povrch plastového nábytku, osviežujú jeho farby a spomaľujú starnutie materiálu. Pred mechanickým poškodením je dobré chrániť aj plastový nábytok podušky.

Plast stále vo forme - foto, Hyperbyvanie.sk

Materiál na sedačky a opierky

Textillene - kvalitná, pružná a zároveň tvarovo stabilná vzdušná tkanina dlhodobo odolná proti slnku, dažďu aj UV žiareniu

Batyline - ohni odolný materiál s jadrom z kompozitných vlákien potiahnutých PVC, odolný proti vlhkosti, slniečku, nesmie sa ale vystavovať mrazu (krehne a praská). Jednotlivé vlákna sú usporiadané do jemnej mriežky, takže sedenie je príjemné: stoličky nie sú nepriedušné a perforácia "vetrá"

Polypropylén - špeciálne vlákno vzhľadom pripomínajúce klasickú prádelnú šnúru, z ktorej sa vypletajú sedačky a opierky chrbta, odolné proti pôsobeniu poveternostných podmienok (slnko, voda), UV stabilné, tvarovo stále


Plast stále vo forme - foto, Hyperbyvanie.sk

Nylon

 

Nylonová sieťovina je ľahká, maximálne odolná a tvarovateľná. Najlacnejšie sieťoviny sú fólie s "vysekanými otvormi", drahšie sú tkané a majú osnovu. Výhodou sieťoviny je, že sa vytvaruje podľa tela, voda ňou voľne pretečie a slnko ju nerozpáli.

Sunlom Plus - nové syntetické vlákno pripomínajúce povrázky vo farbe mokka, do kostier záhradného nábytku sa vpletá ručne v úzkych prameňoch. Polyesterové jadro zaisťuje vláknu vysokú elasticitu a dlhú životnosť. Materiál sa ľahko udržiava a je príjemný na dotyk

Plast stále vo forme - foto, Hyperbyvanie.sk

Klady „umelého ratanu“ a ostatných plastových výpletov

Trvanlivosť
• Jednoduchá údržba
• Odolnosť proti poveternostným vplyvom
• Stálofarebnosť
• Flexibilita a pohodlie
• Nízka hmotnosť
• módnosť, inovácia a jedinečnosť 
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Diskusia

Článok Plast stále vo forme zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »